מאחורי פרשת קצין מג"ב המתעלל

בפרשת קצין המג"ב המתעלל אי אפשר להאשים את חברי הבחור המוכה כי עמדו מנגד כשהתעללו בו.

יהונתן קלרמן , א' באב תשס"ט

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

"רבונו של עולם! בקלטת אתם נראים בני 18 לפחות. בחורים חזקים שבטח גם עברתם איזה אימוני קרב מגע. למה לא הגנתם על חברכם?" כך כתבה נדיה מטר במאמרה "שני מג"בניקים ושבעה מתנחלים"

כמו השופטת נאווה בכור, גם נדיה מטר מזדעזעת מהתמונות שפורסמו ביום שני, בהם נראה קצין המג"ב טל ימין עוצר באלימות רבה צעיר שהפגין בצומת בה"ד 3 במחאה על הריסת המאחזים.

נדיה, שזכויותיה רבות מספור, מזדעקת וטוענת קשות כלפי המפגינים על כך שהם עומדים מסביב לחברם המוטל ארצה ומוכה באכזריות ואינם נוקפים אצבע לעזרתו.


על אף העדויות הרבות על מעלליו הוא ממשיך לשרת בתפקידו. ויתרה מכך, עצם העובדה שהצפצוף שלו על החוקים והאלימות הרבה נמשכים למרות שהוא רואה בבירור שהוא מצולם, מלמדת על אמונו בגיבוי והחיפוי המובטחים לו מלמעלה
אלמד זכות על נדיה -- אכן, צילומי וידאו וסטילס נותנים לנו זווית ראיה מאוד צרה ולא מאפשרים לנו להבין את התמונה הכוללת, אך טענותיה הקשות כלפי חברי וכלפי מחייבים אותי להגיב.

אך ראשית, קצת רקע.

המפתח לפרשה הזאת הוא קצין המג"ב טל ימין הנראה בסרטון הוידאו.

אני מתאר לעצמי שרובכם שמעתם את שמו לראשונה כאשר צפיתם בסרטון, חלקכם אולי עוד זוכרים אותו מהמעצר האלים של ח"כ בן ארי, אך רבים מתושבי השומרון זוכרים היטב את שמו, פרצופו ונחת ידו. כפי שהגדיר זאת אחד הפעילים בשטח: "שני גורמים מסלימים אירועים מעין אילו, הראשון הוא הצלמים הערבים שמצלמים באין מפריע, והגורם השני הוא אותו קצין מג"ב".

למי שמצוי בחומר ברור כי מדובר בקצין בעייתי במיוחד אשר יש להרחיקו מכל מגע עם אזרחים, אך הוא אינו הבעיה העיקרית כאן, שורש הבעיה נעוץ בגיבוי והחיפוי להם הוא זוכה.

בכל מחאת ימין באזור שבתחומו הוא מגיע ומסלים את האירוע, מצפצף על חוקים, עוצר ללא עילה, משתמש באלימות רבה, ולדידו חסינות של חבר כנסת היא המלצה בלבד, תשאלו את ח"כ בן ארי.

והפלא ופלא -- על אף העדויות הרבות על מעלליו הוא ממשיך לשרת בתפקידו. ויתרה מכך, עצם העובדה שהצפצוף שלו על החוקים והאלימות הרבה נמשכים למרות שהוא רואה בבירור שהוא מצולם, מלמדת על אמונו בגיבוי והחיפוי המובטחים לו מלמעלה.

ודאי שעלינו לדרוש את הרחקתו המיידית של אותו קצין מג"ב, אך ללא ספק דרוש כאן טיפול שורש נרחב.

ברור לי כי במפגש הבא שלי עם הקצין המהולל אני עלול לזכות ל"יחס מיוחד" בעקבות הצילומים וכתיבת שורות אלו, אך אם אני אצליח לשנות משהו "והיה זה שכרי". 

ומכאן לטענתה של נדיה מטר על אזלת ידם של המפגינים:

משמר הגבול אינו האחראי היחיד לאירוע, כאשר שלשת המג"בניקים עסקו בהתעללות בחברנו על הקרקע, חיילי הצנחנים המשרתים בגזרה עסקו ב"אבטחתם" של השוטרים לבל יופרעו ב"מלאכת הקודש". מצד הדין, על קצין הצנחנים האחראי לגזרה לעלות למשפט
בכל אופן, לא מדובר כאן ב"שני מג"בניקים ושבעה מתנחלים", כי אם בעשרות שוטרים וחיילים (שאגב, רובם הזדעזעו מהמעצר האלים) ושבעה מתנחלים
על אירוע מביש זה שהתרחש באחריותו. בכל אופן, לא מדובר כאן ב"שני מג"בניקים ושבעה מתנחלים", כי אם בעשרות שוטרים וחיילים (שאגב, רובם הזדעזעו מהמעצר האלים) ושבעה מתנחלים.

במהלך המעצר הברוטאלי הזה, כל פעם שאחד החברים ניסה להתערב לעזרת הבחור המוכה על הקרקע, מיד הורחק באלימות ע"י השוטרים והחיילים.

כמו כן, בצילום ניתן לראות תנודות רבות של המצלמה, ב"ה אינני סובל מרעד בידי, זוהי תוצאה ישירה של נסיונות צילום מקבילים למאבק בחיילים ובשוטרים שניסו למנוע זאת. במהלך הצילום לפחות שלש פעמים ניסו להעיף את המצלמה מידי ולנפצה אל הקרקע.

אך כמובן, דברי אלו הנוגעים לאירוע נקודתי זה אינם סותרים את דרישתה הבריאה של נדיה מטר למאבק אמיתי ואמיץ ולמיגור רגשי הנחיתות מהם אנו כ"כ סובלים.