לא נשכח ולא נסלח לפוליטיקאים

במה עוסקות שתי המפלגות הגדולות? בוויכוח העקרוני, שאינו סובל דיחוי, האם הוועדה המסדרת תתחלק חצי חצי בין הגושים או 8-9

הרב עדו רכניץ , כ"ג באדר תש"פ

כמאמר המשוררת רחל "רק על עצמי לספר ידעתי". אז אספר קצת על עצמי. את הדברים האלה אני כותב מתוך הבידוד, בחדר אחר בבית נמצא בבידוד בני התיכוניסט. בן אחר נמצא בצבא, סוגר היום 18 יום בצבא, מרותק עם כל הצבא לעוד 24 יום לפחות.

אמי האלמנה הנמרצת תקועה בבית על פי ההוראות, ועומדת להיות לבד לגמרי בשבת. אתמול אובחן אחד השכנים כחולה בקורונה, ואשתי, כחברת צוות חירום, מתכוננת לאפשרות של סגר מלא. מי שחושב טיפה קדימה יודע שאחרי המשבר הרפואי יגיע משבר כלכלי עולמי, ושואל מה יהיה עם הפנסיות שלנו?

אחרי כל הטוב הזה אני פותח את אתרי החדשות ומה אני רואה, במה עוסקות שתי המפלגות הגדולות? בוויכוח העקרוני, שאינו סובל דיחוי, האם הוועדה המסדרת תתחלק חצי חצי בין הגושים או 8-9. במקביל יש דיווחים על המו"מ הקואליציוני – החברים נפגשים בנחת לכמה שעות בכל יום. באותו זמן ח"כים משני הצדדים טורחים לתקוף את אחד את השני. תגידו, אתם השתגעתם?

מדינת ישראל עמדה בפני אתגרים בסדרי גודל דומים בעבר, מלחמות, משברים כלכליים ואסונות טבע, וידעה להתאחד ולהתרכז בעיקר. לעומת זאת עכשיו התחושה היא שהמערכת הפוליטית לא הבינה שהנושא המרכזי של מערכת הבחירות – כן ביבי, לא ביבי – לא יהיה רלבנטי בשנה הקרובה. בחור צעיר אמר לי השבוע שככל שהאדם מבוגר יותר כך הוא מפנים את המצב לאט יותר, וכידוע המנהיגים שלנו כבר לא בני עשרים.

אנחנו האזרחים הקטנים מצפים מכם להרבה יותר. מצפים לראות מו"מ קאוליציוני רצוף יום ולילה. מצפים מהליכוד לא לנסות לנצל את משבר כדי להאריך את כהונת נתניהו, ומצפים מכחול לבן לא לנצל את המשבר כדי להדיח את נתניהו. שימו את הכל בצד ותטפלו במשבר. אל תתווכחו בתקשורת על הצעדים של הממשלה, זה יוצר תבהלה וגורם לחלק מהציבור לזלזל בהוראות.

והכי חשוב, כעת נראה לכם, מנהיגים יקרים שלנו, שאנחנו אדישים למריבות הקטנוניות שלכם. אבל אם תמשיכו כך, כאשר כל זה ייגמר לא נשכח ולא נסלח לכם.