רוצים להיות מאושרים? חשבו את הערכים שלכם מחדש

אבינועם הרש , י"ז בכסלו תש"פ

הכול התחיל כשהייתי תלמיד בכיתה יא ובוקר אחד חשבתי לעצמי:

בשביל מה אני בכלל מגיע לבית הספר? 

זאת אומרת ההורים שלי שולחים אותי כדי לקבל חינוך טוב וערכים והכי חשוב כמובן להוציא תעודת בגרות טובה. אני צריך להוציא תעודת בגרות טובה בכדי שאצליח להתקבל למקצוע טוב ורצוי כמה שיותר מכניס באוניברסיטה.

כדאי שאתקבל למקצוע מכניס בכדי שאוכל להתפרנס בכבוד ולהרוויח כמה שיותר כסף. כסף אמור לקיים אותי וגם להפוך אותי למאושר על ידי זה שאוכל לקנות כמה שיותר דברים שבא לי, בדיוק כמו השכן שלנו שהחליף את המכונית שלו לג'יפ עצבני, טס חמש פעמים לחו"ל ובאופן כללי נראה ממש אבל ממש מאושר אם כמובן נתעלם מכל הפעמים שהוא טוחן חבילות סיגריות וצורח בערך על כל דבר שזז.

ואז חשבתי לעצמי מהו בעצם אושר אם לא הגשמת המטרות והיעדים שלך שהם בעצם בנויים על הערכים שאתה מאמין בהם ובמקרה שלנו: אם אוכל לקנות כל דבר שבא לי כנראה שאהיה מן הסתם מאושר. ובכדי שזה יקרה אני חייב להרוויח מספיק. ובכדי שזה יקרה אני צריך עבודה מכניסה מספיק שהיא תוצר של התואר שאצליח להוציא בהתאם לטיב האוניברסיטה שתקבל אותי על סמך הציונים שלי שייקבעו לפי איכות הישיבה התיכונית שלי. ובגלל זה בעצם אני אמור לקום בבוקר. הבנתם אותי?

מסופר על גיטריסט אחד שהודח מהלהקה שלו באופן מחפיר: כמה ימים לפני שהלהקה שלו חתמה על האלבום הראשון שלה הגיע אליו האמרגן ובעקבות לחץ של שאר חברי הלהקה הורה לו את הדלת החוצה. מאחר שהערכים של אותו גיטריסט שעל פיהם האושר שלו היה בנוי היו פרסום ותהילה הוא החליט שהוא הולך להתנקם בחברי הלהקה:

הוא יהפוך לזמר מפורסם. ימלא אצטדיונים וחברי הלהקה ייתקלו בפנים המוכרות שלו בכל מקום. שמו של הגיטריסט היה דייב מאסטיין ובתוך כמה שנים חתמה הלהקה החדשה שלו על אלבום משלה ושנה לאחר מכן הפך אלבומם לאלבום זהב. שם הלהקה: מגאדת' והיא נחשבת לאחת מהלהקות המפורסמות ביותר בעולם ומכרה מעל 25 מיליון אלבומים. העניין הוא שהלהקה שמאסטיין הודח ממנה הייתה מאטליקה שמכרה מעל 180 מיליון אלבומים. 

מאסטיין לא הפסיק כל חייו להשוות ולמרות שנהפך למיליונר עם מאות אלפי מעריצים הרגיש כל חייו כישלון. 

ככה זה שהאושר שלך תלוי באחרים.

לא הרבה יודעים אבל לפני רינגו סטר האגדי, היה ללהקת הביטלס מתופף מוכשר ביותר בשם פיט בסט:

הוא נחשב לנאה בין חברי הלהקה. כמה ימים לפני גילוי הביטלס מצא את עצמו בסט מועף מהלהקה בגלל שלא הסתדר עם שאר חבריה. במקום שיבכה את תהילת העולם שחמקה ממנו החליט בסט לחשב מסלול מחדש אודות הערכים שלו ולהחליף אותם: במקום פרסום תהילה וחיי הוללות, בניית בית, מציאת אשה ושקט נפשי.

כשראיינו אותו אמר שלא רק שהוא לא מצטער על שום דבר אלא אפילו שמח בכך ומאושר שהוא לא נמצא בהלקה: בזכותם יש לו משפחה אוהבת וזה הרי מה שחשוב.

אז בפעם הבאה שאתם קמים בבוקר, תשאלו את עצמכם: כמה אתם באמת מאושרים והאם החיים שלכם דבש?

אם תגלו שלא, חשבו על הערכים עליהם אתם בונים את האושר שלכם. ייתכן וחישוב מסלול מחדש כמו גם בעיקר החלפת ערכים חיצוניים שלא תלויים בכם כמו פרסום ותהילה בכאלו שכן תלויים בכם: כמו סיפוק ומשמעות, יובילו אתכם כל הדרך לאושר המיוחל.