שכחו אותה בבית

''הבית היהודי'' הפכה לרשימה שמייצגת מיעוט שולי, וחמור מכך - אין אף אישה בצמרת המפלגה.

יערה שילה , ב' בטבת תש"פ

מפלגת הבית היהודי, המפד''ל, שייצגה בעבר את הציונות הדתית על כל זרמיה, כולל אנשי הקיבוץ הדתי שייצגו את הסמן הליברלי, הפכה למפלגה שרוב הציונות הדתית כבר לא רואה בה בית.

החיבור בין קברניטי ''הבית היהודי'' למפלגת עוצמה יהודית, וההחלטה להעניק לאיתמר בן גביר ולאנשיו שלוש מקומות בעשירייה הראשונה, מעוותות עוד יותר את חוסר הייצוג של המפלגה.

בנוסף לכך, הנשים נדחקו מהמפלגה. במפקד האחרון הגיעו נשות ''הבית היהודי'' להישג אדיר של 43% מתפקדות אך לפי שעה ברשימה לכנסת אין אישה במקום ריאלי. לצערנו, למרות הפעילות הענפה של פורום הנשים אותו מובילה חה"כ לשעבר עידית סילמן יחד עם צוות היגוי יקר, מקומה של האישה ברשימה הנוכחית לוט בערפל.

אפילו אם בבחירות הקרובות תצליח המפלגה לא להימחק ולצלוח את אחוז החסימה, החיבור שעשה הרב רפי פרץ, הנותן לבית היהודי רק שליש מהמקומות ברשימה לכנסת, ומשאיר את רוב המקומות לקבוצות שנמצאות בשוליים הימניים והדתיים של הציונות הדתית, דחק למקום השביעי והבלתי ריאלי את מיקומה של האישה ברשימה, ודרדר עוד יותר את המצב הקשה וחוסר הייצוג של המפלגה לגווניה של הציונות הדתית.

פעילות פורום הנשים בשנים האחרונות אינו מוטל בספק. גם אני, לאחר שעזבתי את המפלגה וביטלתי את חברותי במרכז, נשארתי חברה בפורום הנשים המכובד ביותר עם עשייה חברתית משמעותית.

נשים דתיות יוצרות מציאות חדשה ומובילות כיום בכל שדרות החברה הישראלית, בעסקים, במשפט, בחינוך, בלימוד תורה ולאחרונה גם בפוליטיקה. פורום הנשים בבית היהודי שם לעצמו מטרה להמשיך ולהעצים את כוחה ומעמדה של האישה בכל תחומי החיים מתוך שאיפה לשלב יחד ערכי משפחה, שמירת מצוות ותרומה משמעותית בזירה הציבורית והפוליטית.

חלק מפעילותו של הפורום הייתה הקמת פורום "רצות ומשפיעות" בשלטון המקומי ובזירה הארצית, כאשר נשים מכל הקשת הפוליטית התאחדו ויצרו שפה משותפת לקידום נשים בפעילות מפלגתית.

יהיו כאלה שיטענו שאין צורך בשריון של אישה מכיוון שנשים כבר ממילא נמצאות בזירה הציבורית אולם לא כך פני הדברים. בכל המפלגות, ובפרט במפלגה דתית שאחד ממוקדי הכח שלה הם רבנים, שהם כולם גברים, יש חשיבות עליונה לשים את קול האישה במקום ראוי.

אני קוראת מפה לחברי מרכז, לוועדה המסדרת ולכל מי שרק יכול להשפיע, עצרו הכל, הציבו אישה במקום ראוי לפני שיהיה מאוחר מידי.