שרון, דודי אפל והפטריארך – יש קשר?

עיתונאים מכובדים דיווחו בהבלעה – האי היווני "של" דודי אפל שייך לכנסייה היוונית. האם לא שווה לבדוק אם הלהט של ראש הממשלה לאשר את מינוי אירינאוס, ידידו של ערפאת לתפקיד הפטריארך, היה בעצם תשלום עבור קידום הפרוייקט? למזוז פתרונים.

שמעון כהן , כ"ה בסיון תשס"ד

מבלי לנסות אפילו להסתיר את השמחה הכללית עולצות הכותרות כמעט בכל אמצעי התקשורת - "התיק סגור". כותרות שחותמות מספר שבועות של שכתוב עיתונאי של עתיד ההסטוריה. אם ניתן היה לראות את כוחן של המילים והכותרות היינו מן הסתם צופים בהן מתיישבות במלוא כובדן על קולמוסו של היועץ המשפטי מני מזוז ומסרבות בתוקף לאפשר לו לכתוב את המילים 'המלצה – לחקור'. במקביל אפשר היה לראות בזווית העין איך חולייה אחרת של מילים וכותרות יוצאת למבצע לחיצות על מקשי מקלדתו של מזוז תוך דגש על האותיות "ל-ס-ג-ו-ר א-ת ה-ת-י-ק".

אני מבקש להעלות כאן שאלה קטנה שמשום מה איכשהו נמלטה מעיני התקשורת הכללית למרות שכל הפרטים הבאים לוקטו משדה התקשורת הישראלית ללא מאמץ משמעותי במיוחד.

אין ראיות, כך אומרים לנו היום, בתיק האי היווני. ואני שואל – האמנם?

אין ספק שאם הקבלן דודי אפל נתן לגלעד שרון שלושה מיליון דולר תמורת גלישה באינטרנט ונבירה בפוטנציאל העסקי הגלום בפרוייקט האי היווני, זה אולי תמוה, אבל זו זכותו. יכול מר אפל לעשות בכספו כרצונו כולל להבטיח למר שרון הצעיר שלושה מיליון דולר תמורת עמידת ראש, כשאחיו עמרי מכה מאחוריו במצלתיים - זכותו.

השאלה מתחילה בפרק התמורה אותה העניק (כן או לא) ראש הממשלה, למר אפל, תמורת אותם שלושת המיליונים. גם כאן ייתכן והכל כשר, אבל לומר שהדברים אינם דורשים בדיקה וחקירה, נראה לעניות דעתי כמופרך, למרות שאינני במדרגתו ובמעלתו של משה הנגבי ירום הודו.

במילה "תמורה" כוונתי לאירוע מאוד מסויים המוכר לגולשיו הנאמנים של אתר זה:

כזכור בסוף שנת 2002 ניסה ראש הממשלה אריאל שרון לקדם בדרכים, עקלקלות למדי מבחינה פוליטית, את מינויו של אירינאוס לפטריארך היווני אורתודוקסי. שרון ביצע באותם ימים, או ליתר דיוק באותם לילות, מספר מחטפים בהם ניסה לשכנע שרים לתמוך במינויו של מי שנחשד באותה העת בידידות קרובה מאוד ליאסר ערפאת ובתמיכה כללית במאבקה של הרש"פ בישראל. נסיונות אלה נבלמו, כזכור, רק בזכות התנגדותם העיקשת של שרים כשרנסקי, נתניהו ואלי ישי.

כידוע, בסוף הליך ארוך מאוד שעבר לקראת סופו לשדה המשפטי ובו נקבע כי יש לאשר את המינוי, ולא נאריך בכך כיוון שעשינו זאת בעשרות כתבות באתר זה, (המעוניין יוכל לעיין בארכיון אתר זה). בכל אופן אי אפשר לשכוח את השאלה שחרזה את הדיון הציבורי במינוי – מדוע דחוף כל כך לראש הממשלה למנות את אירינאוס, חברו של ערפאת, לתפקיד ממלכתי רשמי במדינת ישראל. שאלה.

כעת נותרת השאלה מה עניין אירינאוס לדודי אפל, ומה הקשר בין שלושת המיליונים שהעניק אפל לגלעד שרון למינוי התמוה של ידידו של יאסר ערפאת.

אני לא יודע אם אכן העניין נבדק בלשכת היועץ מזוז, אבל נראה לי (שוב – לענ"ד), שיש מקום לבחון את שתי הפרשות הללו כשברקע מהדהדת הידיעה שפורסמה במספר כתבות עיתונאיות, גם ב'ידיעות אחרונות' וגם ב'מעריב', והיא שעשרות אחוזים מתוך האי היווני פטרוקולוס, בו ביקש דודי אפל להקים את פרוייקט התיירות שלו, שייכים ל...כנסייה היוונית אורתודוקסית!!!

כאן, כך נדמה לי, עולה התמיהה במלוא תפארתה (או כיעורה – שאלה של השקפה): אדוני היועץ המשפטי לממשלה מר מזוז, האם אין מקום לבחון אם דחיפת ראש הממשלה שרון לאישור מינויו של אירינאוס לפטריארך לא היה בעצם מעין "תשלום" עקיף לכנסייה היוונית אורתודוקסית בכדי שזו תאשר את קידום ביצוע פרוייקט הנדל"ן של אפל על אדמה מאדמותיה, קרי האי היווני. האם אנשי הכנסייה היוונית, שעמדה בפני קריסה כלכלית מוחלטת בהעדר פטריארך שיוכל לבצע עסקאות נדל"ן באדמותיה, לא העבירה למר אפל הודעה או אולי רק רמיזה שאם יסודר עניין הפטריארך יוכל להמשיך ולקדם את פרוייקט העתק שלו. שווה בדיקה, לא?

שאלה. למזוז פתרונים.