וירוס הדיאספורה

בעוד שוירוס הקורונה מלווה בחום, מה שמאפשר אבחנה מוקדמת, וירוס הדיאספורה קשה בהרבה לאיתור.

תגיות: צבי פישמן
צבי פישמן , כ"ד בשבט תש"פ

כשם שכולנו אוהדים ומתפללים להחלמתם המהירה של כל האנשים הסובלים מוירוס הקורונה, עלינו להזדהות ולהתפלל להחלמתם המהירה של אחינו ואחיותינו הסובלים ממכת הנגיף ההרסנית, וירוס הדיאספורה (וירוס הגולה) שמדלדלת את השורות של עם ישראל בחוץ לארץ.

כשנשיאי הארגונים היהודיים הגדולים באמריקה מבקרים השבוע בישראל, זה זמן מתאים להתייחס לדילמה המתפשטת במהירות. בעוד שוירוס הקורונה מלווה בחום, מה שמאפשר אבחנה מוקדמת, וירוס הדיאספורה קשה בהרבה לאיתור. למעשה, רוב היהודים הנושאים את הנגיף אינם חשים כלל חולים.

הסיבה לכך היא שהנגיף פגע במערכת החישה שלהם, והשפיע לרעה על המוח ופוגע  בנשמה. בגלל זה, הם לא חשים את ייסוריה של הנשמה היהודית שנכלאה בארץ זרה. הם לא שומעים את הצעקה המחרידה של השכינה הנמצאת בשבי בסביבה מזוהמת.

בגלל ההפרעה הנוירולוגית הנגרמת על ידי מגיפת וירוס הדיאספורה הם מראים סימני דמנסיה, מתוך אמונה שמצאו את הארץ המובטחת באמריקה, אוסטרליה ומקסיקו. במקרים חמורים, הם שוכחים את ירושלים לחלוטין ומאמינים שהם אמריקאים, צרפתים, גרמנים ואנגלים אמיתיים, ולא את מהותם האמיתית - בני ישראל שוכנים זמנית בגלות  לאחר הגירוש ממולדתם הנצחית.

בעיה נוספת בזיהוי וירוס הדיאספורה נובעת מהעובדה שתסמיניו דומים למצבים בריאים בגויים שביניהם היהודים מתערבבים וחיים. לדוגמא, יהודי עם וירוס הגולה אוהב לחיות ממש כמו הלא-יהודים שחיים סביבו, עד שקשה להבין את ההבדל ביניהם.

יהודים רבים בתפוצות לא חושבים שמשהו לא בסדר בחגיגת חג המולד או חג הפסחא. כאשר הנגיף מתיישב בתאי הדם שלהם, הם מפתחים כמיהה לוהטת להתחתן עם בני זוג זרים, ולשכוח לחלוטין את המורשת היהודית שלהם. בעוד שהיהדות הוכיחה שהיא חיסון נגד המחלה, השפעתה של קפסולת היהדות המדולדלת בגלות חלקית בלבד, כפי שכותב הרב קוק, בהקשר שונה במקצת, בפרק הראשון של "אורות".

ביהודי אורתודוקסי הנגוע בנגיף התפוצות, הכמיהה לישועה מהגלות הולכת ונעלמת, עד שהיהודים משתוקקים להישאר בגולה לנצח. ארץ ישראל נתפסת כמקום נחמד לביקור בן עשרה ימים, אך לא כמטרת חיים, וכל הצדדים הלאומיים של התורה, כמו המצווה לבנות אומה תורנית בארץ הקודש - החזון של כל נביאי ישראל - הופכים להיות חיצוניים לקיומו. 

בניין מדינת ישראל זהו אתגר רק לישראלים אך לא בשבילו. בגלל הדימנסיה הכללית שעוטפת את יהודי התפוצות הוא משוכנע שהוא יהודי אמריקאי, שמח להסתפק במצוות שבת ותפילין, ולעיסה של הפופקורן הגלאט כשר בזמן שהוא יושב על הספה הנוחה שלו וצופה בטלוויזיה כשהישראלים וילדיהם מסכנים את חייהם כדי להגן על הארץ המובטחת, כך שהוא יכול להמשיך לומר, שנה אחר שנה, "לשנה הבאה בירושלים", למרות שהוא לא מתכוון לזה כלל.

מה התרופה לוירוס הדיאספורה? למרבה הצער, יש רק אחת והיא עלייה. זה המסר שעל המנהיגים היהודים באמריקה לומר ליהודים שנמצאים בסכנת הכחדה – כולם צריכים לעלות לארץ ישראל.