מניפולציה של מחלה 

הבוקר שמעתי ברדיו ראיון עם חולה שהשתחררה מבית החולים לאחר 28 ימי בידוד ולאחר ששתי בדיקות הראו שהיא לא נושאת יותר את הנגיף.

מיכאל פואה , כ"ג באדר תש"פ

מודה ל-ה' יום יום שלא שמני במקום מקבלי ההחלטות, העומדים מול משימה כמעט בלתי אפשרית לשקול את התועלת מול הנזק בכל מהלך שצריך לנקוט כדי לצאת מהמשבר הפוקד אותנו יחד עם כל העולם.

מודה גם בכל לב למנהיגים שפועלים לילות כימים מתוך תחושת אחריות ושליחות ומקבלים החלטות לא קלות. הדברים שאכתוב נכתבים מתוך אהבה והערכה ומתוך רצון להאיר ולא להעיר. 

הבוקר שמעתי ברדיו ראיון עם חולה שהשתחררה מבית החולים לאחר 28 ימי בידוד ולאחר ששתי בדיקות הראו שהיא לא נושאת יותר את הנגיף.

כשהיא נשאלה כיצד היא הרגישה בכל החודש בו אושפזה, היא הבהירה שלא היו לה שום תסמינים והיא הרגישה מצוין לכל אורך הדרך. פתאום הבנתי שיש כאן בלבול מיותר בין נשאים לחולים. התבוננתי שוב ברשימות שמפרסם משרד הבריאות וקראתי אותם באופן חדש. בישראל אותרו עד עתה 529 אנשים הנושאים את נגיף הקורונה, מהם רק 33 חולים ומתוכם 6 במצב קשה. 

אבחנה זו חשובה מאוד כיוון שעתה ככל שירבו הנבדקים יתרבו כמובן הנשאים המאובחנים. וכאן גם נקודת ההבדל!! אם לכל נשא נקרא חולה נגלה שיש עוד המון חולים, מצב הרוח ירד פלאים והשיתוק יאחוז בכולנו. לעומת זאת אם נבדיל בין הנשאים לחולים כפי שמחויב על פי האמת, תמונת המצב מתהפכת. ככל שיש יותר נשאים ופחות חולים אחוזי הפגיעה של המחלה יורדים.

כאשר מתוך 529 נשאים יש 6 חולים במצב קשה זה אומר שהמחלה פוגעת ב-1.13% מהנשאים. אם בעז"ה נגלה שבאמת יש 1000 או 2000 ואפילו יותר נשאים אחוז הנפגעים ירד פלאים בהתאמה, מצב הרוח הלאומי ישתפר ויתברר שאנחנו בדרך הנכונה לצאת מהמשבר. 

אני מבין את הצורך להכניס את הציבור להתנהלות זהירה, אך חוסר האבחנה בין נשאים לחולים מכניס את הציבור לפאניקה מיותרת ובהתאם את המנהיגים להחלטות לא מבוקרות. אני סבור שדווקא בעת משבר חשוב מאוד לדייק בהצגת המציאות כפי שהיא.

אני פונה בזאת לראש הממשלה לשר הבריאות  ולכל גופי התקשורת בבקשה ובדרישה הקפידו להבדיל בין נשאים לחולים. אנו סומכים עליכם ומקבלים את החלטותיכם, כבדו אותנו בנתונים שקופים ומדויקים.