הכיוון הראוי

לבנט נמאס מביצת העסקנות וניתן להבין אותו, אבל המיתוג הנוכחי של הימין החדש עדיין מעורפל ואין לך דבר מסוכן יותר מאשר זהות לא ברורה של תנועה המעמידה עצמה לדין הבוחר

מרדכי קרפל , י"ז בכסלו תש"פ

דעות נפתלי בנט בישיבת שדרות
נפתלי בנט בישיבת שדרות
צילום: עצמי

אנחנו "מפלגה לאומית, ממלכתית, של כל העם", הגדיר נפתלי בנט את "הימין החדש" כשהודיע שהתנועה תלך לבחירות הקרובות באופן עצמאי.

נראה שהמיתוג הזה נועד קודם כל על מנת להיבדל מהמיתוג של ציונות דתית, בכדי להשתחרר מהלחצים הצפויים, או מתקוות השווא שעדיין קיימות פה ושם, שהימין החדש ילך שוב עם הבית היהודי ושות' במתכונת של "ימינה". לבנט נמאס מכול ביצת העסקנות הזו וניתן להבין אותו. 

המיתוג הזה גם נועד לאפשר לרסיסי המפלגות של הציונות הדתית להתארגן במהירות להליכה משותפת בלי שהסוגיה של הימין החדש תכביד עליהן. בהליכה העצמאית הזו של הימין החדש יש לדעתי הגיון רב כפי שכתבתי במאמר בסוף השבוע, אבל המיתוג הזה עדיין מעורפל ואין לך דבר מסוכן יותר מאשר זהות לא ברורה של תנועה המעמידה עצמה לדין הבוחר.

חה"כ מתן כהנא סימן גם הוא את הכיוון כשאמר ש" הימין החדש היא לא מפלגה רק של הציונות הדתית". טוב, זה כבר הרבה יותר מסורבל ומעורפל, אבל גם זו דרך לסמן לכל מי שצריך מהו הכיוון.

האמת היא שעל המיתוג הראוי ל"ימין החדש" קראנו השבוע בפרשת השבוע כשיעקב "עלה בדרגה" וקיבל את השם "ישראל". הימין החדש היא תנועה ישראלית. ישראליות במובנה המקורי של המושג איננה "הישראליות" במובנה הנוכחי ברחוב הישראלי. הישראליות המקורית היא הביטוי המדויק של האיכות המיוחדת של עם ישראל ודווקא כשהוא בארצו. אבל זה יפה וחשוב לדיון תורני או אידאולוגי, אולי גם לדרשה של סעודה שלישית,  אבל לא למפלגה שרצה בבחירות הקרובות. הישראליות במובנה המקורי עדיין לא מודעת לרוב הציבור הישראלי, והמושג הזה, כפי שהוא מובן היום, יותר מבלבל מאשר מבהיר.

אבל בכול זאת, לו אני הייתי צריך למתג את "הימין החדש" לקראת הבחירות הקרובות, הייתי ממתג אותו כתנועה "יהודית". לא דתית, לא חילונית, גם לא "לאומית ממלכתית". יהודית. המיתוג הזה אומר הרבה מאוד לרבים בציבור הישראלי, מה עוד שאין לנו כיום בכל הסקאלה הפוליטית תנועה שמגדירה עצמה כ"יהודית". כך, במילה אחת, בלי שום תוספות, וממילא לא צריך יותר, כי "יהודית" אומר הכול.

אבל גם אם מישהו לא מרגיש מספיק נוח עם מיתוג כזה, או חושב שזה נועז או מסוכן מידי, הייתי ממליץ לו להוסיף אותו להגדרה של "מפלגה לאומית, ממלכתית, של כל העם". כי כשרוצים לבדל את הימין החדש גם מהליכוד, ולא רק מהציונות הדתית, אין לך בידול מובהק יותר מאשר "תנועה יהודית". 

הבסיס האלקטוראלי של הימין החדש הוא הצעירים והליברלים הסרוגים, דתל"שים וכיפות שקופות, ומה שנקרא הימין האידאולוגי, אבל קהל היעד של הימין החדש בבחירות הקרובות, שאליו יש להתכוונן וממנו להשיג תוספת מנדטים, נמצא רובו במרכז. קהל היעד הזה, שהצביע בעבר לליברמן, כחלון או אפילו כחול-לבן, כבר לא מבדיל בין ימינו לשמאלו, בין הליכוד לכחול-לבן, נקעה נפשו מהפוליטיקה של "כן ביבי-לא ביבי", והוא מחפש בשורה חדשה. לעניות דעתי המיתוג "תנועה יהודית" יוכל לעשות לו את זה.