יאיר לפיד והרפורמים

התנועה הרפורמית שחרתה על דגלה וויתור על מסורת לטובת הרוח העכשווית, עשתה למייסדיה את אשר עשו הם למסורת היהודית וזרקה אותם לפח האשפה של ההיסטוריה

הרב עמיחי גורדין , כ"ח בשבט תש"פ

במהלך מפגש עם התנועה הרפורמית, הכריז ח"כ יאיר לפיד שאינו מקבל את התפיסה שההלכה היהודית היא בהכרח ההלכה האורתודוכסית (גם לא זאת של רבני בית הלל ו'צוהר'), לכן - "כל זרמי היהדות – רפורמים, קונסרבטיבים – צריכים להיות שווים בפני החוק"   

מבט היסטורי על התנועה הרפורמית מעמיד באור די מגוחך את ניסיונותיה החוזרים ונשנים לקבל לגיטימציה והכרה בתוך ארץ ישראל. מאז היווסדה, זלזלה התנועה הרפורמית בארץ ישראל. 'אני מתפלל... למען מלכי, למען אזרחי מדינתי, למען עצמי ומשפחתי, אך לא למען השיבה לירושלים', קבע בשלוות נפש דוד פרידלנדר, ממייסדי התנועה הרפורמית.

הרפורמים שבארה"ב מחקו את יום תשעה באב מלוח השנה שלהם.חורבן המקדש ופיזור עם ישראל בגולה אינו סיבה לצער - 'הלהבות אשר כילו את ציון, האירו את שעת הולדתו של ישראל כמשיח הסובל של המין האנושי כולו' (איינהורן, עולת תמיד).

מנהיג התנועה הרפורמית בבריטניה, קלוד מונטיפיורי, הפעיל את כל כוחותיו כדי למנוע את פרסום הצהרת בלפור. לא מן הנמנע שהיה לו חלק בהתנגדותו העזה של השר אדווין מונטגיו, השר לענייני הודו באותה עת, ואחיה של ליליאן מונטגיו, ממנהיגותיה הבולטות של התנועה הרפורמית בבריטניה, להצהרת בלפור. התנגדות שמזערה משמעותית את היקף ההצהרה.

לתנועה הרפורמית לא היה מעולם עמוד שדרה רציני. כך קרה שכשהתנועה הציונית התבססה והצליחה שינתה התנועה הרפורמית בהתאמה את עקרונותיה. ציון וירושלים הוחזרו אט אט לסידורים החדשים ובשנת 1975, כשלושים שנה אחרי קום המדינה, הואילה התנועה הרפורמית להצטרף להסתדרות הציונית העולמית.

התנועה הרפורמית, שחרתה על דגלה וויתור על מסורת ומורשת העבר לטובת הרוח העכשווית, עשתה למייסדיה את אשר עשו הם למסורת היהודית, וזרקה אותם לפח האשפה של ההיסטוריה. 

מו"ר הרב ליכטנשטיין נהג לצטט חכם מאומות העולם שהזהיר שאדם שמתחתן עם בני דורו, ישאר אלמן בדור הבא. זה מה שקרה למייסדי התנועה הרפורמית, וזה מה שיקרה ליוזמות החדשות של יאיר לפיד למען נישואין אלטרנטיביים וזהויות יהודיות חדשות.