נתניהו והליכוד: נתוני בחירות עגמומיים

ד"ר מרדכי ניסן , כ"א בשבט תש"פ

לא זכור לי, שאף אחד לא תמה אי-פעם על הפער בין הדימוי, הכישרונות וההישגים המרשימים של בנימין נתניהו, מול הדשדוש האלקטוראלי של הליכוד תחת הנהגתו.

התמיהה הזו בולטת עוד כאשר היריב הפוליטי העיקרי שלו הוא אדם חסר ברק וניסיון. גנץ הוא מנהיג של מפלגה ללא מצע ראוי לשמו, שבאה משום מקום ועתיד להתפורר בהמשך הדרך. 

ובכן, הליכוד עם נתניהו בראש רושם הישגים בינוניים ומטה בקלפי, ולאורך תקופה ממושכת. לעומת מנחם בגין שהוביל את הליכוד להישג אדיר של 48 מנדטים ב1981, ויצחק שמיר עם 41 ב-1984, נתניהו לא עבר אי-פעם את רף 40 בכלל: 19 מנדטים ב-1999, 28 ב-2009, 31 ב-2013, 30 ב-2015, 35 באפריל 2019 ועם 32 בלבד בספטמבר. לא מרשים, לא ממריא. רק בזכות שותפים לקואליציה – קרי "בלוק הימין" - התאפשר בעבר הרכבת ממשלות בראשות הליכוד והמלכת נתניהו כראש הממשלה. הליכוד צולע ונתניהו מרים ראש.

במקום להתרכז על סיבות חיצוניות לתוצאות העגומות של הליכוד, כמו תקשורת עוינת ("רק לא ביבי") וטענות של רדיפה ע"י גופי אכיפת החוק, חשוב יותר להצביע על מה נתניהו יכול לשנות בהצגת דעותיו בקמפיין, בימים האחרונים של המערכה. הנה כמה דוגמאות: 

1/  טון הדיבור של ראש הממשלה משדר סמכותיות, ביטחון עצמי ונתונים. אבל הציבור מצפה ורוצה אמירה של אחדות, אנושיות ורוך; סוג של "דברים היוצאים מן הלב נכנסים ללב". דימוי של אב האומה, אכפתי וסימפטי, שחש את מצוקות ודאגות של הציבור.

2/  תוכן רב, מפורט ומשכנע מדוע לא להצביע שמאל – בגלל אוסלו שהטיב עם אש"ף, הבריחה מלבנון לטובת חיזבאללה, וההתנתקות מגוש קטיף ורצועת עזה לשלטון חמאס. השמאל הביא עלינו אסונות קטלניות שעל נתניהו להציג ולהסביר. לדרוש שטחי מולדת וגבולות ביטחון. אסור להפקיד את המדינה בידי שמאל/מרכז, החסר אחריות והבנה של פני הדברים במרחב. העם לומד את לקחי העבר ולכן לא יצביע שמאל.

3/מצע מפורט של תכניות וכוונות לפעילות הממשלה הבאה בראשות הליכוד. חוץ מלזמר מה עשינו – עוד יותר חשוב, מה נעשה: לחזק את המשילות, לספק ביטחון בנגב ובגליל לכלל תושבי המדינה, להוציא מישראל מסתננים אפריקאים בלתי חוקיים, סילוק חאן אל-אחמר, טיפול נוקב בטרור העזתי, להפעיל דה-רגולציה כלכלית וצמצום מערכות ביורוקרטיות במשרדי ממשלה וברשות הציבורית..

בכל אלה הנושאים ניתן לקבוע סדר היום בבחירות, ביזמה ובאמינות, ברגישות לאזרחי המדינה. את הדובדבן על פסגת העוגה יש להעמיד נושא הורדת מסים ויוקר המחיה. כן, טובת חיי יום-יום של התושבים במהלך הגשמת החלום הציוני בימינו. יש לדבר אל העם, ולאהוב אותו באמת.