אמירה ברורה וערכית

אורלי לוי אבקסיס בוחרת להילחם על הנושאים שחשובים לכולנו, בעיקר שחברי הכנסת האחרים בוחרים במריבות אגו.

יובל חן , כ"ג באדר תש"פ

לאחר תהליך שיקום ממשוך שעברתי בבית החולים בעקבות מחלה מורכבת, התמודדות עם קשיים רבים מול מערכות המדינה וההבנה כי חברי כנסת רבים בוחרים להתעלם מהנושאים החברתיים הכה חשובים.

הבחנתי בחברת כנסת אחת שבוחרת להילחם על הנושאים הבוערים הללו ולשים אותם במרכז העשייה שלה, היא גרמה לי לעקוב אחר המתרחש בזירה הפוליטית.

אורלי לוי אבקסיס. בשבועות האחרונים שמה עולה ומוזכר רבות בשיח הפוליטי, אבל האישה הזו רואה לנגד עיניה את הציבור על כל גווניו. היא לא מבדילה בין יהודים לערבים, בין תושבי פריפריה או מרכז, נשים או גברים. היא בוחרת להילחם על הנושאים שחשובים לכולנו, בעיקר שחברי הכנסת האחרים בוחרים במריבות אגו.

אורלי לוי מייצגת את הפוליטיקה שצריכה להיות במדינה שלנו, פוליטיקה שפועלת לטובת כל האזרחים כאחד, שמעמידה במרכז את הנושאים החברתיים ואת השינויים שאנחנו כל כך מייחלים להם. היא מייצגת פוליטיקה נטולת הון-שלטון ונטולת מלחמות מיותרות. למרות שבין היתר מופנה כלפיה בשבועות האחרונים גם שיח מסית בחלק מן המפה הפוליטית, הצעדים הפוליטיים אותם ביצעה היו עם הסתכלות מלאה על הציבור כולו למען אותם שינויים שכולנו מקווים שיגיעו כבר מחר.

חיבור מפלגתה עם מפלגת העבודה העניק לציבור אלטרנטיבה חברתית שהייתה חסרה זמן רב בזירה הפוליטית, אך "איחוד השמאל" כך נהוג לכנותו הביא לקריסתה. האיחוד חיסל את האידיאולוגיה החברתית והביא לחיבור טכני שפועל למען השינוי הגושי. אורלי לוי נכנסה לחיבור עם מרצ בידיעה שזהו חיבור טכני בלבד וכי כל מפלגה שומרת על עצמאותה, ומעולם לא הסתירה זאת.

ההכרזה של אורלי לוי כי לא תמליץ על בני גנץ, אם ממשלתו תסתמך על בל"ד, הביאה לעצירת הקמת ממשלה בתמיכת תומכי טרור. זוהי לא בושה ואיננה בגידה, זהו ביטוי לעצמאות המפלגה באיחוד. והרי אם זוהי לא עצמאות אז מה כן? כולם מדברים על פלורליזם ושוויון והכל מתנפץ ברגע שהדעות לא מתיישרות עם העמדות הגבריות של הגמוניה.

בסופו של דבר, מדובר במנהיגה שחסמה הקמת ממשלה אנטי-ציונית בעיני בוחריה ובעיני מרבית הציבור. התבטאויות חברי מפלגת בל"ד, תמיכתם בתומכי טרור והמצע שלהם ברורים וגלויים ולכן האפשרות לתמיכתם מבחוץ יכולה להצטייר כלגיטימציה למעשם ולהמשך כסחיטה פוליטית על ידם. ולא, לא מדובר באמירה גזענית כנגד הציבור הערבי, מדובר באמירה ברורה שבמדינת ישראל אין מקום לטרור בשום צורה.

באיחוד מפלגות מטבע הדברים כל מפלגה שומרת על עצמאותה כשהדבר סותר ערכים, אך כולן רצות יחד ברשימה אחת. לבסוף, העצמאות של כל מפלגה באיחוד וחריגה מתפיסות עולם בסיסיות מהווה לפעמים את הקש שישבור את גב הגמל ויביא לסיומו. הפעם, באמירה ברורה וערכית.

אנחנו נמצאים במצב בו הפוליטיקאים חייבים לשים בצד את המלחמות ביניהם ולהתחיל להתעסק בחיי היום-יום שלנו ובבעיות החברתיות שרק הולכות וגדלות. אני יודעת שיש פוליטיקאית אחת שיכולה לסייע לנווט את הדרך, בטוח להיות הקול החברתי שלכם בכנסת המכהנת וגם לשמור על ערכים ציוניים. וזו לא בושה!