חוצפת בחירות

יפגינו נא המפלגות החברתיות, הדתיות והעדתיות אחריות ודוגמא אישית כשילמדו את כולם צדקה ונתינה מהי

תגיות: טל בראון
אל"מ במיל' טל בראון , ט"ז בכסלו תש"פ

החוק לפיזור הכנסת וחוק הבחירות לכנסת ה- 23 עברו במליאת הכנסת. יחד עם חוקים אלו התקבלה גם ההצעה לקבלת "פרס" למפלגות ולרשימות המצטיינות של הכנסת ה-22 אשר הביאונו עד הלום.

"הפרס" העומד על 62 מיליון שקל שנוסף לתקציב מימון הבחירות, יחולק בין מספר נהנים, שהיו שותפים פעילים לזכייה בו, על פי מפתח של 430 אלף שקל לכל מנדט של מפלגה ותוספת של 700 אלף שקל לכל רשימה.

מעניינת העובדה כי למרות שבהגרלות ובחלוקת פרסים אסורה ההשתתפות על בני משפחה ועובדים, העזו נבחרי הציבור בחוצפתם לאשר לעצמם ברוב קולות את חלוקת "הפרס", ללא דיחוי או התחשבות בדעת הציבור ובספק אף אם התחשבות בדעת שומרי הסף ודעת שופטי בית המשפט העליון שהחרישו לפתע. 

מעניין הדמיון בין תיק 1000, המכונה "תיק המתנות", העוסק בראש הממשלה בנימין נתניהו המואשם לכאורה בקבלת טובות הנאה כסיגרים, שמפניות וכיו"ב בשווי של כ-700 אלף שקלים, שנפרסו על פני כעשרים שנה, לבין סכום זהה של כ- 700 אלף שקל שיפרסו על פני שלושה חודשים לשימושן והנאתן לכאורה של רשימות המתמודדות לכנסת בתקופה הקרובה. האם 700 אלף שקל אלו יעסיקו את אותן המערכות בישראל, ממערכות התקשורת ועד מערכת המשפט, כשם שתיק 1000 מעסיקן? האם שומרי הסף נרדמו על הסף או שמא אין הם מוצאים פגם בפיזור כספי ציבור וחלוקת פרסים על כישלונות בצרורות.

תזכורת מהעבר הקרוב

מליאת הכנסת העבירה בליל ה-27/5/19 בקריאה ראשונה את הצעת החוק לפיזור הכנסת ה-21.
גם אז אישרה ועדת הכספים, או שמא ועדת הפרסים, את הגדלת תקציב הבחירות וקבעה אותו על 329 מיליון שקלים. התקציב שעודכן גילם כבר אז תוספת של כ-46 מיליון שקל (כ-16%) לעומת התקציב המקורי שאושר לוועדה, ועמד על 283 מיליון שקל, בדומה לתקציב הוועדה בבחירות לכנסת ה-21.

למען הדיוק שבדבר, כ-12 מיליון שקל מתוך התוספת, היו עודפי תקציב, שוועדת הבחירות לא עשתה בהם שימוש בתקציב הבחירות לכנסת ה-21, והועברו לתקציב הבחירות הבאות. כך בפועל עמדה התוספת על 34 מיליון שקל, שהיוו כ-12% לעומת התקציב המקורי.

בבחירות לכנסת ה־22 קיבלו המפלגות מימון בחירות של 184 מיליון שקל, כך שיחידת מימון הבחירות עמדה על 1.384 מיליון שקל לח"כ. כעת, לאחר ההחלטה על התוספת, תעמוד יחידת מימון על 1.813 מיליון שקל לח"כ. ח"כ שחוץ מלהצביע על פיזור הכנסת ועל קבלת התוספת, ספק אם עשה, יזם, תרם, קידם והוביל עשייה אפקטיבית, מועילה ורלוונטית לעם בישראל בשנה האחרונה.

לא צריך להיות רואה חשבון, כלכלן דגול או אפילו בוגר חמש יחידות מתמטיקה בהכרח, כדי להבין שיתכן שהחוקים והפרסים שהמפלגות אישרו לעצמן כעת הינן במקרה הטוב "כשרים אך מסריחים".

התוספת התקציבית בסך מיליוני השקלים שיתווספו על הוצאות ועלויות מערכת בחירות שלישית בשנה אחת- הינן שערורייתיות ואין מי שדורש וחוקר. אולי משום שכל צוותי החקירה עסוקים בתיקי ראש הממשלה?! או אז אפתח את המלצותיי בתוספת תקציב מידית דווקא למשטרה כדי שתצליח למלא את יעודה ולעמוד במשימתה כבר עתה.

המלצות

מדינת ישראל משותקת לכאורה כשנה, נוכח מערכות הבחירות הכושלות ואין האונות הכללי שפשה בקרב מנהיגיה, אשר האגו הכניעם, התחבולות סיבכו אותם ויכולתם לשתף פעולה ולהאמין איש ברעהו- התפוגגו ואינם.

אי לכך ובהתאם לזאת, יעשו טוב לעמם ולא רק לעצמם, אם יגמלו המנהיגים טובה לנתיני המדינה, ויחלקו את הפרס עמם ולא רק עם היועצים, הפרסומאים ומערכות העיתונים. 

