מלחמת המסכים

ישנם פתרונות אופטיים למניעת הידרדרות הראייה בעקבות השימוש במסכים אך הכל מתחיל בחינוך של עצמנו להימנע ממסכים עד כמה שאפשר.

הדר מילר , ז' בשבט תש"פ

הטכנולוגיה לא עוצרת והרגלי העבודה שהכרנו פעם כבר אינם רלוונטיים. עם השנים אנחנו שוהים מול המסכים יותר ויותר, אם זה דרך המחשב או דרך הטלפון החכם.

אצל רבים באוכלוסייה מדובר על צורך יום יומי וממשי שבלעדיו לא ניתן להמשיך את שיגרת החיים. מעין אינפוזיה אליה אנחנו מחוברים כל הזמן. 

מעבר לתלות הבלתי נגמרת במסכים, חייבים לזכור כי אחת הפגיעות המשמעותיות ביותר נמצאת דווקא בראייה שלנו. חשיפה והתמקדות במשך שעות רבות באורות המרצדים מן המכשירים השונים, גורמים לנו לחוסר ריכוז וחוסר התמקדות אשר באה לידי ביטוי בין השאר בעייפות כרונית, בכאבי ראש ובעצבנות.

רבות כבר נכתב על תאורת "האור הכחול" אשר מזיקה לעיניים. בעקבות החשיפה הרבה למסכים בהם יש את תאורה זו, הראייה שלנו, אם נרצה או לא, מתדרדרת אט אט.

את המאבק בטכנולוגיה המתפתחת לא ניתן לשנות אך את הרגלי הצריכה שלנו בהחלט כן.

כדי להתמודד עם הנזק יש לצמצם עד כמה שאפשר את השעות בהן אנחנו צמודים למסכים. כנראה שזה לא מה שישפר את הראייה שלנו אבל דבר בהחלט יעזור לנו למנוע התדרדרות נוספת. 

מחקרים רבים מראים כי הילדים שלנו מבלים יותר ויותר עם המחשב, הטאבלט או הסמארטפון. לא הם אשמים אלא בעיקר אנחנו, שמראים להם הרגלי צריכה לא נכונים.

בראש ובראשונה יש לדאוג לכך שאנו נגביל את עצמנו למספר השעות בהן אנו צמודים למסך ולאחר מכן יהיה לנו קל יותר להעביר את מסר זה גם לילדים.

ענף האופטיקה ממשיך להתמודד עם סוגיית התדרדרות הראייה. עם השנים הגיל הממוצע בו מתחילים להרכיב משקפיים יורד באופן תדיר. כך אנו מוציאים גם ילדים בגיל מאוד צעיר זקוקים למשקפיים ופתרונות אופטיקה ייחודים.

ישנם פתרונות אופטיים אשר מסייעים במניעת הידרדרות הראייה בעקבות האור הכחול היוצא מן המסכים הדיגיטליים אך בראש ובראשונה הכל מתחיל כאמור בחינוך של עצמנו להימנע מן המסכים עד כמה שאפשר.

עונת החורף היא בדיוק הזמן להשקיע בבדיקות ראייה לכל המשפחה. כיום ניתן לבצע בדיקות עיניים במקומות רבים אך לא בכולם ישנם אנשי מקצוע היודעים לתת את הפתרונות הנכונים ביותר כך שישמרו על העיניים שלנו. 

אנחנו לא נוותר לרגע על הרופא הכי טוב כאשר לא עלינו נצטרך בדיקה רפואית כזו או אחרת. כך, יש להפקיד את עינינו בידיהם של הטובים ביותר, אלה שלא רק מבקשים למכור לנו משקפיים או עדשות מגע אלא באמת אכפת להם משמירה על העיניים שלנו.

תופעת חוסר הריכוז של כולנו יכולה להצטמצם במידה ניכרת אם נצליח לאמץ דפוסי התנהגות נאותים. העיניים הן ראי הנשמה שלנו ועלינו לעשות הכל כדי לא לפגוע בהן.