תכנית המאה: הסוד חשוף לכל

התוכנית שהנשיא טראמפ עדיין שוקל מתי לפרסמה, מונחת על השולחן ואפילו בעברית, ואין בה בשורה גדולה לישראל 

תגיות: מנחם רהט
מנחם רהט , י"ט בטבת תש"פ

    1.מדהים: בעוד שהנשיא טראמפ שוקל בדעתו לגבי מועד פירסום תכנית המאה שלו, והשבוע אף נמסר מן הבית הלבן שייתכן שהתכנית תפורסם עוד לפני הבחירות של חודש מארס, מונחת התכנית חשופה לעין כל זה מספר שבועות – באתר האינטרנט של הבית הלבן, שם היא מתפרסמת בשלוש שפות: אנגלית, עברית (צחה) וערבית. 

    גורמים אמריקניים יודעי דבר אמרו כי הפירסום, אף שאינו מוגדר רשמית כתכנית המאה, אכן מייצג את תכנית המאה, אך באורח לא רשמי. "זוהי תכנית המאה מבלי שתישא את הכותרת תכנית המאה", הסבירו גורמים אמריקניים. חשיפת התכנית במרחב הווירטואלי בשלוש השפות הרלבנטיות נעשתה במודע, על מנת לאפשר למעוניינים להתרשם ממנה ולהעביר לממשל האמריקני היזון חוזר.  

2. וכך יכול כל ישראלי קורא עברית וכל קורא ערבית לעיין כאוות נפשו בסוד הכמוס. צריך רק לגוגל את שמה המקורי של התכנית 'משלום לשגשוג', בעברית, ולקבל את הגירסה העברית של התכנית, המשתרעת על פני כארבעים עמודים ומעוצבת בסגנון עכשווי, בליווי לא מעט צילומים מרהיבי עין, ומנוסחת ברוח אופטימית של 'מזרח תיכון כלכלי חדש'. 

    רוח אופטימית נושבת בכל עמודי התכנית, שכותרתה: "משלום לשגשוג: התכנית הכלכלית: חזון חדש לפלשתינים", ובעמוד הפותח שלה נאמר על רקע צילום של שתי ילדות פלשתיניות מצחקקות בחן, כי "תכנית 'משלום לשגשוג' תעצים את הפלשתינים לקראת בניית עתיד טוב יותר להם ולדורות הבאים".

    3. האם התכנית האופטימית הזו בת ביצוע? קשה להאמין, אם לשפוט על פי מה שאין בה. אין היא מתייחסת למוקשים העיקריים בדרך להסדר הסכסוך. אין בה התייחסות לסוגיית זכות השיבה המופרכת, ולא איזכור של ישות פלשתינית כלשהי: לא מדינה פלשתינית, לא חצי מדינה, לא אוטונומיה (שבעצם כבר קיימת וממנה מתעלמת התכנית). 

    וגם אין בה כדי לממש את החזון הישראלי לביטחון, למניעת הסתה, להפסקת עידוד הטרור מצידם של הרש"פ, המשלמת שכר לטרוריסטים בכלא הישראלי, ושל אונר"א שהפכה עצמה לגוף מעודד טרור, באמצעות ספרי לימוד מסיתים שמדינות העולם מממנות (כנראה מתוך מגמות אנטישמיות סמויות, עטופות מחלצות של הומאניזם). אין בה גם מילה על ביטול הנצחת הפליטוּת לדורות, ועל שיקום קבע של הפליטים במקומותיהם, אך יש בה מגמה מובהקת לעשיית הפליטים לגורמים יצרניים, שיחדלו להתפרנס מכספי צדקה. 

4. מה כן יש בה? הרבה מאוד כסף: 50 מיליארד דולר, שיושקעו כמעט בכל תחומי החיים של הפלשתינים ויהוו תשתית לגן עדן כלכלי פלשתיני "בגדה המערבית ובעזה" (כך מכונים בתכנית השטחים שבשליטת הפלשתינים). 