אולי כדאי שראשי המפלגות החסודות ומנהיגינו הצדיקים, שטובת הציבור נגד עיניהם תמיד, יתרמו את התוספות הללו מתקציב הבחירות השנוי במחלוקת, לטובת מטרות נעלות יותר אליהן כיוונו הן עצמן במצע הבחירות הכל כך רחוקות לכנסת ה-21 או לפחות ה-22. מעשה אצילי וראוי שכזה יכול אולי לעזור לציבור הנזקק מחד, ולשיקום תדמית המפלגה והח"כ, מאידך.

רעיונות להקצאת הכספים הרי לא חסר, די כי יפתחו המנהיגים את מצעי מפלגותיהם ויחשפו את ההבטחות שלא מימשו, בכדי לתעל את המשאבים היקרים שלא הוקצו חזרה לציבור הבוחרים ולא למסע בחירות שלישי ובזבזני.

לאחר סקירה קצרה של המצעים מצאתי כי בין מרבית המפלגות ישנה תמימות דעים שבתחום החינוך יש לסייע בנושאים כדוגמת: ביטול תשלומי הורים, חינוך חינם מגיל שלושה חודשים, העלאת שכר המורים. 

בסקירה של ההבטחות בתחום הבריאות מצאתי כי ישנה דרישה אחידה לתוספת והגדלה של תקציב ותקינה, בכדי לשרת בכבוד ונאמנה את הציבור הבריא שנהיה חולה מההתנהלות של מנהיגיו, שבמקום לפתוח עוד מחלקה בבית חולים, לאפשר תקינה ראויה של אחיות ורופאים ולהוסיף עוד תרופה לסל התרופות, בחרו הם להעניק לעצמם תוספת ולהשאיר את הזקנה במסדרון למשך עוד שנתון. 

בתחום הרווחה נקראים המנהיגים לפעול לרווחת העם שלו הם לכאורה דואגים במקום למפלגה ולהתרווחות בכס הממשלה. האם תוכלו לסייע במעט למשפחות העניות שבמצוקה, לצמצום האלימות במשפחה, לנכים ולבעלי המוגבלויות, לקשישים ולאחרונים שבניצולי השואה?! האם אין לכם בושה?!

באם ירצו אותם ראשי מפלגות נדיבות, יוכלו הם לפעול בתקציבם זה לקידום נושאים שישרתו את ציבור בוחריהם והמגזרים אותם הם מייצגים, כגון: תמיכה בהתיישבות ובחקלאות לסוגיה, מענה למצוקת הרבש"צים, סיוע לעולים החדשים והישנים בני כל הגילאים כדוגמת אלו מחבר העמים ומקהילת ביתא ישראל, הטבות לחיילים המשוחררים, לזוגות הצעירים ולסטודנטים החרוצים, שילוב ותמיכה בחרדים, מענה מקיף לסוגיות המאתגרות את המגזר הערבי במדינה ועוד.

המלצתי האחרונה הינה לחוקק חוק, או לכל הפחות לקבוע תקנה, שתקבע כי המפלגות לא יזכו לתוספות תקציב בעבור בחירות חוזרות ושלישיות בתוך פרק זמן קצר של כשנה. יתירה מכך יקבע כי המפלגות ייקנסו ותקציבן לבחירות יופחת על פי תחשיב המגלם את מספר "החודשים האבודים" בהן לא כוננה ממשלה והכנסת לא תפקדה, במכפלת חברי הכנסת של אותה מפלגה. יהיה זה בבחינת תמריץ לכולם למציאת פתרון על פני השיגעון שבכישלון.

סיכום 

המפלגות וחברי הכנסת אינם זכאים, לעניות דעתי הלא קובעת לצערי, לקבל תוספת כספים, פרסים או הטבות כאות הוקרה על כישלונם ההיסטורי לכונן ממשלה בישראל ולייצב את המערכת השלטונית שמשתקת את המדינה כבר שנה. 

יעשו טוב כלל המפלגות אשר יחזירו את תקציבן זה לקופת המדינה ולתועלת הציבור המשווע לשפיות, יושרה והוגנות, על פני דו הפרצופיות, החלקלקות והחמקנות. 

יפגינו נא המפלגות החברתיות, הדתיות והעדתיות אחריות ודוגמא אישית כשילמדו את כולם צדקה ונתינה מהי. יואילו נא ויעניקו את התקציב הנוסף, שאישרו לעצמם אותם חברי כנסת מכלל הסיעות והרשימות, לרווחתן של אלפי משפחות עניות הזקוקות נואשות לכל שקל, לשירותי בריאות ואפילו לשירותי דת טובים יותר.

אסיים בבית האחרון והנבואי משהו, מתוך השיר המוכר "מחכים למשיח" של שלום חנוך, המעיד על מצבנו ומי שאנו בעת הזו בפרט:  

"דצמבר המר
זעקו כותרות בעיתון
ושר האוצר נתן במבט ראיון
הציבור מטומטם
ולכן הציבור משלם
מה שבא בקלות
באותה הקלות יעלם
האזרח הקטן
נאלץ לשלם בגדול..."