למרות כל הסטטיסטיקות

כשסוף סוף מחליטים להתחתן - זה קורה.

הסופר הרב יוסף אליהו , כ"ד בשבט תשס"ט

את פיני, אנו מכירים כעשר שנים. כשנפגשנו לראשונה הוא היה בן 35, נאה, בעל עבודה מסודרת, ותורני. מה באמת הפריע לו להתחתן? - איש לא ידע, וכנראה גם לא יֵדע.

לפני 3 שנים הכרנו לו את מזל, בת 38 ועם כל המעלות. אחרי 2 פגישות הם נפרדו; רעייתי דיברה אִתה, אני - אִתו, ואף אחד מהם לא הצליח להסביר מה בדיוק לא מתאים (ההִתרשמות היתה, שה"לא-מתאים" הֵחל אצלה, וכידוע, זוהי 'מחלה-מדבקת'. לצערנו: מזל,
בת-קול יוצאת וצוֹוחת בקול מר: בחור תורני משכיל ונאה "לא התאים בדיוק", אבל ילד מאיזה ערבי או מִטיפוס מפוקפק, שיִּתאמלל בחיקך כל חייו בְּאין אב - זה כן הִתאים לך!?
בוגרת סמינר תורני, התייאשה בינתיים מלהינשא. כדי לא להישאר ערירית החליטה להיות אֵם חד-הורית [בהפרייה] וכעת היא ממתינה ללידה. ובת-קול יוצאת וצוֹוחת בקול מר: בחור תורני משכיל ונאה "לא התאים בדיוק", אבל ילד מאיזה ערבי או מִטיפוס מפוקפק, שיִּתאמלל בחיקך כל חייו בְּאין אב - זה כן הִתאים לך!?).

יום אחד אני מתקשר לפיני – ומן העבר השני נשמע קול אנחה:

"אל תשאל, יוסי... אני כבר 3 שבועות בבית. התהפכתי עם האופנוע, ושברתי את הרגל קרוב לאגן; כאבי-תופת... אתה מתקשר בקשר להצעה? אז כרגע אני לא כשיר, אבל יש לי חדשות שישמחו אותך: איך שאני יוצא מהגבס הזה, אני מתחתן עם הבחורה הראשונה שאני פוגש... אַל תצחק, זה רציני! מה קרה לי? פשוט מאוד: אני כבר 3 שבועות בבית, לא יכול לרדת מהמיטה, ויש לי הרבה זמן לחשוב על החיים... אתה 'קולט' שלפעמים אין מי שיביא לי אפילו לחם וחלב? אני אומר לך: הראשונה שיהיו לה הנתונים הכי בסיסיים - ואתם מוזמנים לחתונה".

'ניחמתי' אותו בחיוך: "תירגע פיני; איך שאני מכיר אותך, התחושה הזו תחלוף יותר מהר משאתה חושב... אתה תיפגש, ושוב תתלבט אם אכן אלה קרויים 'נתונים בסיסיים', או לא...".

למרות שהוא נשאר רציני ולא התייחס לַציניות - היה קשה להאמין שאכן חל פתאום שינוי מהפכני במערכת קבלת ההחלטות של הבחור, שנפגש עם קרוב ל-300 בנות.

חלפו שנתיים, ושכחתי מן העניין.

והנה בחול המועד סוכות האחרון פוגש בי ידיד משותף, ושואל לתומו, לא פחות ולא יותר: אם אני מגיע מחר ל"ברית" לבן הבכור של פיני!... לאחר הֵחלצות מן ההֶלם הקל, ביקשתי לדעת מה ידוע לו על הנישואין של פיני. היה מעניין לשמוע מפיו, כיצד מזווג הזיווגים דחף את פיני לבנות את ביתו, למרות כל הסטטיסטיקות. וכך סיפר:

"לפני שנתיים בערך, פיני פגש בחורה שהיתה כנראה מיוחדת; כבר אחרי פגישה אחת, הוא הודיע לה על רצונו להתחתן (!...). הבחורה נבהלה, חשבה שמשהו לא מאוזן אצלו - וניתקה קשר. פיני לא ויתר. אחרי מאמצים נכנס לרב עובדיה (יוסף שליט"א), ושאל מה לעשות: סוף-סוף מצא אשה ראויה, אך היא אינה רוצה בו! הרב ענה לו: "מה פירוש מה לעשות?! חז"ל אמרו: "דרכו של איש לחזֵר על אִשה" (קיד' ב:) - אתה חייב לחזר אחריה! תִּפנה לדודים שלה, למכרים שלה - עד שהיא תִּתרצה".
אני לא יודע מה בדיוק פיני עשה - אבל אחרי חודשיים הם התחתנו, ומחר ה"ברית" בבית-הכנסת של הרב עובדיה בשכונת הר-נוף, והוא גם יהיה הסנדק".

***

את חציו השני של הסיפור, זימנה לי ההשגחה השבוע באורח מופלא:


והנה בחול המועד סוכות האחרון פוגש בי ידיד משותף, ושואל לתומו, לא פחות ולא יותר: אם אני מגיע מחר ל"ברית" לבן הבכור של פיני!... לאחר הֵחלצות מן ההֶלם הקל, ביקשתי לדעת מה ידוע לו על הנישואין של פיני
באוטובוס, מתיישב לידי חבר ללימודים מישיבת "הכותל":

"מה נשמע?"ברוך הוא וברוך שמו! אתה זוכר את אחותי המבוגרת שדיברנו עליה? אמרתָּ לי שלבוגרים יש סיכוי קטן להתחתן ללא ייעוץ, שיֵּשנה להם משהו בַּתפיסה? אז ברוך ה' היא התחתנה, ובגיל 44 נולד לה בן. היתה "ברית" ממש מיוחדת... זה היה בחול המועד סוכות ב'הר-נוף', הרב עובדיה היה הסנדק"...!

אוזנַי כמו נזקפו מאליהן...!

"מה אתה שח?", התלהבתי לעברו, "ועם מי היא התחתנה?".

"היא הכירה מישהו בערך בגיל שלה, ואחרי פגישה אחת לא רצתה אותו. אבל היא סיפרה לי, שהבחור חיזר אחריה במרץ: כשראה שהיא "מסננת" אותו ולא עונה ל"נייד" שלו, הלך והתקשר מטלפון ציבורי... היא אמרה שאינה רוצה להמשיך, אבל בינתיים הוא שמע ממנה שהיא שוכבת עם דלקת-ריאות בדירה שלה. במשך שבוע ימים, בוקר בוקר, הוא שם על ידית הדלת שלה, שקית עם לחמניות טריות ומעדני-חלב...

זה פשוט "המיס" אותה לחלוטין... תמיד היא חיפשה מישהו עם לב טוב, וברוך ה' זכתה. אבל תשמע: ההורים שלי, כל הכבוד להם! מה הם לא עשו בשבילה בשנים האחרונות... קברי צדיקים, תעניות, ברכות מִ'גדולים' – בטוח שהם 'קרעו' את השמים ו'שברו' את הגזירה שריחפה על הצדקת הזו".

"בטוח שהם היו אלה ששברו!", נעניתי אחריו בהתרגשות – ונזכרתי ברגל השבורה של פיני.

----------------------------------------------------------------------------
הנכם מוזמנים לצפות בשיעורו השבועי של
הסופר הרב יוסף אליהו
שידוכים וזיווגים
רעיונות, סיפורי-חיים, והמתחדש בתחום ההכרויות בארץ
מר"ח אדר, בכל יום שני ב 9:00 בערב
ב"ערוץ מאיר" של "מכון מאיר".