השד העדתי כקרדום פוליטי לחפור בו

כל הנושא העדתי הצטמצם מאד ונותר לצערי רק (או בעיקר) במגזר החרדי, ומול העדה האתיופית

עו"ד דורון ניר צבי , י"ז בשבט תש"פ

דעות דורון ניר צבי
דורון ניר צבי
צילום: עצמי

נמאס כבר מההתקפות המתחסדות והמצטדקות כנגד כל אמירה שסוטה מעט מ'המותר' עפ"י תקנות הפוליטיקלי-קורקט שקבעו אושיות תקשורת ומעצבי דעת הקהל, בד"כ מהצד השמאלי של המפה הפוליטית.

מדובר בהתקפות משולחות רסן אשר אינן עוסקות בעומק ובמהות אלא בניסיון להכפיש את האומר באופן אישי, ולבטל את דעתו של האחר והשונה, תוך הפקת רווח פוליטי על הדרך. לפעמים ההתקפות כלל נעשות תוך ניצול מעידה לשונית או הוצאת דברים מהקשרם.

השבוע היה זה ח"כ יועז הנדל אשר חטף את חיצי הביקורת והואשם כגזען מתנשא רק בשל כך שבחר לציין שבמסגרת קיבוץ הגלויות הגיעו לארץ אנשים מתפוצה בה שמעו קונצרטים בוינה, כמו גם כאלה שהמוסיקה אשר שלטה באזור מוצאם היתה מדרבוקות.

היות ויועז הוא בגדר 'מרכז' אז המהלומות הגיעו מימין ומשמאל, כאשר הימין מנסה לטפח גרבוז או דודו טופז חדש, והשמאל מדבר על כך שמדובר בסוס טרויאני שמקלקל בכוונה לשמאל. אלה ואלה נואלים באותה מידה.

כמובן שגם ש"ס לא טמנה את ידה בצלחת, שהרי מדובר בתקופת טרום-בחירות, ואם נקרתה לה ההזדמנות אז למה לא לעשות סיבוב נוסף של הוצאת השד העדתי מהבקבוק, גם אם מדובר בהלבנת פנים של אדם ערכי שעשה רבות למען עמו וארצו. ש"ס חיה מזה.

אז כמה נקודות התייחסות בעניין:

ראשית, כל הנושא העדתי הצטמצם מאד ונותר לצערי רק (או בעיקר) במגזר החרדי, ומול העדה האתיופית. כל ניסיון להרחיב אותו למגזרים ועדות אחרות הוא ניסיון זדוני להצית דליקה יש מאין, על מנת להשתמש בדבר כקרדום פוליטי לחפור בו.

המצב כיום הוא מפעים: עם ישראל, בהתאם לחזון הנביאים, התקבץ חזרה לארצו, לאחר גלות ארוכה, בתהליך שאין לו אח ורע בשום אומה אחרת, ושוררת בו ערבות הדדית שאין כמותה בשום עם. יש כמובן מה לשפר, אך "מאת ה' היתה זאת היא נפלאת בעינינו"!

שנית, המפלגה הגזענית ביותר היא מפלגת ש"ס. אפילו המפלגה הערבית המשותפת דואגת תמיד שיהיה ברשימתה יהודי מחמד, אך אצל ש"ס לעולם לא הוכנס אשכנזי לרשימה, אפילו לא כעלה תאנה. אז מש"ס בטח שאין לקבל הטפות בעניין העדתיות.

ואגב, בנושא הדתי-עדתי, הגיעה העת שהממסד הרבני יהיה שותף פעיל ואמיץ לקיבוץ הגלויות, ויאחד את ההלכות לקודקס אחד. המחלוקות של השולחן ערוך והרמ"א כבר אינן רלבנטיות. אין שום סיבה שחברי הספרדי יאכל קטניות בפסח, ואילו עבורי זה יהיה בגדר חמץ. אין שום טעם ששכני התימני יחמם מרק בשבת, ואני אהיה מנוע מכך. כך גם הגיע הזמן למנות רב ראשי אחד. אפשר שבדור הראשון יהיה לסירוגין רב אשכנזי ורב ספרדי, עד אשר יוטמע הקודקס הנ"ל אצל רוב העם.

