שכחנו לאהוב

שכחנו שעל כל יהודי, גם על ההוא מהמפלגה ההיא, המסוכנת, אנחנו מוכנים למסור את הנפש

הרב עמיחי גורדין , ו' בשבט תש"פ

דעות אוהבים את כולם
אוהבים את כולם
צילום מסך

רבי נחמיה אומר: מנין שאדם אחד שקול כנגד כל מעשה בראשית, שנאמר - זה ספר תולדות אדם, ולהלן הוא אומר - אלה תולדות השמים והארץ בהבראם" (אבות דרבי נתן לא:ב)

* * *

שכחנו לאהוב. כבר שנה שאנחנו בתוך מערכות בחירות חוזרות ונשנות שמחדדות את ההבדלים הקהים שבינינו להבדלים חדים ופוצעים. כבר שנה שאנחנו שומעים כל הזמן על הבעיות של המחנה השני. כבר שנה שכל כך הרבה יועצי תקשורת מקבלים שכר כדי להפיץ שנאה ופחד. כבר שנה שאנו עסוקים בלהסביר לעצמנו למה הם גרועים ואנחנו טובים, למה הם מסוכנים למדינה ולמה אנחנו התקווה היחידה. ושכחנו לאהוב.

ושכחנו שכל אדם שקול כנגד מעשה בראשית. ושכחנו שכל יהודי הוא עולם ומלואו. ושכחנו שעל כל יהודי, גם על ההוא מהמפלגה ההיא, המסוכנת, אנחנו מוכנים למסור את הנפש. ושכחנו שאנחנו מסוגלים לעמוד בכל צרה שלא תבוא עלינו, חוץ ממלחמת אחים. ושכחנו לאהוב.

שכחנו לאהוב. לאהוב את כולם. גם את מי שלא נמצא איתנו באותו השטיבל. לאהוב את אחינו השמאלנים שלא מבינים למה מדינה פלסטינית היא אסון. לאהוב את אחינו החרדים שלא מבינים שלצבא קשה מאוד להסתדר בלי העזרה שלהם. לאהוב את אנשי הפורום החילוני שלא מבינים שבלי יהדות לא תהיה מדינה. לאהוב את נוער הגבעות שלא מבינים שמדינה לא בונים בעזרת אנרכיה. לאהוב את חברי קהילת הלהט"ב שבטוחים שכולנו הומופובים חשוכים. לאהוב את כולם.

"איזהו גיבור הכובש את יצרו", קובעת המשנה במסכת אבות. למשנה באבות דרבי נתן, יש הצעה נוספת "איזהו גיבור - מי שעושה שונאו לאוהבו" (שם כג:א).