כיבוד הורים בימים ההם בזמן הזה

אבינועם הרש , ח' בטבת תש"פ

ליד הקניון הגדול בפתח תקווה ראיתי נערה בגיל ההתבגרות שצרחה על אמא שלה לפני כולם: "נו יאללה כבר איתך! מה את לא מבינה? אמרתי לך אלף פעם שאני רוצה את השמלה האדומה!"

ואז היא עשתה תנועה מבזה כזו לכיוון אמא שלה שהיא כאילו 'קוקו' כזו.

הסתכלתי על האמא שנראתה לפחות לפי החזות החיצונית שלה כאשה משכילה שמודעת לעצמה (אל תתפסו אותי במילה. לא יודע. זה מה שהסטיגמציה שלי ראתה).

חיכיתי לתגובה. ממש קיוויתי למשהו. כל משהו. הלו גברת, את לא באמת מתכוונת לתת לבת המפונקת והחצופה שלך לצרוח עלייך לפני כולם נכון? נו תעשי כבר משהו! אבל האמא פשוט הסתכלה על הבת שלה, האדימה ושתקה.

עכשיו ממש התעצבנתי ורציתי להגיד לה: טוב גברת, עשי טובה, זוזי הצידה. את רוצה שאני אדבר איתה? כי אין מצב שאת עוברת על זה לסדר היום. 

אבל אז הגיע הזוועה החינוכית הבאה: האמא הוציאה את כרטיס האשראי המוזהב שלה, נתנה אותו לילדה שלה ואמרה לה בטון נעלב: "טוב עזבי אותי. קחי את הכרטיס ותקני מה שאת רוצה".

והבת שלה ענתה לה בחיוך ציני: "תודה באמת!".

והאמת שבא לי להקיא. איכס. מה זה הגועל נפש הזה? ומה עשו לילדה ההזויה הזו שהיא חושבת שמותר לה לדבר בכזו גסות לאמא שלה? ורק נזכרתי איך אמא שלי והאחים שלה כיבדו את סבתא שלי ע"ה שלעת זקנתה סבלה מדמנציה ולמרות שהיה כמעט בלתי אפשרי להחזיק אותה בבית וההתנהגות שלה דמתה בשעות הקשות של הדמנציה להתנהגות של תינוק בן שנתיים על כל המשתמע מכך, מעולם אבל מעולם הם לא הרימו עליה את הקול ותמיד כיבדו אותה ונתנו לה את כל הכבוד. גם במחילה מכבודכם כשהיו צריכים לטפל בה כמו שמטפלים ומחתלים ילד קטן.

ואני רק עמדתי בבית שלי, נדהם ונפעם ומבוהל מהמראה של אמא שלי שמטפלת באמא שלה ולא מבין מאיפה היא שואבת את כוחות הנפש הכל כך ענקיים הללו ומאיפה הסבלנות והיכולת לקחת את כיבוד ההורים לרמה כל כך גבוהה עד כדי כך שנדמתה לי כמעט כבלתי אנושית.

כל כך רציתי ללכת לאותה ילדה הזויה שהביאה לי את הסעיף ולהגיד לה: תתביישי לך! אמא שלך האכילה והלבישה והחתילה והחליפה וניגבה וטרחה וקנתה ועשתה וליטפה וחיבקה ודמעה והחזיקה ותמכה והייתה כל העולם בשבילך, אז את צריכה לנשק את הרגליים של אמא שלך. לא לצרוח עליה לפני כולם. אין לך שמץ של מושג בכיבוד הורים! תתביישי לך!

לעילוי נשמת סבתי מרת לאה בת שרה ע"ה שזכתה בחייה ובמותה בילדים שיודעים מהו כיבוד הורים