צא ולמד ממשפחת בומש

מי ייתן ונשכיל לדעת לרדת לנפשם של ילדנו ולתת להם אוזן קשבת, לב אוהב וכתף תומכת

יערה שילה , ט"ו בטבת תש"פ

"כל המשפחות המאושרות דומות זו לזו. כל משפחה אומללה, היא אומללה בדרכה שלה" 

כך פותח לב טולסטוי את ספרו "אנה קרנינה". כשאנחנו חיים בעולם אידיאלי, תלוש מהמציאות, יש לנו דימוי של משפחה מאושרת, אבל היא משפחה כללית: "כל המשפחות". כשאנו נפגשים עם החיים עצמם, עם כל משפחה ומשפחה, אנו נפגשים עם הצער של הורים וילדים שחלמו על המשפחה אידיאלית ונאלצים להתמודד עם המציאות הריאלית.

"ברוך ה' הילדים שלי גדלים בצורה טבעית ובריאה", כך אמר שר החינוך, הרב רפי פרץ, כמענה לשאלה מה יעשה אם אחד מילדיו היה מגלה נטייה מינית שונה. לא הסתפקתי בהסתמכות על כותרות שלעיתים יוצאות מהקשרן, קניתי את העיתון וקראתי פעמיים את הראיון שעשתה שרי מקובר-בליקוב בידיעות אחרונות. 

מצאתי אדם החי בתוך בועה אידיאולוגית היוצרת מסכים ומנותקת מהמציאות הממשית, בהן חיות משפחות שונות ומגוונות.

אפתח את דבריי בסיפור שהוא אמנם סיפור שאינו שכיח, אך מייצג תחושות ורגשות שמצויות אצל חלק מהגננות. כשעבדתי כמדריכה לגננות, הגעתי לגן של ד', גננת בגן ממ"ד. היא ביקשה שאבוא ואעזור לה להתמודד עם משפחה חדשה בגן: משפחתו של י', ילד חמוד, שיש לו שתי אימהות. הגננת הביעה חשש שהיא אינה יודעת כיצד להתייחס לתופעה וכיצד להציג זאת לשאר הילדים. קשה לה להכיל משפחה שכזו ואין היא יודעת כיצד לדבר עם האימהות. 

מפגש זה עם הגננת גרם לי לחשוב על סוגי המשפחות החדשות שיש לנו היום בקהילה ועל דרכי ההתמודדות של הגננת וכיצד ניתן לסייע לה לעשות את המעבר מהמציאות האידיאלית למציאות הריאלית שאותו גם אני חוויתי במפגש שלי עם החיים עצמם.

הגעתי לקריית שמונה במסגרת השירות הלאומי. ראיתי משפחה שהיא מודל ותפארת לגידול ילדים, ואחד מילדיה יצא מהארון אך נשאר במשפחה. 

הייתי מתארחת רבות אצל משפחת בומש. כילדה אשר גדלה עם מודל משפחה מעורער, שכמעט ואינו, משפחת בומש, חיים וטליה על כל ילדיהם, היוו לי מודל וחיקוי.

חיים כמנהל ישיבת ההסדר בקרית שמונה, לימד אותי חריצות, מסירות והקשבה עד אין קץ. טליה במאור פניה, חוץ מבישול של אלופים, לימדה אותי מה היא הכלה אמתית.

ביליתי אצלם ימים רבים, שבתות ולעיתים גם בחגים. היה לי קשר מיוחד עם אלידע, ילד מלא חיים, יצירתי ומוכשר.

דברי השר, מעבר לכך שהם אמירה אומללה, פוגענית ואטומה, מוסיפים מלח על הפצעים שחוו כל אותן משפחות. הם פוגעים לא רק בקהילת הלהט"ב, אלא גם בי, שגדלתי במשפחה קשת יום. הורי השתדלו לעשות מה שיכלו עם מה שניתן להם. אני חושבת לעיתים שגדלתי בסביבה שאינה טבעית דיה, הוגדרתי ילדה 'מופרעת' ואת התיכון סיימתי במסגרת לנערות בסיכון פנימית דולב.

ובכל זאת, בהשראתן של המשפחות שעימן נפגשתי כדוגמת משפחת בומש זכיתי לצאת ממעגל מצוקה זה, להקים משפחה ולגדל ילדים שלמיטב הרגשתי גדלים בבית תומך, מאפשר ומקשיב.

אולי כאיש פרטי (גם אז לדעתי זה שיפוטי ומתנשא) מותר לרב רפי לספר איך הוא מגדל את ילדיו ומה נראה לו טבעי ונכון ומה נראית לו הצלחה, אולם הוא איננו עתה אדם פרטי, הוא שר חינוך של כלל ילדי ישראל והוא היה צריך לראות את נקודת המבט של השונה ממנו ואת כל אותן משפחות שיש להן ילדים שיצאו מארון. 

אנחנו כהורים יכולים לכוון את הילד לשביל ולדרך שאנחנו מאמנים בהם, אך איננו יכולים לכפות על ילדינו להיות כמונו, במיוחד בנושא זה שהוא נתון קיים, שאיננו תלוי לא בבחירה שלנו ולא בבחירה של ילדינו.

מי ייתן ונשכיל לדעת לרדת לנפשם של ילדנו ולתת להם אוזן קשבת, לב אוהב וכתף תומכת. ולך הרב רפי אני רוצה לומר, צא ולמד ממשפחת בומש מה היא משפחה לתפארת.