אביגדור ליברמן רוצה מקלט משפטי

חבל שגורל המדינה שלנו ועתידה עשויים לשמש כלי בידי פוליטיקאי על מנת לזכות באיתרוג

תגיות: חיים שיין
הרב ד"ר חיים שיין , ח' באדר תש"פ

לניתוח משמעות תוצאות בחירות מועד ג' 2020, נדרשים זמן, העמקה ופרספקטיבה. עם זאת, כבר כעת ניתן לקבוע שרוב אזרחי ישראל רוצים המשך העצמת הישגי שלטון הימין.

שקיים אי־אמון במערכת אכיפת החוק, שירדה לשדה הפוליטי על מנת להוביל חילופי שלטון מבלי צורך בפתקי הבוחר, שהתגייסות רוב כלי התקשורת ובעיקר ערוצי הטלוויזיה למען כחול לבן נכשלה. מראה פני רוב הפרשנים עם פרסום מדגמי הטלוויזיה יכול להעיד על עומק האכזבה מהתוצאות.

רוב עצום בקרב המצביעים היהודים, מחובר למורשת ולמסורת היהודית ורוצה לראות את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ולא כמדינת כל לאומיה. הוזמה האשליה שלפיה יש להפריד בין עמדות הנהגת הרשימה המשותפת לבין עמדות הציבור במגזר הערבי. ח"כ היבא יזבק וחבריה מייצגים את תפיסות העומק והתקוות של ערביי מדינת ישראל.

נותרה תעלומה אחת בלתי פתורה שלאחר כל מערכת בחירות רק מתגברת. מה רוצה אביגדור ליברמן מחיינו הלאומיים? בכל מערכת בחירות הוא משנה את מושאי השנאה. פעם אחת אלו הערבים חסרי הנאמנות, רק שבהמשך הוא נותן הסכמה עקרונית להקמת ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת.

במערכת בחירות אחרת הוא מפנה ירי תעמולתי בסגנון זמנים עלומים המכוון כלפי החרדים לאחר שנים של שיתוף פעולה איתם. לאחרונה העלה על הכוונת את "הדתיים המשיחיים" בלשונו. הוא מבטיח שלא יהיו בחירות בפעם הרביעית ובו בזמן יוצר את התשתית לאותן בחירות. ללא ספק התנהלות מוזרה ובלתי מובנת.

אני מטיל ספק שההסבר להתנהלות ליברמן הוא ברצון לנקום בנתניהו. המניע לדעתי הוא הרצון שלו לזכות באתרוג ממערכת אכיפת החוק ותחקירי התקשורת. איתרוג שמקובל במערכת אכיפת החוק למען מי שהמערכת חפצה ביקרו. כך היה בעניינו של אריק שרון ז"ל, בדחיית חקירות הממד החמישי והונאת משקיעים לכאורה ב"שמן". מאידך היינו עדים לאורך השנים לתפירת תיקים לאנשי ציבור שמערכת אכיפת החוק רצתה לסלק אותם מדרכה.

כבר שנים רבות שמעל ראש ליברמן מרחפת עננה בעייתית, החל במיליונים מסתוריים בחשבונות של בתו ולאחרונה בתיק "ישראל ביתנו". מעדות פאינה קירשנבאום המקורבת אליו הוברר כי דאוד גודובסקי, שנידון לשש שנות מאסר בפרשה, הנחה את יו"ר עמותת איילים, מתן דהן, להחזיר "בדלת האחורית" 2 מיליון שקלים שבהם ייעשה שימוש אחר, צדדי ולא מדווח, מתוך 5 מיליון שקלים שיועברו ל"איילים" מהכספים הקואליציוניים.

למחאתו של מתן דהן השיב גודובסקי כי זו הדרישה וזה התנאי להזרמת הכספים, וכי הדבר נעשה "לשביעות רצונו של 'הבוס'". פאינה קירשנבאום נשאלה בעדותה מי הבוס: והשיבה - "כנראה ליברמן". בעקבות עדותה, באופן מפתיע לא דווח על חקירה. העיתונאי יואב יצחק פרסם כמה תחקירים הנוגעים לאביגדור ליברמן, כולל באשר להתנהלות בניו בעסקת מקרקעין כשהוא היה שר הביטחון. ליברמן הסתפק בהגשת שתי קובלנות פליליות שאוחדו תוך שהוא משמיט מנוסח הקובלנה המתוקנת אמירה חריפה מאוד כלפיו, והוא כנראה יודע למה.

חבל מאוד שגורל המדינה ועתידה עשויים לשמש כלי בידי פוליטיקאי על מנת לזכות באיתרוג. לטובת המדינה חובה להקים במהירות ממשלה שתבטיח את מימוש חזון הימין, וכל מי שמסכים לו יוזמן להצטרף. 

באדיבות "ישראל היום"