מכתב גלוי ליו"ר הכנסת

פעילותך הינה מילים בלבד, איננה מעשית, לא עוצרת את הרדיפה אחרי חיילי צה"ל אלא להיפך, "כנשיא תייצג את האליטות אליהן אתה מתחנף ובשמן אתה פועל כיום".

משה ברק , ז' בשבט תשע"א

דעות עושים היסטוריה בכנסת. ריבלין
עושים היסטוריה בכנסת. ריבלין
צילום: ערוץ 7
שמי משה ברק יליד 1947, גדלתי בקיבוץ עברון וחונכתי על ברכי השומר הצעיר. התגייסתי לצה"ל במאי 1965 ושרתתי ב"סיירת שקד" תחת פיקודם של עמוס ירקוני ופואד. מאז שהשתחררתי מהשירות הסדיר אני משרת במילואים בגדוד אותו הקים רפול. במלחמת יום הכיפורים לחמנו ככוח תחת פיקודו הישיר של אריאל שרון. מיותר לציין כי לחמתי בכל מלחמות ישראל ממלחמת ששת הימים ואילך וכן השתתפתי במבצעים רבים, תעסוקות ואימונים. ליוויתי חברים ומכרים לנשק בדרכם האחרונה ושירות המילואים הוא חלק בלתי נפרד ממני, זאת תרומתי הציונית העיקרית למדינת ישראל היהודית והדמוקרטית ולקיומו של עם ישראל.
 
גם כיום, בגיל 63 אני ממשיך לשרת כלוחם באותו הגדוד וביחד עם שני בניי. יחדיו גם לחמנו בתוך לבנון במלחמת לבנון השנייה. כשנה לאחר המלחמה בעת תעסוקה מבצעית שביצע הגדוד פוטרתי ממקום עבודתי כשהסיבה לכך היא שירות המילואים. יש לציין שדבר זה לא מנע ממני לשרת במילואים ולפני שהתחלתי לעבוד במקום עבודתי החדש בחברת "שלב", דאגתי לוודא עם הממונים ששירות מילואים מקובל עליהם. לשמחתי ולזכותם יאמר שהם אפילו מעודדים זאת.
 
את צה"ל אני מכיר מן הסתם שנים רבות. בעשר- חמש עשרה השנים האחרונות, בכל שירות מילואים התלוצצנו בינינו לוחמי הפלוגה כי עלינו לקחת עורך דין צמוד, כבר לפני כעשור זיהינו את תופעת המישפטיזציה המרחפת מעל לראשי המפקדים והלוחמים. עם השנים הלך הדבר והחריף ככל שרבו והתעצמו ארגונים המעיזים לכנות את עצמם ארגוני זכויות אדם. בפעילותם רדפו ורודפים את חיילי צה"ל, מנסים לכבול את ידי המפקדים, מפרסמים סיפורים שקריים, מסייעים בתביעות נגד המדינה, ונגד חיילים בסדיר ובמילואים ואף מעורבים בתביעות נגד קצינים בכירים ומנהיגי המדינה בבתי דין בינלאומיים בחו"ל.
 
יש לציין שלא רק ש"ארגוני זכויות האדם והאזרח" אלה פוגעים בחיילי צה"ל, מנסים לשבש את פעילות הצבא, להשפיע על שיקול דעתם של המפקדים, הם גם מעולם לא סייעו במאבקם של אנשי המילואים
סטודנטים במילואים נפגעו, מעסיקים הרשו לעצמם לפטר אנשי מילואים ללא דין, משרדי ממשלה התעמרו במילואימניקים ועוד. את המאבק למען המילואימניקים ניהלו המילואימניקים בעצמם בסיוע של כמה חברי כנסת. גם במקרה האישי שלי שפורסם בתקשורת לא הציע אף "ארגון זכויות" סיוע כלשהו והרי עורכי דין מנוסים ותקציב למדנו כי יש להם.
על זכויותיהם, מאבק שנוהל בעקשנות רבה טרם מלחמת לבנון השנייה עת מעמד המילואימניקים בחברה הישראלית היה מעורער. סטודנטים במילואים נפגעו, מעסיקים הרשו לעצמם לפטר אנשי מילואים ללא דין, משרדי ממשלה התעמרו במילואימניקים ועוד. את המאבק למען המילואימניקים ניהלו המילואימניקים בעצמם בסיוע של כמה חברי כנסת. גם במקרה האישי שלי שפורסם בתקשורת לא הציע אף "ארגון זכויות" סיוע כלשהו והרי עורכי דין מנוסים ותקציב למדנו כי יש להם.
 
