בואו נדבר על תפילת התלמידים

אבינועם הרש , י"ב בכסלו תש"פ

תפילה בית ספרית כיתה ו'. פתאום אחד מהתלמידים היותר טובים ומבריקים שלי סוגר את הסידור באמצע.

ניגש אליו: "מה קרה?"
עונה לי: "כלום. לא בא לי להתפלל".
אני: "מה זאת אומרת? אתה יודע שאנחנו מתפללים כל יום? זה בית ספר דתי".
עונה לי: "סבבה. היום לא בא לי. אין לי חשק"

בינתיים כל התלמידים האחרים מתחילים להסתכל. רחש עובר בין הספסלים. לא מתאים לי שפתאום עוד ועוד תלמידים ייסגרו את הסידורים שלהם בגלל שהם יגלו שגם להם לא בא להתפלל.

לוקח אותו לצד ושואל אותו: "זה רק היום או בכלל?"
עונה לי: "בכלל. גם בשבת לא בא להתפלל. אבא שלי מבקש מאוד שאבוא איתו אבל זה נמאס לי. מבחינתי זה סיוט. לא רוצה את התפילה הזו. לא מרגיש כלום. לא יודע בשביל מי אני מתפלל בכלל ולמה אתם מכריחים אותנו להתפלל? פעם אחת שאלתי אותו מי זה בכלל האלוהים הזה? ואם התפילה הזו כל כך חשובה אז למה אתה מדבר עם החברים שלך באמצע? אבל הוא רק מלמל כמה דברים לא ברורים שלא אמרו לי כלום"

הוא ממשיך לירות על 200 קמ"ש: "אתה קולט שאני מכיתה א' כל בוקר ממלמל כמו איזה רובוט כל מיני פסוקים שאני לא מבין בכלל ואף פעם לא עצרתי לחשוב רגע למה אני בכלל מדקלם את הפסוקים הללו?"

עכשיו ממש שתקתי. פעם ראשונה בחיים שאני שומע דיבורים כאלו מתלמיד ובטח בכיתה ו'. הוא המשיך: "הסתכלתי לאחרונה על אבא שלי. אתה יודע משהו? גם הוא ממלמל. גם החברים שלו. כולם ממלמלים ואז עושים כמה תנועות והראש שלהם בכלל במקום אחר. אז מה הוא רוצה ממני? מה אתם רוצים ממני? מה זה כל הטקסים המוזרים האלו? מתי מישהו בא והסביר לי באמת על אלוהים?"

הסתכלתי עליו. מסכים מה אני אמור להגיד לו בדיוק? שהוא טועה? שהוא ימשיך להתפלל למרות שלא בא לו?
אני מכיר תלמידים שהתרגלו כמו רובוטים להתפלל כבר מכיתה א' רק בגלל שההורים שלהם שלחו אותם לבית ספר דתי וכך המנהג הזה נמשך עוד ועוד עד לכיתות הגבוהות ולרגע אחד הם לא חשבו לעצור רגע ולשאול את עצמם:

למה אנחנו בכלל עושים את זה? מה אנחנו באמת יודעים על תפילה? על אלוהים? על הנשמה שלנו? ואיך אפשר להתפלל באמת מהלב כשהמחנך שלך יושב עליך ואומר לך שבבית הספר הזה חייבים להתפלל אחרת תלך ותחפש לך בית ספר אחר?

מדוע אין תוכנית קבועה ומסודרת של סמינריון תפילה שתסביר גם לתלמידי היסודי מהי בדיוק תפילה ואיך יוצרים כמו שאומר הרב דב זינגר את האינטליגנציה הדתית הזו? מתי יגיע השינוי ומי ירים את הכפפה?