התכנית מנוסחת כבשורה לפלשתינים, ובנויה על אלמנטים של תקווה וחזון: "הפלשתינים חיים כבר במשך דורות מבלי לדעת שלום", פותחת התכנית. "הגדה המערבית ועזה נקלעו למשבר ממושך... הפלשתינים ממשיכים במאמציהם ההיסטוריים לממש את שאיפותיהם ולבנות עתיד טוב יותר לדורות הבאים. תכנית 'משלום לשגשוג' הינה חזון לאפשר לפלשתינים לבנות חברה משגשגת ומלאת חיים... תכנית 'משלום לשגשוג' הינה המאמץ הבינ"ל השאפתני והמקיף ביותר למען הפלשתינים, עד היום, [ומושתתת] לא על מצוקה ואובדן אלא על חופש וכבוד".

    5. התכנית מדברת על  התגייסות מצרים, ישראל ירדן ולבנון, לצד האמריקנים והאירופים, כדי לחולל את הלא ייאמן: תוספת מיליון מקומות עבודה לפלשתינים, הגדלת התמ"ג הפלשתיני בלמעלה מ-100%,  צימצום שיעורי העוני הפלשתיני עד ל-50%, הגדלת אחוז היצוא הפלשתיני מ-17% ל-40%, הבטחת זמינות חשמל מתמדת במחירי נוחים בגדמ"ר ובעזה, הכפלת היצע מי שתיה ראויים לנפש, הפעלת שירותי דיגיטציה מהירה, הגדלת אחוז השקעות חוץ בתמ"ג הפלשתיני מ-1.4% ל-8%. 

    השקעות עתק נוספות: פיתוח מערכות חשמל פלשתיניות שיספקו לעזתים כבר בשנה הראשונה 16 שעות חשמל ביום ויוזילו את מחירו; פיתוח תיירות בינלאומית ב'ערש הדתות', שיכלול החקלאות, שיפור הדיור, סלילת רשת תחבורתית יעילה, וגם ניצול שדה הגז הטבעי בימה של עזה, ועוד.

    התכנית מסיימת באפילוג: "תכנית 'משלום לשגשוג' הינה חזון לחברה פלשתינית מוצלחת, שמבוססת על מגזר פרטי חזק, אזרחים מועצמים וממשלה יעילה. היא מראה מהו אפשרי במצב של שלום והשקעה, וכיצד ניתן להשיג הצלחה דרך ביצוע תכניות ספציפיות שכוללות פרוייקטים ברי השגה".

6. התכנית כולה מתמקדת ביתרונות שהיא מבטיחה לפלשתינים, לעיתים גם על חשבון ישראל. כך למשל היא מציעה את ביתור המדינה לשניים, באמצעות "מעבר תחבורתי שיחבר את הגדה המערבית לעזה דרך כביש ראשי ואולי דרך קו רכבת מודרני". כביש מרכזי אקסטריטוריאלי בלבה של המדינה?  

7. מדינת ישראל לא הגיבה רשמית לתכנית, גם לא לפרטיה המקוממים. רק המרכז לחקר מדיניות המזה"ת, שחשף צונאמי של הסתה אנטי ישראלית, אנטישמית, חמורה ביותר, בספרי הלימוד המשמשים בבתיה"ס הפלשתינים, הביע הסתייגות. "התוכנית נשמעת טוב מאוד בתיאוריה", אומר מנהל המרכז דוד בדין, תושב אפרת. "אבל אסור שהבית הלבן יוציא אותה לפועל, ללא הפסקת שטיפת מוח של התלמידים, הסופגים כמויות בלתי מוגבלות של דמוניזציה, דה-לגיטימציה והסתה לרצח ישראלים ויהודים 'בני שטן'. אם זה לא יקרה, יוסיף החינוך הפלשתיני להטיף להשמדת ישראל – והפעם בחסות תכנית 'משלום לשגשוג' האמריקנית".

(באדיבות שבועון 'מצב הרוח')