ביבי מבקש: אל תצביעו לי הפעם!

התמיכה המחודשת של נתניהו במדינה פלשתינית נקלטה ע”י הכתב היהודי-אמריקני הוותיק רון קמפיאס.

סוזי דים , י"ב בשבט תש"פ

דעות אומן הסטטוס-קוו. רה"מ בנימין נתניהו
אומן הסטטוס-קוו. רה"מ בנימין נתניהו
צילום: עצמי

נתניהו מבקש: הפעם, אל תצביעו לליכוד. אתם יכולים להצביע לבנט, או לבצלאל. אבל לא לי. מוותר עליכם – תודה.

נתניהו לא אמר לנו זאת  במלים מפורשות כל כך, אבל אפקטיבית, זה בדיוק מה שהוא אמר. כי לאחר שנפרד מנאום בר-אילן כמה וכמה פעמים (כן –נפרד) – נתניהו, ערב הבחירות, טרף שוב את הקלפים ושוב אמר שהוא בעד מדינה פלשתינית. 

וכידוע, הרבה מאד ישראלים מוכנים עקרונית להצביע לליכוד, אבל עד כאן. עד לאמירה שבכך הם מביעים אמון בהקמת מדינה פלשתינית.  זה לא. כי אם זה הקו החדש של נתניהו, ברור שעדיף להצביע למישהו כמו בנט או איילת שקד או בצלאל סמוטריץ, שאומרים אמירות ברורות נגד מדינה פלשתינית.

התמיכה המחודשת של נתניהו במדינה פלשתינית, נקלטה ע”י הכתב היהודי-אמריקני הוותיק רון קמפיאס. בניגוד לכמה חסידים שוטים של רעיון המדינה הפלשתינית בחוגי התקשורת בארץ, רון קמפיאס לא נוהג להמציא חדשות. ולכן אם  קמפיאס מצטט את נתניהו אומר “יהיו כאלה שיקראו לזה מדינה – אין לי התנגדות לכך” בעקבות הצגת דיל ה-100  – אז למרבה הצער והדאגה -- זה כנראה בדיוק מה שנתניהו אמר. 

אמנם, חזרת נתניהו לסורו  התרחשה בעקבות שאלת עיתונאי. לכן, יתכן שמדובר בפליטת פה. אבל כשמדובר בפליטת פה – אז מתקנים. כל עוד אין תיקון – ציבור הבוחרים הימני ימצא לעצמו אביר אחר, על סוס לבן אחר, בבואו להטיל את פתקו בשני למרץ. 

למען הסדר הטוב, הנה תיעוד החזרה למוטב של נתניהו שאפשר לימין להצביע עבורו בכמה מערכות בחירות לאחרונה. הסיפור התחיל רע מאד כאשר, כזכור, בנאום בר-אילן, ב-2009, נתניהו נכנע באופן מסוכן  לאובמה והסכים לתמוך בהקמת ישות פלשתינית בעלת מעמד של “מדינה”. “מדינה” היא ישות אשר מחזיקה באופן טבעי בזכות מוחלטת להתחמשות מלאה. 

עם זאת,  לאחר שנפרד באנחת רווחה מאובמה, נתניהו חזר למוטב וכבר לא תמך, ברוך השם, בהקמת “מדינה” פלשתינית.  ככל שהזמן חלף, נתניהו השתפר והתקרב שוב לעמדת קודמו יצחק רבין. כזכור, רבין הקפיד לומר בצורה ברורה מאד, בארץ וגם בחו”ל, שהוא מתנגד למדינה פלשתינית. 

נתניהו היה פחות נועז מרבין, אבל הוא כן אמר, ב-6 למרץ 2018,  "אפשר לטעון שיהיה טוב אם ניתן להם מדינה. אמפירית זה לא עובד ככה, ממה שאנו רואים". הדברים נאמרו לכתבים אמריקנים, כך על פי National Public Radio – NPR. כעבור שנה, ב-4 לאפריל 2019, נתניהו אמר לחגי סגל, כי “בפועל לא תהיה מדינה פלסטינית. ביידן אמר לי בזמנו שלפי כל ההתניות שאני מציג  – לא תוכל לקום מדינה פלסטינית. אמרתי לו 'נכון'.אמרתי את זה גם לג'ארד קושנר ולג'ייסון גרינבלט."  תוך ימים ספורים, נתניהו חזר על הדברים גם בארה”ב. הניו יורק טיימס מיום 6.4.19 דיווח על נתניהו שמזהיר כי “מדינה” פלשתינית “תסכן את קיומנו”. 

כאמור, כעת נתניהו שוב נסוג אחור. הפירוש הפוליטי המעשי הוא, שנתניהו מוותר על כולנו ושולח את כולנו להצביע לימין במקום לליכוד. כי לתמוך במדינה פלשתינית זה קו אדום מוחלט של הימין כולו. ציבור מצביעי הימין בישראל, שהוא הרוב, איתן בדעתו, כבר שנים, לשדר לעולם ולמנהיגים, שהוא מתנגד להקמת מדינה פלשתינית, לחלוטין. כלומר – בדיבור, במעשה, וכן ובעיקר – בהצבעה.