פעילותם של הארגונים איננה רק משפיע על חיילי צה"ל וחייליו אלא מהווה חלק ממסע הדה לגיטימציה למדינת ישראל.
 
בעוד קצינים בכירים ומנהיגי המדינה יכולים להיאבק בקלות יתרה עקב מעמדם, ניסיונם וסיוע כספי, עלולים מפקדים זוטרים וחיילים למצוא את עצמם נאבקים קשה יותר ומכיסם הפרטי נגד אותן תביעות המיוצרות על ידי אותם ארגונים. גם כשחיילים מבקשים להגן על שמם הטוב הם נאלצים לעשות זאת מכיסם, ללא סיוע מצד המדינה ולראיה,  חיילי המילואים שלחמו בג'נין במהלך מבצע "חומת מגן" ותבעו דיבה את במאי הסרט "ג'נין ג'נין" מוחמד בכרי שהאשים את חיילי צה"ל בג'נין כפושעי מלחמה. במדינה מתוקנת תביעה כזאת הייתה מתנהלת על ידי המדינה וצה"ל ולכל הפחות הייתה המדינה מסייעת במימון לאותם חיילי מילואים.
 
 
אינני שולל חקירות חיילים על ידי הצבא, זה ראוי במיוחד במקרים חמורים, ראוי שכך יהיה במדינה דמוקרטית. אך לאחרונה נודע יותר ויותר כי רבות מן החקירות שנסגרו, נפתחו לאחר פעילותם והגשת תלונות על ידי ובסיוע "ארגוני זכויות האדם" וכי התלונות נסגרו מכיוון שלא היה בהן כלום ובנוסף דו"חות שפורסמו כדוגמת דו"חות בצלם הופרכו ולא פעם אחת. אולם במדינה דמוקרטית, הדמוקרטיה צריכה לחול על כולם ועל כן, אם ניתן לחקור חיילים ניתן גם לחקור ארגונים קיצוניים המתישים את מערכת המשפט האזרחית והצבאית והפוגעים בחיילי צה"ל. אולם לאותם ארגונים מבקש אתה להעניק לגיטימציה ולאפשר להם להמשיך ולהלך אימים על צה"ל וחייליו עם חרב התביעות בארץ ובחו"ל.
 
לאור זאת אבקש ממך שני דברים. הראשון הקמת קרן אשר תסייע לחיילים ומפקדים זוטרים בהתמודדות משפטית כנתבעים וכתובעים נגד כל אותם ארגונים עתירי ממון זר ובין היתר ממון ממשלתי אירופאי וממון ערבי אף מגופים התומכים בטרור כפי שפורסם הבוקר ומי מטעם. אשמח כבר לסיוע משפטי כפול שלוש, לשני בניי ולי, מכיוון שלצערי הדבר כבר איננו מהווה בדיחה, בקרוב על כל צעד שנעשה בשירות המילואים נאלץ להתייעץ עם עורך דיו. אז אנא.
 
הדבר השני, אם נאלץ חלילה להקריב את הקורבן היקר לנו מכל, אני מודיע לך כי איננו רוצים לראות אותך אצלנו בשום שלב. לא כעת וגם לא אם תבחר לנשיא המדינה, שכן כנשיא תייצג את האליטות אליהן אתה מתחנף ובשמן אתה פועל כיום ולא תכהן כנשיא של עם ישראל הציוני והשפוי. שכן אותן אליטות ואותם ארגונים אנטי דמוקרטים מזלזלים הן בציבור הרחב הן בדמוקרטיה ופוגעים בנו חיילי צה"ל ורובם הגדול גם לא משרתים במילואים. כל עוד פעילותך הינה מילים בלבד, איננה מעשית, לא עוצרת את הרדיפה אחרי חיילי צה"ל אלא להיפך יש בה ניסיון לעקר את ועדת החקירה, הדבר המעשי היחידי שנעשה עד היום בניסיון לעצור את הרדיפה אחר חיילי צה"ל, לא נשנה את דעתנו זו.