ללמוד, להסתגל, לנצח

המגפה שפוקדת אותנו יכולה להועיל לכולנו ותהווה נקודת מפנה, גם אם בעקבות "כורח המציאות". נכפה עלינו להתייעל ולהתנהל אחרת.

עודד רביבי , כ' באדר תש"פ

משבר הקורונה שפוקד את העולם מציב אתגרים לא פשוטים. ההחלטות הדרמטיות שמתקבלות על ידי ההנהגה בישראל משנות את סדר היום ואת אורחות החיים אליהן הורגלנו במאה האחרונה.

אצל רבים מאיתנו השינויים מעוררים חרדה, פחד וקיפאון. לצד התחושות הללו אני מבקש לאמץ את האמירה של הוגה הדעות ההודי סלברג'אן יסודיאן "הכוח להסתגל לכל המצבים משמעו חירות" ולכן אני מאמין שמעז ייצא מתוק.

כראש רשות מקומית אני נדרש לתת הרבה תשובות להרבה שאלות, מרמת התפקוד השוטפת של הרשות כמו איסוף אשפה, מענה לילדים שמערכות החינוך שלהם נסגרו, סיוע לקשישים שחוששים לצאת מהבית, מבודדים ועד למבקשים הקלות בארנונה ובמיסים השוטפים.

לצד השאלות והחרדה אני מאמין שהמגפה שפוקדת אותנו יכולה להועיל לכולנו ותהווה נקודת מפנה, גם אם בעקבות "כורח המציאות".

הסופר דרור גרין כתב בעבר כי "אין לנו כוח לשלוט במציאות, אבל יש לנו מיומנויות המאפשרות לנו להתאים את עצמנו ולהסתגל אליה". המיומנות הזו בשלל גוונים היתה מונחת לפתחנו זה זמן רב ולא השתמשנו ולא ניצלנו אותה ועתה נכפה עלינו להתייעל או לחשוב אחרת כיצד להתנהל.

בעלי מסעדות למשל יכולים להתמודד בלהבטיח הכנסה על ידי שליחויות. בכך המטבח ימשיך לעבוד באופן שוטף, חלק מהמלצרים יוכל לשמש כשליחים ונוריד למינימום את הפגיעה. בעלי אולמות וגני אירועים יכולים לספק מזון מוכן לקשישים שבימים אלה חוששים לצאת מביתם, מערכת הביטחון יכולה לרכוש, אנשי פיקוד העורף לחלק. צעד שכזה יבטיח גם הוא העסקה לפחות של עובדי המטבח באותם אולמות.

גם ברשויות המדינה ניתן למצוא דרכים להסתגל, בתי המשפט יאלצו ללמוד כיצד להתנהל ולנהל דיונים גם באמצעות ווידאו, זה משהו שיכול להתקיים ואפילו במתכונת של דיון פתוח לציבור.

כעורך דין צפיתי בדיונים שכאלה כאשר התקיימו בחו"ל. ברשות המקומית אנחנו נאלצים להשתמש הרבה יותר בפניות דרך המרשתת, הן כלפי התושבים והן מהתושבים פנימה. אם בעבר הסתמכנו על המיילים הרי שהיום יש לפתחנו עשרות אפליקציות שיודעות לתת מענה. חלקן באופן אוטומטי וחלקן יודעות להתריע לפני העובד או המחלקה הרלוונטית. הלמידה המקוונת שדיברנו עליה כל כך הרבה תעמוד עכשיו למבחן וגם נוכל לשמוע פידבקים, ללמוד תוך כדי תנועה ולהתייעל.

אנחנו עם חם, כזה שאוהב להיות קרוב האחד לשני, כזה שמעדיף את המפגש פנים אל פנים. אולם מציאות הקורונה מכריחה אותנו כפי שאמר ראש הממשלה "לשנות אורח חיים". לא בטוח שהשינויים כולם שליליים, חלק מהם סביר להניח יביאו לייעול מערכות, שיפור שירות כלפי התושב, הזרמת מידע מהירה יותר לרשות ואפילו הזדמנויות עסקיות חדשות.

לצד החשש וסימני השאלה צריך להרים את הראש, להסתכל סביב על הפתרונות, להשתמש בהם כבר עתה ולבחון מי מהם יכול לשפר אותנו בעתיד. אנחנו יכולים להסתגל לכל מצב, כשנעשה כך הרי שזאת חירות.