מקיף עצמו באנטישמים

האנשים הקרובים לברני סנדרס מתנגדים לישראל באופן חריף. קריאותיו להפעיל לחץ על ישראל צריכות להדאיג את כולנו.

אופיר דיין , כ"ו בכסלו תש"פ

ביום חמישי בערב עמד גבר בן שבעים ושמונה על הבמה בלוס אנג׳לס וקרא לנתניהו ״מושחת וגזען״. ברני סנדרס אמנם מנסה להיות הנשיא היהודי הראשון, אך זה ממש לא אומר שהוא תומך בישראל כמו שהיינו מצפים, או בכלל.

במהלך הנאום אמר ״עלינו להיות פרו ישראלים״ אך מיד היסה את הקהל אשר מחא כפיים והוסיף ״אך גם חייבים להיות פרו פלשתיניים״. את הכפיים האלה כבר לא היסה.

הגדרתו של סנדרס ללהיות פרו ישראלים ופרו פלשתיניים בו בזמן היא להפעיל לחץ על ישראל, לקצץ את הסיוע הצבאי שניתן לה מארצות הברית, לדחוף אותה לוותר על חבלי מולדת ולעשות שום דבר מהדברים האלה לגבי הפלשתיניים. 

אך דווקא לא זה מה שהביא רבים בשבועות האחרונים להגיד שברני משתף פעולה ועוצם עין לנוכח אנטישמיות בקרב מקורביו. 

לפני מספר שבועות החליט סנדרס להמליץ למצביעיו להצביע לסנק וויגור, שדרן טורקי- אמריקאי במירוץ לבית הנבחרים. סנק מכחיש את שואת הארמנים, כתב טקסטים שוביניסטים ועוד. וסנק הוא גם אנטישמי. כמה וכמה ארגונים פנו לסנדרס ולחצו עליו עד שנאלץ למשוך את המלצתו אך זה לא האנטישמי הראשון שסנדרס נאלץ להרחיק עצמו ממנו.

לפני מספר שבועות, ורק אחרי שציוצים ישנים שלו נחשפו, נאלץ ברני לסיים את קשריו עם אחד מבכירי הקמפיין שלו שתועד מתבטא בצורה אנטישמיות ושוביניסטית. 

ברני, משום מה, בחר לא להרחיק עצמו מאחת מהנשים הקרובות לו ביותר שהיא אולי הבעיה הגדולה מהשלוש-  לינדה סרסור, פעילת שמאל רדיקלי, אשר נתפסה לא פעם באמירות אנטישמיות. לאחרונה אמרה סרסור שמדינת ישראל נבנתה על עליונות יהודיות, שמקימיה האמינו שיהודים עליונים לשאר הגזעים, ממש כמו אז בשנות השלושים באירופה, רק הפוך. היא כמובן ניסתה לסייג את דבריה לאחר שגילתה שדבריה היה מצולמים ואנשים החלו לכתוב על כך ברשתות החברתיות, אך אין ספק שאלו הם דעותיה.

סרסור מקורבת לא רק לסנאטור המבוגר אלא גם ללואיס פרחאן, המנהיג האנטישמי של ״אומת האיסלאם״ שהשווה את היהודים למקקים ואיתו היא מצולמת מחובקת ואף הרעיפה עליו שבחים. 

הביקורת של שלושת האנשים הללו על ישראל היא לא ביקורת לגיטימית, אלא התנגדות לעצם קיומה של ישראל הנגועה בדעות אנטישמיות מבחילות. 

ברני כנראה לא אנטישמי בעצמו אך אין ספק שמאיזו שהיא סיבה מקיפים אותו אנשים רבים שהם כן, מחלקם בוחר להתרחק לאחר שנדרש לעשות כן, ומחלקם בוחר שלא, למרות הלחצים.

לינדה סרסור היא אחת הדמויות הרעילות והמפלגות בפוליטיקה האמריקאית בשנים האחרונות והעובדה שאדם שרואה עצמו כנשיא בפוטנציה מסרב להתנתק ממנה, צריכה להדאיג את כולנו.