הנבואה שהתגשמה, למרבה הצער

כדי למנוע מנערים צעירים לעשות שטויות, אנחנו כחברה צריכים להשמיע קול צלול ובהיר המתנגד ומגנה בכל תוקף פעילות אלימה נגד ערבים

הרב עמיחי גורדין , כ"א בשבט תש"פ

כששמעתי את ההקלטה של רעיית החשוד המרכזי ברצח בדומא (בתוכנית 'עובדה') מסבירה בקול צלול ובהיר שרבנים מתירים לשרוף משפחה של ערבים סתם כך, נשרפו לי האוזניים.

איני שופט ואיני יודע אם החשוד המרכזי אכן שרף את אותה משפחה. אני יודע שרעיית החשוד המרכזי חושבת שזה בסדר גמור לשרוף משפחה ערבית.

חמש שנים לפני פרשת דומא, עם פרסום הספר 'תורת המלך', השמיע מורי הרב מדן נבואת פורענות: "...יש לשרוף את הספר הזה ולפסול את הרב שפירא מלהורות הלכה בישראל... נערי גבעות עוד יישבו בגללו בבית סוהר לכל ימי חייהם, בעוד הרב המחבר ידרוש תורה ברבים וישיר זמירות בליל שבת".

אין לי מושג מה קרה במרתפי השב"כ, והאם החשוד המרכזי אכן אשם. ברור לי שהחשדות כלפיו קשורות לכך שהחברה הקרובה אליו חושבת ששריפת משפחה ערבית היא פעולה לגיטימית וראויה. אם סביבתו הקרובה לא הייתה חושבת כך – היה הרבה יותר קשה להאשים אותו ברצח. הוא יושב בכלא (בצדק או שלא בצדק) כבר חמש שנים, בזמן שמחברי הספר ההוא ממשיכים את חייהם כרגיל.

אבל זה לא רק הספר ההוא. כדי למנוע מנערים צעירים לעשות שטויות, אנחנו כחברה צריכים להשמיע קול צלול ובהיר המתנגד ומגנה בכל תוקף פעילות אלימה נגד ערבים. כל קול אחר, שמגמגם או קורץ בעין אחת עלול לגרום לבחורים צעירים שבוחנים גבולות,לעשות מעשים נוראים שיהרסו להם את החיים. מי שאוהב את נערי הגבעות לא יכול לקרוץ עין לנוכח פעילויות חמורות.

נערי גבעות החשודים בניסיון רצח (וזה כולל זריקת אבנים על מכוניות) זכאים למשפט הוגן ולייצוג משפטי. הם גם זכאים לבחינה מדוקדקת של כל מעצר מינהלי שמופעל כלפיהם. עם זאת אסור שהגנה זאת תפורש על ידי מאן דהו כלגיטימציה או כהקלת ראש בפעילות הבזויה של 'תג מחיר'. חבל שעוד נערים יבלו את שנותיהם היפות ביותר בבתי כלא בגלל מבוגרים חסרי אחריות.