הקורונה ומסגרות החינוך לגיל הרך – קריאה בטרם פורענות

כמו בכל משבר גם כאן האין מוביל. אין כח אדם, אין הוראות, אין הבנה מה לעשות במצב אמת

תגיות: יערה שילה
יערה שילה , כ"ה באדר תש"פ

כמו כל משבר גם הקורונה תפסה אותנו די בפתאומיות, בתוך משבר הבחירות לכנסת שלעולם לא נגמר.

פרופ' דינה בן יהודה, מנהלת אגף המטולוגיה בבית חולים הדסה עין כרם טוענת שברגעי משבר מתעצמת האנרגיה הקיימת בתא המשפחתי. בהביאה דוגמא ממשפחות שחוות משבר של חולי מגיעות אליה ואומרות "המחלה-הסרטן, איחד את המשפחה או לחילופין חלילה פירק את המשפחה", לטענתה המצב היה כבר קיים והמשבר רק העצים אותו.

ולעניינו, החינוך לגיל הרך במשבר וקריסה מתמשכים. ההוראות וההנחיות הכלכליות אינן ברורות דיין במעונות היום בגילאי לידה עד 3. אינני רוצה לשער מה יהיה מצבם של המסגרות וקריסת מערך כח האדם שהיה רעוע כבר לפני. 

כידוע, ילדי גילאי לידה עד 3 במדינת ישראל נמצאים באחריות של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. אך אלו רק 23% מהאוכלוסייה. יתר הילדים, כ-77% בקירוב, הם באחריות מסגרות שנמצאות בבעלות פרטית.

כיום, מאז החל משבר הקורונה, אין הנחיות ספציפיות כמו שיש במערך משרד החינוך. האם מסגרת פרטית היא לצורך עניין זה עסק? או מסגרת חינוכית? משרד החינוך נתן הנחיה גורפת לסגירת מסגרות חינוך, ואיך זה בא לידי ביטוי במסגרות הגיל הרך מלידה עד 3? רוב העובדות, אפשר לומר כולן, הוצאו לחל"ת, מי ישלם להן? מה יהיה עם האבטלה, מה עם עובדות שעתיות וכיוצ"ב תלוי ועומד. 

לצערנו הרב גם השלטון המקומי אשר מתחיל בימים אלו להבין שהאחריות החינוכית על הילדים הללו היא שלו לא פחות מאשר של הממשלה, לא נותן מענה.
 
כמו בכל משבר גם כאן האין מוביל. אין כח אדם, אין הוראות, אין הבנה מה לעשות במצב אמת. באירועי צוק איתן התגלה כמה מסגרות זקוקות לפינוי ע"י פיקוד העורף. החיילים והשלטון המקומי מצאו את עצמם רצים ונותנים עזרה מהרגע להרגע בלי הערכות מספקת, כיון שמסגרות רבות נעלמו ופתאום צצו כאשר היה צריך לפנות ילדים רבים למקומות מוגנים.

יחס התקינה הקיים שעומד על שישה תינוקות לכל מטפלת הכביד, ושום מטפלת גם אם תהיה סופרמן אינה יכולה לעמוד בלחץ שכזה. 

ועכשיו שהסגר הוא כללי, למרות חוק הפיקוח, המידע היה ערטילאי ולצערי אינו נותן מידע בנוגע למסגרות שבהן פחות מ- 7 פעוטות וגם במסגרות מעל 7 פעוטות עדיין חסר מידע רב להתנהלות בשעת חירום. המיפוי קריטי, וחשוב לדעת היכן נמצאת כל מסגרת ומה יש לעשות במצב אמת. כרגע אנו עומדים מול שוקת שבורה.  

נותר רק לקוות שלא נהיה נביאי זעם ומשבר הקורונה יחלוף מעל פנינו, ומי ייתן, כפי שנהג לומר עמנואל מורנו ז"ל, שהמשבר יהיה לנו מבשר... מבשר את חשיבות גילאי לידה עד 3 כמסגרת חינוכית מוכרת ע"י ממשלת ישראל.