צאו מהסרט ותתחברו באמת למסורת

יועצי תקשורת וקמפיין כמו אנשי שיווק מומחים ביצירת אריזה מפתה ומושכת שתקלע לטעמם של רבים

הרב חיים אמסלם , א' באדר תש"פ

כשראיתי את סרטוני תעמולת הבחירות של ש"ס אפילו אני התרגשתי. חזרתי באחת אל סיפור הקמת ש"ס. באחד הימים, כאשר כיהנתי כרב המושב שרשרת שבנגב, נקראתי בדחיפות אל הטלפון.

מעברו השני של הקו היה מרן הרב עובדיה זצ"ל. הוא בישר לי על הקמת המפלגה וביקש ממני לסייע בידו באזור בו פעלתי. התחושה היתה שאנו עושים היסטוריה וסוף סוף מקימים בית פוליטי לציבור מסורתי ודתי גדול שנע ונד בין מפלגות שונות שלא שיקפו נכונה את דעותיו ואורחות חייו ולא דאגו באמת לצרכיו.

סרטוני התעמולה המכוונים אל קהל הבוחרים המסורתי-ספרדי, מצליחים לפרוט היטב על הרגש והנוסטלגיה ולהעיר כמיהה אל יהדות ומסורת מתוקה ותמימה כמו פעם.

דמויות החיילים, זקני העדה והילדים הרכים, כולם משקפים מסורתיות ספרדית אותנטית. ציונות ואהבת המדינה תוך מסירות לשרת בצה"ל יחד עם אהבת תורה, שמירת המסורת והמנהגים וכיבוד תלמידי חכמים. זו בתמצית תמונת המסורת והמסורתיים כפי שיועצי התקשורת של ש"ס ומנהלי הקמפיין שלה השכילו לצייר ולגרום לקהל המטרה של המפלגה להזדהות ואולי גם לרצון להצביע.

יועצי תקשורת וקמפיין כמו אנשי שיווק, הם מומחים ביצירת אריזה מפתה ומושכת שתקלע לטעמם של רבים. אך פעמים רבות המוצר עצמו רחוק שנות אור מהציור באריזה או בפרסומת. זה גם המקרה כאן. אין ספק שכוונת מקימי ש"ס והרב עובדיה בראשם היתה ליצור בית פוליטי אמיתי לציבור המסורתי הגדול.

להקים מפלגה שהדת והמסורת בדרך הספרדית השורשית תהיה על ראש שמחתה והיא תחזיר עטרה ליושנה כלשון הסיסמה הידועה. אך מהר מאוד המפלגה סטתה לכיוון הפוך לגמרי. ממפלגה ספרדית ומסורתית (שומרי מסורת ספרדים) היא הפכה למפלגה חרדית-ספרדית-ליטאית. היא יישרה קו כמעט בכל התחומים עם רבני ומנהיגי הציבור הליטאי ובמקום להיות נושאת בשורת המתינות הספרדית היא החלה להכפיף ראש בפני ההנהגה החרדית ליטאית ולעיתים אף ניסתה להראות כמה היא מדקדקת ומחמירה אף יותר.

במקום לשים מול עיניה את הציבור הספרדי המסורתי והדתי היא הפכה למפלגת בני התורה הספרדים שכל מעייניה בהקמת ישיבות וכוללים ולתקצובן, דאגה לאברכים, פטור משירות בצבא, החזרה בתשובה לדרך חרדית ועוד. את הציונות, החיילים, השמחה בהקמת המדינה ובקיומה ואת האנשים הטובים העובדים לפרנסתם, לא נוכל לראות ביום יום של מפלגת ש"ס ובפועלה בכנסת ובממשלה. לא נמצא בש"ס של ימינו, דאגה למסורת ולמסורתיים מתוך סמכותו העצומה של הרב עובדיה זצ"ל כפוסק בעל כוח היתר גדול. קברניטי המפלגה מיישרים קו בכל תחום דתי עם הקיצונים שבחרדים.

דוגמא בולטת לכך היא במאבק שהם מנהלים כנגד הגיור. במקום ללכת בדרכו של הרב עובדיה יוסף זצ"ל בגיור מקל ומקרב כדי לפתור את בעייתם של כ-400 אלף אזרחים ישראלים, הם מקשיחים עמדות ומנהלים קרבות בוץ מבזים עם נציגי העולים מחבר העמים. כאילו אין מדובר כאן בסכנת התבוללות המרחפת בין השאר גם על הציבור המסורתי שהם מבקשים את תמיכתו בבחירות. האריזה אכן יפה, מרגשת ומושכת, אך בדיקה פשוטה מראה שאין כל כך קשר בינה לבין המוצר עצמו.

מפלגה נוספת ניסתה ללכת בדרכה של ש"ס ולפנות לציבור המסורתי הספרדי דרך סרטון וזו מפלגת ימינה. אך היא עשתה זאת בצורה מרושלת ומנותקת כדרכה. גם בגלגול של המפד"ל ההיסטורית נזכרים בערגה בימים שהציבור המסורתי העדיף את הפתק 'ב' והיא זכתה לתמיכה של רבנים ומנהיגים ספרדים רבים.

אך הימים האלה חלפו ועברו מזמן. רסיסי המפלגות המרכיבים את ימינה רחוקים כמטחווי קשת מההוויה המסורתית הספרדית הפשוטה וגם מהדרך ההלכתית המקרבת שלה. פלג אחד נוטה ליישר קו עם הציבור החרדי בסוגיות הדת והמדינה והפלג האחר, המתון יותר לכאורה כמעט ולא מתעניין בסוגיות הללו.

אולי מעט נחמה אפשר למצוא בעצם הניסיון של המפלגות להגיע אל הקהל המסורתי ולהבין כי הוא מרכיב חשוב בזהותה של המדינה. הציבור המסורתי שמהווה חלק ניכר וחשוב באוכלוסיית ישראל זוכה לעדנה ולהתעוררות בשנים האחרונות בתרבות, באקדמיה ובבתי המדרש. אני סמוך ובטוח כי בעוד זמן לא רב הוא יזכה גם לייצוג הפוליטי הראוי והנכון עבורו.