בפוליטיקה כמו בחינוך

הרב פרץ יו"ר הבית היהודי חושב שבמהלך החבירה לעוצמה יהודית  הצליח לבלום את האיום המסתמן כלפיו מכיוון סמוטריץ' הפופולרי. בינתיים הציבור זועם ונראה שעוצמה יהודית יכולים לעזור בנושא. ומה הקשר לליכוד?

יצחק מיס , ל' בכסלו תש"פ

1. הרב פרץ הוא צודק. הביאו אותו לפוליטיקה להציל את הבית היהודי. בזכותו או לא זה כבר לא משנה, שורה תחתונה אחרי שתי מערכות בחירות המפלגה עדיין בחיים. מפרפרת אומנם אך חיה.

השאלה היא האם מנהיג ציבור צריך להסתכל על טובתו האישית או כפי שוודאי חינך את תלמידיו במכינה לשים את טובת הכלל למול עיניו. וכפי שכל אחד מבין, הרב רפי בראשות הרשימה זה לא מה שנצרך כרגע. הוא פשוט לא יכול לספק את הסחורה.

2. לא בטוח שהכעס הציבורי המוצדק כלפי המהלך החפוז יכופף את ניר אורבך המנכ"ל והרב רפי. גם להמשיך להמתין לכינוס מרכז המפלגה- אם יקרה יש אפשרות שיצליח להעביר את ההסכם או שבכלל הכינוס ידחה לאחר סגירת הרשימות ויהיה לא רלוונטי.

3. אנשי עוצמה שמחים על ההסכם ורואים בכך צדק מאוחר לסבב ב'  אולם זה יכול לעלות להם בניצחון פירוס לאחר שיגלו שגם חיבור זה לא הספיק כדי  לחצות את אחוז החסימה.

בלי קשר להתנגדויות על החיבור של מפלגת הציונות הדתית עם תלמידי הרב כהנא עליהם להבין שכרגע הטענה מופנית כלפי הרב רפי שפוחד מהתמודדות ולכן לא נראה שההסכם הזה יועיל להם. עליהם לדרוש מהרב פרץ התנהלות שונה בזמן שנותר, ולו בשבילם.

4. אז מה האופציות? להמשיך להמתין ולתת לשטח הרותח של הבית היהודי לעבוד זה טוב אבל לא נראה שמספיק. בסוף יגיע הדד ליין. חיבור של סמוטריץ לימין החדש יבריח מצביעים ליברלים מחד וחרדלי"ם מאידך. 

4.  לכן על סמוטריץ להיכנס לשותפות, ברשימה אך לדרוש את זכות הבחירה הראשונה לתיק הבכיר. סמוטריץ' מתגלה כבולדוזר ומוכשר. הוא מאלו שבאו לעבוד. ראשות רשימה מלבד כבוד אין בה הרבה.

אני מניח שכשר, המעבר שלו ממוביל מצעד הבהמות ללב המיינסטרים הדתי ימשך ביתר שאת לקראת התמודדות עתידית על ראשות הבלוק טכני/איחוד מפלגות או מה שלא יהיה שם.

5.  מהליכוד נראה שלהבדיל מהחשש,  פריימריז גורמים לניעור רציני לשטח. השטח הדתי המפולג והעייף מביט באדישות בקרבות הבוץ בין מי שמתיימרים להנהיגו, ופה ושם שומעים אף קולות שלא להצביע למנהיגים שכאלה, שרבים במקום להתאחד.

ולו בגלל זה על פרץ לשקול פריימריז. הוא חייב את זה למפלגה שלו ולעצמו ולכל מי שחינך שטובת עם ישראל לפני הטובה האישית.