אסור לנו לחזור לימי אוסלו

היום הוא יום פטירתה של הרבנית מנוחה רחל סלונים. לפני כ-25 היווה קברה מוקד ויכוח במהלך הסכמי אוסלו. ח"כ לשעבר אורית סטורק קוראת לא לחזור על שגיאות העבר.

אורית סטרוק , כ"ד בשבט תש"פ

היום - כ"ד בשבט - הוא יום ההילולא של הרבנית מנוחה רחל סלונים, בת האדמו"ר האמצעי מחב"ד, ומנהיגת הישוב היהודי בחברון לפני כ-150 שנה.

אלפים מחסידי חב"ד יגיעו היום לחברון לפקוד את קברה של מי שנודעה כבעלת מופתים שרבנים גדולים ביקשו את ברכתה, וכמנהיגה שהפעילה את כל יכולותיה המופלאות עבור הקהילה היהודית הקטנה בעיר האבות, ובעצמה הסתפקה במועט-שבמועט.

סביב חלקת הקבר של הרבנית מנוחה רחל התנהל לפני 25 שנה מסע לחצים חובק-עולם, כשהתברר שהחלקה הזו הושארה במפות הסכם אוסלו ב' מחוץ לאזור H2 - האזור של הישוב היהודי בחברון, וסומנה באותן מפות כמיועדת להימסר לרשות הפלסטינית. יהודים שועי-עולם פנו אז לראש הממשלה וביקשו לבטל את רוע הגזירה.

והגזירה אכן שונתה: חלקת הקבר של הרבנית נותרה, ב"ה, בשטח שבאחריות ישראל. בתמורה מסרה ממשלת ישראל ליאסר ערפאת ימ"ש אזורים אחרים בחברון, אזורים מהם בוצע בהמשך ירי מאסיבי לעבר הבתים והחצרות שלנו. מעל חלקת הקבר הוצבה עמדת צה"ל שבחלק מהזמן, כשלא היו "מגבלות מדיניות" - השיבה אש אל עבר היורים...

ככה זה היה בתקופת אוסלו: הכל עבד על אחוזים. כל שטח אדמה שביקשנו לשמר אצלנו, מכל סיבה מוצדקת ככל שתהיה - נמדד באחוזים, ותמורתו שולמה במזומן במקום מכאיב אחר.

והיום?
כשמתבוננים במפת "דיל ה 100" מוצאים את הישוב היהודי בחברון כולו, כולל מערת המכפלה, כולל קבר ישי ורות, כולל בית העלמין העתיק כולו, כולל חלקת הקבר של הרבנית מנוחה רחל, כולל אפילו שכונת גבעת האבות בה מתגורר ראש המועצה של קרית ארבע - מחוץ למפת הריבונות! האם זה יתוקן?

אסור לנו לחזור לימי אוסלו. אסור לנו להגיע שוב לימים של שרטוט גבולות ו"הזזת אחוזים" מארצנו שיימסרו לרשות הפלסטינית!

אוסלו - מאחורינו. לפנינו - רק ריבונות. בשום אופן לא אוסלו ג'!

אזור חברון על פי מפת תוכנית המאה
צילום: ללא