מכתבי "השוחטים"

אל"מ במיל' טל בראון נגד מכתב לוחמי הסיירת והשייטת שקראו לנשיא המדינה "לא לתת לנתניהו להרכיב ממשלה".

אל"מ במיל' טל בראון , ג' באדר תש"פ

החודש ימלאו 42 שנים למכתב הקצינים הראשון, עליו חתמו 348 מילואימניקים, שנשלח לראש ממשלת ישראל, מנחם בגין, במרץ 1978, בקריאה שיחתור לשלום עם מצרים ויעדיף את השגת השלום על פני רעיון ארץ ישראל השלמה.

בחלוף 33 שנים, בשנת 2011, שלחו מילואימניקים, ביוזמת מ"פ במילואים ופעיל ב"שלום עכשיו", נוסח מכתב זהה למכתב הקצינים הראשון שקרא לראש הממשלה בנימין נתניהו, להיכנס מיד למשא ומתן עם הפלסטינים.

לפני מספר ימים, כתבו 540 לוחמי צוות אוויר לשעבר מכתב לנשיא המדינה, בו בקשו שלא להעניק לנתניהו את המנדט עד שתוכח חפותו.

ברבות השנים התפרסמו גם מכתבי סרבנות לשירות מילואים ביהודה ושומרון שנכתבו על ידי מילואימניקים מיחידות שונות, כדוגמת "מכתב המטכ"ליסטים" עליו חתמו 13 אנשי מילואים מלוחמי סיירת מטכ"ל בדצמבר 2003, בו הודיעו לראש הממשלה אריק שרון, על סירובם לשרת בשטחים, תוך ציון סיסמת היחידה "המעז מנצח".

קדמו להם 27 הטייסים ששלחו בספטמבר 2003 עצומה למפקד חיל האוויר, האלוף דן חלוץ, בה הודיעו שלא ישתתפו במשימות תקיפה בשטחים. האלוף דן חלוץ ענה בתגובתו כך: "סרבנות פוליטית היא אבי אבות הסכנה לעם הזה".

כאז כך היום. המסר נותר חד וברור גם ללא הקריאה המפורשת לסרבנות, ולפיו יש להפריד לחלוטין בין הצבא לפוליטיקה. כל ניסיון לערב ביניהם משרת את עוכרי ישראל מבית ומחוץ החפצים ב"שחיטת הפרה הקדושה" האחרונה כמעט, אם לא היחידה שנותרה לעם ישראל, היא צה"ל.

יתכבדו נא קצינים במילואים להתגייס לשורות המפלגות השונות או לכל הפחות להתייצב בקלפיות ולבחור את בחירותיהם המושכלות ביום הבוחר, ככל אזרח אחר במדינת ישראל.

יואילו נא הקצינים המנוסים והלוחמים הנועזים להשאיר את יחידותיהם בסדיר ובמילואים, על מורשות הקרב המפוארות המיוחסת להן, מחוץ לזירה הפוליטית.

מוזמנים קציני המילואים להביע את דעתם המקצועית והמלומדת בענייני ביטחון במסגרת תנועות ופורומים מקצועיים בהם יפעלו, ואת חיבתם לכתיבה למצות בכתיבה יוצרת של ניירות עמדה שבהם עצות ודברי חכמה שישפיעו על מנהיגי האומה.

יותר משחושש אני בימים אלו מנגיף הקורונה, חושש אני מ"נגיף הפוליטיזציה" המסכן את המערכות הציבוריות והממלכתיות בארץ. "נגיף" העלול להדביק ולזהם את המערכת הצבאית היחידה ששומרת על כל עם ישראל, לסכן ולפגוע בלכידות יחידותיה, במשימתיות חייליה ומפקדיה מכלל היחידות והתפקידים, ומעל לכל- עלול הוא לפגוע במהות שלשמו קיים צבא ההגנה לישראל.

קצינים, מפקדים וחיילים דעתניים ואכפתיים הינם אנשים ראויים ביותר, בעלי רצון ויכולת להשפיע, לשנות ולעצב מציאות. את המציאות הפוליטית נא עצבו כאזרחים במסגרת החוק ולא במסגרת היחידות.