מתנחלים, מקסמו את תוכנית טראמפ

על ראשי המתיישבים לחתור להשפיע באופן מיידי על אותו "גבול בן 800 קילומטרים" המפרידים ביננו לבין אותה "פלסטין עתידית".

תגיות: יחיאל שבי
ד"ר יחיאל שבי , ו' באדר תש"פ

לאחרונה, הושקה עסקת המאה, כאשר לראשונה, מי שצריך לתת הם הפלסטינים. יתנו- יקבלו, כפי שטבע נתניהו במהלך כהונתו הראשונה.

נקודת המוצא עבור אוהדי ההתיישבות היא שטראמפ יהדוף כל ניסיון לפגוע במעמד ההתנחלויות כחלק מישראל. טראמפ שזעם כאשר אובמה העביר החלטה באו"ם המגדירה את ההתנחלויות כבלתי חוקיות, הבטיח שימחק אותה במעשים. אונר"א גומד, הפלסטינים נענשו תוך התנערות מבכורתם, וישראל קיבלה גיבוי באו"ם. ישראל תחת טראמפ הפכה לבת שיח מבוקשת, ואין שגריר טוב מנתניהו לנצל זאת לכריתת בריתות עם מנהיגי העולם כולם- מפוטין ומודי וכלה בנשיא ברזיל ובמנהיג סודאן.

טראמפ מכיר בזכותה של ישראל להתיישב בחלקי המולדת ההיסטוריים בשומרון וביהודה, ומשכך מאמין שיש לאפשר למתיישבים לחיות בביטחון וברווחה כלכלית, התיישבותית וגיאוגרפית, תוך יצירת חיים משותפים עם הפלשתינאים, שלהם מייעד טראמפ מדינה נוספת במרחב. מדינה שכזאת, תוענק להם על פי עסקת המאה, רק לאחר שיוכיחו לישראל כי שינו דרכיהם וכי הם נכונים לקבל את המדינה היהודית בארץ ישראל כשכנה לגיטימית.

ממשלים אחרים עלולים לחזור לפרדיגמה הקלוקלת של אוסלו, של נתינה אולטימטיבית מבלי לקבל דבר.

לכן, לצד קריאתם להחיל ריבונות לאלתר, בכל מקום ואתר, על ראשי המתיישבים לחתור להשפיע באופן מיידי על אותו "גבול בן 800 קילומטרים" המפרידים ביננו לבין אותה "פלסטין עתידית". נתניהו הכריז כי הסימון מעכב את החלת הריבונות. לכן, על המתנחלים כמי שדרים במקום ומכירים את צרכי הביטחון והצמיחה הדמוגרפית של האזור, לגבש מפה אלטרנטיבית, גם אם שונה מהמפה שגובשה. מפה שיצורפו אליה מרחבי ביטחון והתיישבות נוספים כגון צפון השומרון, ודרום הר חברון ומדבר יהודה הדלילים באוכלוסייה ערבית. הם חייבים להציג דעתם בפני כלל חברי הצוות - ישראלים כאמריקאים, כי הם בני המקום. 

במקביל, על ראשי המתנחלים לדרוש מנתניהו לאפשר לאלתר, הקצאת אדמות מדינה בשטחי C, הקרובות ליישובים, לטובת שימושים חקלאיים, תעשייתיים או תיירותיים. זה הזמן להקים מרכזי בילוי, פנאי ונופש ולעצב את מפת האזורים שייחשבו חלק מישראל הריבונית ושתושביהם יקבלו שירותים ממשרדי הממשלה ולא מהמינהל האזרחי או מהצבא. 

זה הזמן לסמן את שביל חוצה ישראל בהר אמיר, בעמק דותן, ביער ריחן, בהרודיון, הר עיבל, שילה, מערת המכפלה וקבר שמואל. בנוסף, לתכנן מערך הסעות הכולל רכבות במרכזים היישוביים ובמרכזי התיור הפזורים באזור. כיום, נהנים מהתרים עשרות אלפי מבקרים אוונגליסטים ותיירים מקומיים, אך אין סיבה שמאות אלפים נוספים לא ייהנו מביקור שם, כאשר המקום יסופח דה פקטו לישראל, ויוסרו ממנו מחסומי הדרכים.

ראשי המתנחלים צריכים לוודא שהממשלה תאמץ בהקדם תוכניות מתאר ליישוב מיליון יהודים בעשור הקרוב בשטחים שיסופחו לישראל. עליהם לוודא שתקציבים מועברים לצרכי תרבות וחינוך, אך גם להקמת אזורי תעשייה שיספקו פרנסה למתיישבים ולערבים המתגוררים בשטחי C. ממש כשם שאזורי מסחר ותעשייה מתוכננים לקום בנגב המערבי ובחולות חלוצה כך גם אזורי התעשייה וההתיישבות ביהודה ושומרון אמורים לשמש גשר לחיים של שלום בין ישראלים לפלסטינאים. העולם החופשי ומדינות האזור יתרמו ליצירת מרכזי היי טק שיחזקו את הקשר בין בניה של הארץ, יהודים כערבים. ואם כבר מדברים על חילופי שטחים, אולי עדיף שהתוכנית תכלול את העברת הפזורה הבדואית לידי מדינה פלסטינית עתידית באם תקום, במקום שטחים בנגב המערבי הסמוכים מידי לגבול מצרים. 

בהתאם לכך, יישובים פלסטיניים המיושבים בדלילות, וחוצצים בין היישובים הישראליים, כברטעה בצפון השומרון, יכולים להיות מסופחים לישראל, במקום להתחבר לשטחי נחל עירון (ואדי ערה). מהלכים שכאלה ימנעו יצירת מובלעות יהודיות המרוכזות בפרוזדור צר ומסוכן המוקף גם ביישובים עוינים. 

הבלבול שאחז בקרב ראשי המגזר הערבי הרגילים להטיח בישראל כי היא מדינת אפרטהייד, התחלף בזעזוע מכוונתה לאפשר להם להיות פלסטינים, כפי שהם טוענים שהם. הצעד הבא לאחר שנשף המסיכות הסתיים, הוא חקיקת חוק שירות אזרחי חובה, לכל אזרחי ישראל באשר הם.

טראמפ בחזונו רואה אזור שבו מתגוררים יחדיו מוסלמים, נוצרים ויהודים, החיים בשפע כלכלי ובאושר. גם ז'בוטינסקי ראה בקבלת מדינת היהודים ע"י תושבי האזור את התנאי לשלום אמת. לדידו זה יוגשם באמצעות הקמת קיר ברזל בלתי ניתן לתבוסה המהווה את הגשר להכרת הערבים בנו, ולזניחת תוכניותיהם להיפטר מאיתנו. כך רואה את המציאות נתניהו, כך ראו אותה בגין, ושמיר. למציאות זו מוביל ממשל הנשיא טראמפ שהוכיח זאת בכל צעד שעשה, לרבות נסיגתו מעסקת הגרעין שנתפסה בעינו כפוגעת בחירותן של מדינות האזור, באינטרסים ובערכים האמריקאים ומהווה איום על ישראל.

על המתנחלים להשפיע ככל יכולתם על עיצוב התוכנית, כי בדמם היא.