המחסומים ו"נשות ווטש"

"נשות ווטש" מעודדות אלמנטים עוינים במחסום.

יעל שניר , ח' בכסלו תשס"ח

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

נגד מעורבות ארגון "ווטש" במחסומים. בסיכון חיי חיילינו, והקלה במעבר מחבלים וחומרי נפץ.

אתמול התקיימה האזכרה לניר, החייל שנרצח במחסום קלנדיה. חייל ששירת איתו אמר לנו: "בוודאי שזה בגלל 'ווטש', כי הן מתסיסות".


חלק מהנשים מווטש באות למחסום בכוונה ליצור אינטראקציה עם אלמנטים עוינים, להתסיסם ולדרדר לתקרית, ושלא לדבר על הקלה במעבר מחבלים ואמל"ח
"נשות ווטש" מעודדות אלמנטים עוינים במחסום, והחטיבה אינה תומכת במפקדי המחסום מתוך חשש מהן.

לחיילי יחידת המעברים אסור לירות, והתוצאה היא: תוספת סיכון חיים ממשי לחיילי המחסומים. חלק מהנשים מווטש באות למחסום בכוונה ליצור אינטראקציה עם אלמנטים עוינים, להתסיסם ולדרדר לתקרית, ושלא לדבר על הקלה במעבר מחבלים ואמל"ח. "ווטש" דורשות לא לבדוק, ולשחרר חשודים כמחבלים. מטרת ארגון ווטש היא להוכיח שצה"ל לא מסוגל להחזיק את המחסומים על ידי התססה ודרדור לתקריות, ופרסום ההתססה היא לצורך הכפשה.

זכרו את מקרה הילד אל דורא. ההומניטאריות בכפל משמעות מבית היוצר של המחבלים ותומכיהם, רואה במוות במחסום של כל אדם הישג.

במשך כשנה וחצי התאמצנו על מנת להביא את המשטרה להכיר במחויבותה, על פי החוק, להזעיק סיור משטרתי ולהרחיק או לעצור אזרחים ותושבי חוץ מפריעים, מתסיסים, וגורמים סיכון. הדברים נשאו פרי:

באוגוסט 2007 עצרה המשטרה אישה מווטש וביקשה הארכת מעצרה בבית משפט השלום בכפר סבא על סמך עדות מפקד המחסום נגדה. התוצאה, כפי שאמר לנו קצין חקירות ראשי משטרת אריאל: "השופט נזף במשטרה שלא הייתה לה עילה לעצור את ווטש". קצין החקירות אמר שבמשטרה אין רואים כיום, לאחר החלטת השופט שהייתה עבור המשטרה "מקרה מבח"', האם ניתן בכלל לתבוע את ווטש? וכיצד יוכלו לפעול בנוגע אליהם?


הגענו למסקנה שעלינו להעמיד משמרת מחאה כדי ליידע על המתרחש במחסומים. עדיין לא נקבע תאריך למשמרת המחאה (בעוד כשלושה שבועות). וכשח"כ ישראל חסון יגיע, יהיו מייצגים
על פי החוק הפלילי, זכות מפקד המחסום הוא להזעיק את המשטרה, להרחיקן או לעצור אותן על סמך קביעתו והערכתו של מפקד המחסום שהן מפריעות, מתסיסות או מדרדרות לתקרית. נאמר לנו על ידי דו"ץ חטיבת שומרון ש"הפיקוד הגבוה יודע על כך (על החוק), אך לא מעונין להשתמש בו (להגנת החיילים)".

היות ועשינו כל שיכולנו על מנת שמפקד המחסום יקבל את ההגנה המוקנית לו על פי חוק, ועתה נראה שהמשטרה תתקשה מאוד אם בכלל לתבוע את "נשות ווטש", על סמך עדות מפקד המחסום, הגענו למסקנה שעלינו להעמיד משמרת מחאה כדי ליידע על המתרחש במחסומים. עדיין לא נקבע תאריך למשמרת המחאה (בעוד כשלושה שבועות). וכשח"כ ישראל חסון יגיע, יהיו מייצגים.

בואו ננסה להציל את החייל הבא.