מגפת קורונה: איך לדבר עם הילדים

שימרו עד כמה שניתן על שגרה אשר מקנה לילדים בטחון. שחקו איתם. שמרו על הרגלים קבועים, זמני ארוחות ושינה.

חלי אביר , י"ח באדר תש"פ

בימים אלו כשנגיף הקורונה מתפשט והשלכותיו גדלות יותר ויותר, אנו נמצאים במציאות לא מוכרת המעוררת אצלנו המבוגרים ואצל הילדים חששות, פחדים, תחושת פגיעות, דאגה ובעיקר אי וודאות וחוסר ביטחון מפני הבאות.

לנו המבוגרים יש תפקיד חשוב בתיווך הנושא לילדים, להנגיש להם את המידע על הנגיף ואמצעי הזהירות בצורה מותאמת מבלי להכניס אותם לפאניקה.

ראשית חשוב להרגיע את עצמנו ולא לשכוח שאנו מהווים את המודל החשוב ביותר להתמודדות הילדים בעתות משבר. ילדינו לומדים כיצד להגיב למצב על ידי צפייה בנו המבוגרים, ולכן אם אתם חווים לחץ גדול מכך הדבר יקרין לילדים, אז חשוב שתתחילו בלהרגיע את עצמכם.

לאחר מכן יש לשוחח עם הילדים בצורה גלויה ופתוחה המתאימה לגיל הילד ולרמת ההתפתחות הרגשית שלו. תיווך המידע צריך להיעשות בצורה רגועה ומאוזנת. אין סודות, מותר לדבר על הכל ולשאול כל שאלה. חשוב לשאול את הילד מה הוא מרגיש ולעודד אותו לשתף. במידה והילד מביע חששות, הימנעויות, קשיי שינה ועוד, חשוב לדעת שכל קשת התגובות מוכרת ואפשרית ולא צריך להיבהל מכך.

חשוב לתת לגיטימציה לפחד ולחששות של הילד, ויחד עם זאת להרגיע ולשתף  שמדינת ישראל נוקטת באמצעים כדי לשמור על כולנו בטוחים, ושכל אמצעי הזהירות נועדו להגן עלינו.

ביחד עם הילד נסו להבין מה ידוע לו, האם מדברים על כך בגן או בביה"ס, האם קיים שיח בנושא בין החברים.

הגבילו את החשיפה של הילדים למהדורות החדשות ולדיונים המתקיימים בהם, הדבר חשוב במיוחד בגילאי גן ובי"ס יסודי. 

שימרו עד כמה שניתן על שגרה. השגרה מקנה לילדים בטחון. שמרו על הרגלים קבועים, זמני ארוחות ושינה. ייצרו הזדמנויות שבהן הילדים יוכלו לשתף אתכם

במחשבותיהם ובשאלותיהם, השיח בנושא חשוב. שחקו עם ילדיכם, תמצאו דברים בהם תהנו ביחד גם אתם וגם הם בעיקר בתקופה זו. חשבו על פעילות עם הילדם שאפשר לעשות במידה ונשארים בבית לבידוד. בקרב הגיל הרך אפשר לקשר את משחקים והפעילויות לנושא כדי לרכך אותו בקרבם, למשל הכנת מסכות פנים מקושטות, ציורים של הנגיף, ועוד...

דרך נוספת וחשובה להרגיע את הילד שלא יפחד מהנגיף אך עם זאת יכיר אותו היא לדבר עם הילד בתור דמות, הקורונה עצמה. 

שהילד ישאל "מי אתה נגיף הקורונה?" נענה: "אני וירוס קטן ובלתי נראה לעין, אפשר לראות אותי רק במיקרוסקופ". כשהילד ישאל

"למה בחרו לך את השם קורונה?" נענה: "בגלל שהצורה שלי היא כמו כתר. המילה קורונה בלועזית היא כתר (יש לו כתר אבל הוירוס רחוק מלהיות מלך...)"

כשהילד ישאל: "האם אתה אוהב ילדים?"  נענה: "וירוס הקורונה פחות אוהב ילדים, כך שיש פחות מקום לדאגה שאתם תידבקו. מי שחלה ונדבק בווירוס הם בעיקר אנשים מבוגרים וחולים".

כשהילד ישאל: "מה זה בידוד ולמה אנשים בבידוד?" נענה:

"מי שחשוד כי חלה בקורונה, נדרש להיות בבידוד, כלומר להישאר בבית ולא להיפגש עם אנשים נוספים מחשש שידביק אחרים. אפשר לעשות מה שרוצים, לאכול, להתקלח, לשחק, לראות טלוויזיה ועוד דברים, העיקר לא להיפגש עם אנשים". והכי חשוב להעביר לילדים מסרים איך נכון לשמור על עצמנו מפני הקורונה: "להתעטש למרפק ולא לכף היד – חלק מהידבקות היא על ידי רוק.

נרחץ ידיים עם סבון -  לפני ואחרי האוכל, לאחר יציאה מהשירותים ולאחר שיעול או התעטשות.. 

למקומות מסוימים נשים מסכה שמכסה את האף ועל הפה כדי להגן על הסובבים אותם".

זכרו- אתם הורים והתפקיד שלכם הוא להרגיע את הילדים, לחנך אותם, לתדרך אותם בנושא ולהיות שם בשבילם. אז תהיו בריאים ובהצלחה.