כחול לבן רואה שחור

הרפואה המונעת בישראל היא סמן ימני גם בOECD ואנשי הרפואה שלנו איכותיים ומבוקשים בעולם.

עודד רביבי , ט"ז בשבט תש"פ

דעות עודד רביבי, ראש המועצה האזורית אפרת גוש עציון, נואם בפני עשרות אלפי האנשים שהגיעו ל כיכר רבין ל עצרת
עודד רביבי, ראש המועצה האזורית אפרת גוש עציון, נואם בפני עשרות אלפי האנשים שהגיעו ל כיכר רבין ל עצרת
צילום: מרים צחי

בימים אלה מנהלת מפלגת כחול לבן קמפיין תחת הכותרת "תיק 5000". במסגרת זו הם מעלים טענות על קריסת מערכת הבריאות בישראל ועל אלפי מתים כתוצאה מכך.

מערכת הבריאות בארץ אינה מושלמת ודורשת תיקונים, יחד עם זאת בישראל תוחלת החיים היא מהגבוהות בעולם, הרפואה הציבורית יודעת להעניק שירות, המדענים יודעים לייצר תרופות חדשניות ומפתחים פתרונות טכנולוגיים מהמתקדמים בעולם.

הרפואה המונעת בישראל היא סמן ימני גם בOECD ואנשי הרפואה שלנו איכותיים ומבוקשים בעולם. לצד הצורך בתיקונים, אין זה נכון להציג תמונה שחורה, לבעוט בדלי , להנמיך ואחרי הבחירות לשאול מדוע לציבור אין אמון ברפואה הציבורית או מדוע אנשי הרפואה נרתעים מפוליטיקאים.  ראוי לה לכול לבן לגנוז את הגישה ל"תיק 5000"

השיח הציבורי בישראל סביב מערכת הבריאות הוא בריא ונמשך כבר כשני עשורים, מאז השתמש אהוד ברק בבחירות 1999 באמירה "הזקנה מהמסדרון".

מערכות החדשות סיקרו לא פעם את תחלואי המערכת, מחסור במיטות, גיוס רופאים, גיוס אנשי סיעוד, מיגון בתי חולים ומאבק בזיהומים. הקריאה של כחול לבן כאילו "מערכת הבריאות קורסת" אינה נכונה והיא מהלכת איימים על הציבור ובעיקר פוגעת ביכולת של אותה מערכת לבוא ולטעון לטובתה.

בישראל תוחלת החיים לגברים היא מקום שלישי בעולם, לנשים מקום 12, בין השנים 2009-2017 תוחלת החיים עלתה בממוצע של 1.8. ארגון הבריאות העולמי מגדיר את ישראל כייחודית, מדינות דומות לה ובסביבתה בדרך כלל לא הראו נתונים אופטימיים כאלה.

אבל כחול לבן רואים שחורות ומכתמים לטובת הקמפיין מערכת שלמה. אחרים יטענו כי לצד הארכת החיים נפגעה איכות החיים, גם כאן העובדות אחרות, בתקציב 2018 חצה לראשונה תקציב הבריאות את סך 100 מיליארד השקל, ועדיין, השאיפה היא שהאזרח ישתתף פחות בהוצאות הבריאות. חוק ביטוח הבריאות הממלכתי הביא לכך שכל תושבי ישראל נהנים מביטוח בריאות במימון ציבורי, עם חופש בחירה בין קופות החולים ואלה מחויבות לספק שירותים בהיקף ברור ומוגדר.  

"סל הבריאות", אשר מתעדכן מדי שנה בהתאם להמלצות ועדה ציבורית שבמקביל מאשרת טכנולוגיות רפואיות חדשניות נחשב מתקדם ברוב מדינות העולם.  כבר שכחנו את המציאות שקדמה לחוק, אז לא מעט תושבים בישראל לא היו מבוטחים כלל בביטוח בריאות, קופות החולים היו על סף קריסה וגירעונות אין סוף, עתה הם בשקיפות ,התייעלות, ואפילו משפרות שירות.

בבתי החולים תוכלו למצוא את המכשור המתקדם בעולם, רובטים מנתחים, גם מכשירי MRI ניתן למצוא כיום בזמינות גדולה הרבה יותר. בית חולים חדש נפתח כבר באשדוד, אחד נוסף עתיד להיפתח בבאר שבע. רופאים ישראלים נחשבים איכותיים בעולם וניתן למצוא רבים מהם בבתי חולים בארצות הברית ובאירופה.

אשפוז יולדות ויילודים מעוגן בחוק הביטוח הלאומי, אחוז התמותה של תינוקות בישראל הוא מהנמוכים בעולם, אפילו תופעת ההשמנה נבלמה בשנה האחרונה בקרב בני הנוער בעקבות פעילויות הסברה ומודעות. גם זכויות החולה בישראל עוגנו בחוק, בתי המשפט דורשים לא פעם מהקופות לתקן עוולות ואף משתמשים בפרשנות נרחבת לטובת החולים.

נכון שהיינו רוצים עוד מיטות אשפוז, עוד רופאים, עוד אחיות, נכון שהיינו רוצים שהמערכת תהיה מושלמת אולם יש גודל תקציב ויש תהליכים ולא נכון לה לכחול לבן לרמוס ולפגוע במערכת כולה. בארה"ב תוחלת החיים נמוכה מישראל, אובמה קאר, תוכנית הבריאות הלאומית שהגה בקריסה.

בבריטניה ישנם אזרחים ללא ביטוח רפואי, כך גם בצרפת. אני מייחל ליום שבו נוכל להסיט מילארדים מתקציב הביטחון לבריאות. עד שזה יקרה לתחושתי ועל פי העובדות המערכת לא קורסת, לא בנסיגה וחבל שבשם הפוליטיקה פוגעים ברופאים ובאחיות, בחוקרים ואנשי מעבדה. חבל שכחול לבן בחרה לראות שחור.

אין לי אלא להסתמך על הפרופ' רוני גמזו מנכ"ל בית החולים איכלוב שאמר בראיון "מטריפה אותי המחשבה שאנשים לא יבואו לבית חולים בגלל קמפיין פוליטי".