על הימין להשקיע בניצחון

דווקא בימים שספינת דעת הקהל החלה לנוע ימינה, שוב כמו בעבר, מתחיל ירי בתוך הנגמ"ש הימני.

תגיות: חיים שיין
הרב ד"ר חיים שיין , י"ז בשבט תש"פ

בגוש השמאל בהנהגת כחול לבן, אין מאבקים משמעותיים בין המפלגות המהוות את הגוש, או בנוסח המוכר - אין ירי בתוך הנגמ"ש.

הסיבה מובהקת וברורה: לכחול לבן אין נגמ"ש, רק מכוניות מרוץ קלילות שנעות לכל עבר ומפזרות סיסמאות "כבקשתך".

הדגלים על המכוניות מוחלפים מספר פעמים ביום, בהתאם לביקוש ולצרכנים. התקשורת המגויסת בשירות הגוש לא מקשה קושיות, ומאפשרת את המשך מדיניות הערפול על מנת לסייע לגוש להצליח בבחירות.

כפי שמסתמן, רבים בציבור כבר הפנימו את הריקנות, הררי השנאה, חוסר הרצינות והמסרים הסותרים - ונוצר סיכוי טוב מאד לימין לזכות בבחירות מבלי צורך בהתמודדות רביעית. 

דווקא בימים שספינת דעת הקהל החלה לנוע ימינה, שוב כמו בעבר, מתחיל ירי בתוך הנגמ"ש הימני. ירי דו־צדדי ששלובים בו שיקולים אידיאולוגיים ופרסונליים. האחריות לירי המיותר מוטלת על כל הנבחרים, מהבכירים ביותר ועד הזוטרים. במאבקים בתוך הגוש אין תועלת לאיש, הם רק עלולים לפגוע בסיכויי ולנצח ולגרום לאנשי ימין לא להצביע. בעיקר כשתנאי עיקרי והכרחי להצלחה בבחירות הוא אחוז ההצבעה.

חילופי הציוצים בין הניצים מבטא זלזול באינטליגנציה של הבוחרים. כל מצביע ימין מייחל להחלת הריבונות הישראלית על בקעת הירדן, יהודה ושומרון. בה בעת, כל אחד מהם מבין שישראל תוכל לבצע את המהלכים ההיסטוריים רק בסיוע ארה"ב, שכבר הביעה הסכמה למהות וביקשה לדחות מעט את העיתוי.

חיכינו כל כך הרבה שנים, אפשר להמתין עד לאחר הבחירות. מובטחים אנחנו שראש הממשלה עושה מאמצים להתחיל את החלת הריבונות לפני הבחירות בישראל ובודאי שהמהלך כולו יסתיים לפני הבחירות בארה"ב. הפזיזות מהשטן והסבלנות מהאל. מכאן שהוויכוח סביב החלת הריבונות עכשיו מיותר לחלוטין.

במשטר קואליציוני מינוי שרים נעשה גם משיקולים פוליטיים ובלבד שלמינוי יש הצדקה עניינית. אין ספק שנפתלי בנט מתאים להיות שר ביטחון, לפחות, אם לא יותר, מבוגי יעלון, ליברמן ומועמדים אחרים ראויים מתוך גוש הימין.

מכאן שמתקפות אישיות כעת של שרים נגד המינוי מיותרות ומזיקות, במיוחד ימים ספורים לפני בחירות. מי שמבקר את מינוי בנט מבקר למעשה את מי שמינה אותו - ובכך הוא פוגע בליכוד השורות, בימי מערכה חשובה לעתיד המדינה.

שרים חייבים לזכור כי אחריות הממשלה היא קולקטיבית. חשוב לכן ששרים יימנעו מניכוס קרדיטים לעצמם ולא יפגעו במפלגות שותפות, כולל חרדיות, בגוש ארץ ישראל. צניעות היא מידה ראויה גם למי שמצוי במטבח הפוליטי שבו יש שלטון עז ליצר ההתמנות. אם הימין יציג חזית אחידה ומלוכדת, הסיכוי לזכות בבחירות יגבר משמעותית.

כפי שמסתמן בימים האחרונים, לימין סיכויים גבוהים להרכיב את הממשלה הבאה, כך שלא תהיה בעיה להגשים את השאיפות האידיאולוגיות והאישיות של הנבחרים. אם גוש השמאל ירכיב את הממשלה הבאה, נגד כל הסיכויים, וגם זאת בסיוע הרשימה המשותפת - אפשר יהיה רק להצטער על בזבוז האנרגיה במאבקים פנימיים מיותרים. את האנרגיה חובה להשקיע בהגדלת הסיכוי לניצחון בבחירות מהחשובות ביותר לעתיד המדינה.

באדיבות "ישראל היום"