'לא חייבים להסביר התמיכה בישראל'

יו"ר ועדת החוץ בפרלמנט האירופי אומר כי תם הזמן בו ידידי ישראל באירופה חייבים להסביר את תמיכתם בישראל.

, כ"א באלול תשס"ו | עודכן: 07:13


בערב מרשים שהתקיים אמש באולם האלברט הול בבריסל הושקה אגודת ידידי ישראל בפרלמנט האירופי. הלובי שכל כולו חברי פרלמנט אירופיים מ 27 מדינות כולל מאות חברי פרלמנט בהם, גונר הומארק, השבדי המכהן כיו"ר ועדת החוץ של האיחוד האירופי.

בנאום שנשא אמש בבריסל אמר הומארק כי מאות הפרלמנטרים המזדהים בגלוי עם ישראל מחוללים מהלך היסטוריה. "תם הזמן בו ידידי ישראל באירופה חייבים להסביר את תמיכתם בישראל ,הגיע הזמן שידידי איראן, החמאס והחיזבאללה באירופה יסבירו את תמיכתם", אמר. "איננו צריכים להצדיק עוד את תמיכתנו בישראל הדמוקרטית,הגיע הזמן שתומכי האנטישמיות באירופה יסבירו את עמדתם".

ראש הממשלה אהוד אולמרט ברך בצילום וידיאו את היוזמה להקים לובי למען ישראל בפרלמנט האירופי. ראש הממשלה העלה על נס את חשיבות היחסים עם אירופה ואמר כי לאירופה תפקיד מפתח ביצירת עתיד ותקווה למזרח התיכון.

יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, שוחח באמצעות לווין מקרית שמונה עם מאות חברי הפרלמנט מאירופה ואמר להם כי תמיכתם בישראל היא למעשה תמיכתם במדינות אירופה משום שישראל ואירופה חולקות ערכים משותפים.

הקמתה EFI נעשתה בתיאום עם משרד החוץ. שגריר ישראל למוסדות האיחוד האירופי, עודד ערן, הגיע לאירוע וברך את המשתתפים. נציב יחסי החוץ של האיחוד האירופי, בניטה פררו ולדנר כיבדה בנוכחותה את אירוע השקתה EFI .

את הכנסת ייצגו באירוע שורה של חברי כנסת נכבדים בהם השר לשעבר לימור לבנת, ח"כ דני יתום, ח"כ אמירה דותן, אבשלום וילן ועוד. יו"ר הכנסת שנבצר ממנה להגיע אל האירוע שגרה ברכה מיוחדת וכך גם שרת החוץ ציפי לבני.

נציג ארגון EFI בישראל, יהושע מור יוסף, אומר כי לראשונה נערך מאמץ לרכז את הכוחות האוהדים את ישראל באירופה לכלל כח פוליטי משמעותי שיוכל לסייע לא רק בתחום הפוליטי מדיני אלא גם בנושא הסחר עם אירופה.