תרמית המאה

עיוורון מדיני וקוצר ראות הובילו את הימין להריע לתכנית המאה מבלי לשים לב שמאחוריה הסכמה ישראלית לריבונות פלשתינית על 70% מהשטח 

מנחם רהט , ט"ז באדר תש"פ

1.

הבחירות השלישיות כבר מאחורינו, והבחירות הבאות לפנינו, כך שזה בדיוק הזמן לבחון בעין פקוחה ומושכלת, כיצד שיווק הליכוד למצביעי הימין את אסון תכנית המאה, כהישג מדיני יוצא דופן, שעיקרו החלת הריבונות בהסכמת האמריקאים, על ההתיישבות ביו"ש ועל בקעת הירדן. 

נתניהו הוא כידוע איש שיווק מעולה. עד כדי כך שאפילו במהלך קמפיין הליכוד, כשהימין נזקק נואשות לכל קול ימני, מכר הליכוד את התכנית האסונית, כפי שיובהר להלן, כהישג מדיני חסר תקדים. רק נתניהו מסוגל. אחת הסיסמאות שליוו את קמפיין הליכוד, היתה: "תכנית המאה או החמצת המאה". ומצביעי הימין קו את הנכלוליות הזו. 

2.

להמחשת היתרונות העצומים של תכנית המאה, פרי הגותם של טראמפ בהשראת נתניהו, הודפסו כרזות עם תמונת נתניהו לצד המלים 'תכנית המאה', ותמונתו של גנץ לצד 'פיספוס המאה'. להזהירך, שרק נתניהו מסוגל ליישם את תוכנית הפלאים הזו. היה זה מסע מתוחכם של  שטיפת מוח, להסתרת חצי הכוס הריקה מעיני הבוחר בימין.

וכשנשאלו אשפי הלוחמה הפסיכולוגית מבית נתניהו, איך הם מסתדרים עם חצי הכוס הריקה: העובדה שהתכנית מעניקה 70% מהשטח (!) לפלשתינים ומכניסה למצור פלשתיני עד כדי הפעלת גזר דין של כלייה על חמישה עשר(!) ישובים: תלם, אדורה, נגוהות, בית חגי, עתניאל, כרמי צור, מעלה עמוס, מיצד, חרמש, מבוא דותן, אלון מורה, איתמר, הר ברכה, יצהר, עטרת – השיבו אשפי הפסיכולוגיה בקריצת עין: 'הרי הפלשתינים מעולם לא קיבלו ולא יקבלו ויתור על זכות השיבה. נקבל בשתי ידיים את התכנית שמכוחה נכריז ריבונות על שליש מן השטח, ואחר כך על השאר שממילא הערבים לא יקחו". גאוני.

המפלגה היחידה, אגב, שזיהתה את חצי הכוס הריקה והזהירה מפני השלכותיה הנוראות של תרמית המאה, תוך התחייבות לטרפד אותה, היתה ימינה בראשות בנט ושקד. סליחה, גם עוצמה יהודית. אבל ימינה קיבלה רק 6 מנדטים, ועוצמה אפס. במלים אחרות: תש כוחם של מתנגדי תרמית המאה.  

3.

למה תרמית? האם נתניהו מרמה את ציבור בוחריו? 

בואו נראה את העובדות. בפורומים שונים חושפים האמריקאים בשקט, עד כמה נועדה התכנית להיטיב דווקא עם הפלשתינים. הפובליציסט הוותיק אליקים העצני, יהודי נאמן לארצו בכל נימי נפשו, תושב חברון, קרא את הבהרותיו של השגריר פרידמן כלפי התופינים שיינתנו לישראל ולפלשתינים, ונחרד. העצני: "אודה ולא אבוש: לא ירדתי לסוף מהותה המתוחכמת של התכנית הנושאת את טביעת אצבעותיו של נתניהו בכל אות בתוכה, עד שקראתי את נאומו של השגריר פרידמן מ-11.2.20 ('ג'רוזלם סנטר פור פבליק אפרס', מכונו של דורי גולד). לאחר עיון מדוקדק בנאום גלוי הלב, נפקחו עיניי לראות שאנחנו עומדים בתוך פח יקוש".

 4.

העצני, בניגוד לרבים אחרים, אינו מתבלבל מחרוזי פלסטיק צבעוניים, שנתניהו ניפנף בהם בקמפיין. היהודי מחברון, הלא כל כך צעיר, אבל עם הגיון ברזל וראיה היסטורית ומדינית, מתחלחל מדבריו של פרידמן, כהאי לישנא: "הפלשתינים קיבלו מתנה... יש להם הזדמנות יותר מאשר להכפיל את טביעת הרגל שיש להם באזורי A  ו–B. יש להם יכולת להרחיב את עזה מעבר לגבולותיה הקיימים, לחבר את עזה ליהודה ושומרון... להכפיל את עזה... ישראל הלכה כברת דרך ארוכה בהסכמתה להקפאת בנייה בשטחים שתכנית זו מקצה למדינה פלשתינית באזור C.