שלישית, נכון שיש עדיין בדיחות על העדות השונות. אגב, על פולניות יש יותר בדיחות מאשר על מרוקאים. ונכון שיש מיעוט שנפשו תקועה מאחור בדור של העליות הגדולות ממדינות ערב אשר בו היתה העדתיות רווחת, אבל רובו של עם ישראל כבר לא שם.

ברוב עם ישראל ישנן חתונות 'מעורבות', והרבה ילדים היום לא יודעים או לא יכולים להגיד מאיזה עדה הם, מפני שהוריהם וסביהם ממזרח וממערב. אני, כאשכנזי 'מכל הצדדים', זכיתי ויש לי דודה מרוקאית, כלה מרוקאית, גיסות תימניות, גיסה עיראקית, גיסה גיורת וכו'. חבריי הטובים הם ממוצא חלבי ואלג'ירי. ואת מי בכלל זה מעניין? במה זה משנה את היחס אליהם? במאומה!

שלישית, בעת שירותי בחטיבת גולני, לפני 30 שנה, אף אחד לא בדק מה המוצא שלך, וזה לא עניין אף מפקד. חטיבת גולני היא יחידת 'עמך ישראל' ויש בה חיילים ממטולה ועד אילת, אשר מוצאם מכל רחבי הגלובוס. אם היית חבר טוב וחייל טוב אז קודמת, ואם לא - אז לא. גם נתן אלבז המרוקאי וגם רועי קליין האשכנזי, קפצו על רימון והקריבו את חייהם למען חבריהם מהיחידה, ולמען כלל עם ישראל. צה"ל הוא כור היתוך מעולה, ולא יזיק לחרדים להיות שותפים לכור זה, גם מהסיבה הזו, אולי כך תפחת העדתיות במיגזר זה.

רביעית, ציון עובדה היסטורית לא יכול להיות גזענות. להגיד שהשואה פגעה רובה-ככולה ביהדות אשכנז זה לא גזענות, גם אם לא טורחים כל פעם לציין בהערה שהשואה הגיעה גם ליהודי לוב ותוניסיה, או ליהודי הבלקן שהם בגדר 'ספרדים'.

כך גם להגיד שרוב-רובן של העליות הראשונות היו אשכנזיות, החל מתלמידי הבעש"ט והגר"א, דרך הביל"ויים והעליות הראשונות, זה לא עדתיות, אף אם לא טורחים לציין בכל פעם שהיו במקביל גם עליות קטנות מבוכרה, גרוזיה ותימן.

לא ניתן לשנות את העובדה שכל מפקדי המחתרות, ומנהיגי הציונות המתחדשת - הרצל, ז'בוטינסקי, בן גוריון, סוקלוב, אושיסקין, נורדאו וכמעט כל חבריהם - היו אשכנזים, גם אם זה לא מוצא חן בעיניה של השרה מירי רגב. כך גם לא תעזור לרבני אגודת ישראל כל מחאה בעניין זה שרק על הנשר הגדול - הרמב"ם, שהיה ספרדי, אומרים "ממשה עד משה - לא קם כמשה", ושאור החיים הקדוש היה מרוקאי. אלה הן עובדות היסטוריות.

אז מה זו כן גזענות בהקשר הנ"ל? להגיד שעד כה כל ראשי ממשלת ישראל היו אשכנזים, זו עובדה היסטורית ולא גזענות, אך להגיד שבעתיד לא יכול להיות ראש ממשלה שאינו אשכנזי (ולא משנה מה הסיבה) - זו גזענות פרופר!

להגיד שעד כה כל מקבלי פרס נובל היהודים היו ממוצא אירופאי זו עובדה היסטורית, אך לומר שבעתיד לא יתכן שיהיו ביניהם רבים מעדות המזרח, זו גזענות פר-אקסלנס.

להגיד את מה שיועז אמר, שבאשכנז שלט הפסנתר ובמדינות ערב שלטה הדרבוקה, זו עובדה היסטורית, ולא ברור מה קול המחאה בעניין. ברם, להגיד שכיום אחינו בני עדות המזרח שונים מהאשכנזים ביכולות המוסיקליות או נחותים מהאשכנזים בקריאת תווים זו גזענות גרידא. ואידך זיל גמור...