מי מתבייש בציונות הדתית?

הכיפה שהלבישה מפלגת הליכוד לראשו של מניף דגל הדיו לא מוסיפה כבוד והערכה לציונות הדתית אלא מביעה יחס של בוז וזלזול במי שאנחנו באמת.

הרב עמיחי גורדין , י"א בשבט תש"פ

דעות נתניהו עם פעילי הליכוד
נתניהו עם פעילי הליכוד
צילום מסך

יש אדם רואה הכל, באור ורוד ורוד 

זה לא טוב אומרים כולם, אפילו רע מאוד

יש אדם רואה הכל, באפלה קודרת

זו אותה המחלה רק בצורה אחרת. 

אל תרכיבו משקפיים 

לא קודרות ולא שמחות

הסתכלו נא בעיניים

בעיניים פקוחות (נתן אלתרמן 'בעיניים פקוחות')

* * *

שתי המפלגות הגדולות מנסות לקרוץ לציונות הדתית. לשם כך הן לקחו את דגל ישראל וטיפלו בו. האחת הוסיפה לו צבע חרדל, השנייה הלבישה אותו בכיפה. הראשונה לא הבינה שהצבע הלבן שמרכיב את הדגל שלנו, מורכב מכל צבעי הקשת, גם מחרדל. החרדל לא מלכלך את הדגל, אלא בונה אותו. בלי הצבע החרד"לי, כמו גם בלי הצבע האדום המפא"יניקי, יחסר הדגל.

אבל בעוד המפלגה הראשונה המדברת גבוהה גבוהה על אחדות העם, מוחקת חלקים חשובים מהציבור שלנו, המפלגה השנייה, שהלבישה לדגל כיפה, הגדילה לעשות ומחקה חלקים חשובים מתוך ההיסטוריה שלנו. הכיפה שהלבישה המפלגה ההיא לראשו של מניף דגל הדיו לא מוסיפה כבוד והערכה לציונות הדתית אלא מביעה יחס של בוז וזלזול במי שאנחנו באמת. 

מו"ר הרב אהרן ליכטנשטיין ז"ל, חזר פעם נסער מאוד מהלוויה. "בנה של הנפטרת היה ראש ישיבה חרדי", סיפר הרב בהתרגשות, "הוא סיפר על אימו סיפורים שלא היו ולא נבראו. הכרתי היטב את המנוחה, ההספד שלו היה רצוף שקרים. לא האמנתי, הבן מתבייש באימו. הוא עומד על קברה וחושב שאם יספר על מי שהיא הייתה באמת, התלמידים שלו לא יעריכו אותה. על קברה הפתוח של אימו, ברגע הפרידה ממנה, מה שיש לו להגיד לה זה שהוא מתבייש בה, ולכן יספר לתלמידים שהיא הייתה מישהי אחרת.

חברים יקרים מתנועת הליכוד – לא הנפנו את דגל הדיו, ולא שיחררנו את הכותל. לא הפצצנו את הכור בעיראק, ולא הכרזנו על הקמת המדינה. יש לציונות הדתית חלק חשוב בבניינה של מדינת ישראל גם בלי סיפורי הבדים שלכם. אם אתם באמת גאים בנו אינכם צריכים לספר עלינו מעשיות שלא היו ולא נבראו. יש לנו מספיק במה להתגאות, גם בלי לקחת מחלקים אחרים ונפלאים בציונות את חלקם. אל תתביישו בנו ואל תבוזו לנו.