זו התחייבות בעלת משמעות. ...ישראל הסכימה ליותר מאשר הכפלה של הטריטוריה הפלשתינית, ולהקמת מדינה פלשתינית בתנאים נתונים ובמימדים טריטוריאליים נתונים. דבר זה, ידידיי, הוא פריצת דרך כבירה שאף אחד לא חזה אותה ב-52 השנים האחרונות... אני מברך את ממשלת ישראל על אומץ הלב שגילתה להתקדם בעניין הזה".

ועוד אומר פרידמן: "....אומרים לפלשתינים: הביטו, אינכם צריכים לומר כן או לא היום... קחו את הזמן שלכם. תעכלו את זה. לא יענישו אתכם בגלל חלוף הזמן. אם זה ייקח לכם 3 או 4 שנים להגיע לשם, הטריטוריה שהופרשה למענכם תישמר. ישראל מעולם לא הסכימה לפני כן להקפאה של 4 שנים".

5.

העצני מנתח את שאר דבריו של פרידמן, כמו למשל התחייבותו ש"ישראל אמנם תחיל ריבונות על הטריטוריה שסומנה בשבילה בתוך יו"ש... אבל מחוייבת לאמריקנים (ולא לפלשתינים!!!) להשאיר את הטריטוריה האחרת (הפלשתינית) לצורך הסכם עתידי".

הנה דבריו של 'הנציב העליון' פרידמן: "במשך שנים הבעיה הקריטית היתה התלונה הפלשתינית שישראל יוצרת עובדות בשטח שבמשך הזמן, מפחיתות את הסיכוי לפתרון-שתי-מדינות. לנו היה חשוב להקפיא את התהליך הזה, כדי שאם הפלשתינים יבואו לשולחן... הטריטוריה תהיה שם בשבילם... כדי להשאיר בחיים את האופציה למדינה פלשתינית, זה נראה מחיר קטן להכיר בריבונות ישראל על השטחים האלה בתמורה על ההקפאה הזאת.

זה אינו משהו שתיווכנו אותו, זה משהו שקבלנו כהתחייבות מישראל". 

6.

במלים אחרות: ישראל מוותרת ביודעין לאמריקאים ולפלשתינים על כשני שלישים משטחי יו"ש, שישוריינו לפלשתינים. עד שיתרצו הפלשתינים, יעמדו שטחים אלה בשיממונם. ישראל לא נוגעת בהם, מכוח התחייבות לאמריקנים, שבתמורה לה קיימת גם חצי כוס מלאה – ריבונות על הישובים.

מפרש העצני: "דברי פרידמן מציגים את תכנית נתניהו-טראמפ בכל מערומיה, ומפזרים את האשליה, שתחילה ניקח את חלקנו (שליש מיו"ש), ואח"כ, באין פרטנר ערבי, ולא יהיה, ירשו לנו האמריקנים לקחת גם את היתר. ההיפך הוא הנכון: פרידמן מדבר בפירוש על הסכמה מחייבת של נתניהו כלפי האמריקנים למדינה פלשתינית ולהקפאת בנייה במחצית שטח C המיועדת לפלשתינים".

     ועוד: "פרידמן אינו מתבייש לומר, שמטרת התכנית היא למנוע מהמתנחלים להמשיך לכרסם בשטח C,  באופן שלא יישאר עוד מקום למדינה הפלשתינית. הוא אפילו מתפאר שקנה את ההקפאה הישראלית ל-4 שנים בזול מאוד – תמורת 'החלת חוק' שאינה נותנת לנו יותר ממה שהיה לנו. ההצגה כאלו עיקר התכנית הוא החלת החוק, היא תרמית. פרידמן חושף שהשגת הסכמת ישראל למדינה פלשתינית ולהקפאת היישובים, זה העיקר!"

7.

כך שמבחינת אנשי הימין האמיתי, באמת לא משנה כלל איזו ממשלה תקום כאן בסופו של דבר. ממשלה בראשות נתניהו או גנץ לא תהיה ממשלת ימין, מפני שהיא תשריין 70% מיו"ש לפלשתינים. 

מי שסינדל את ישראל בהתחייבויות טריטוריאליות ומדיניות מרחיקות לכת אלה, הוא כמובן שותפו של טראמפ לתרמית המאה, ראש הממשלה נתניהו, שביצע מהלך מדיני ששום ממשלה לא העזה לגעת בהן. וכל זאת על דעת עצמו בלבד, ללא שום דיון ציבורי, ללא הסכמת וללא ידיעת שום מוסד מפלגתי או ממלכתי. הכל ביוזמת מי ששיווק עצמו למצביעי הימין שדוחים עקרונית כל ויתור טריטוריאלי ביו"ש - כ'ימין חזק'.  

(באדיבות שבועון 'מצב הרוח')