סנה: אזרחים בני ערובה בידי החמאס

כ-20 אזרחים נפגעו מפגיעת פגז ישראלי בבית חנון. סגן שר הביטחון: המחבלים הופכים את האזרחים שם לבני ערובה. הוראה ניתנה לחדול הירי.

חגי הוברמן ושמעון כהן , י"ז בחשון תשס"ז

אמבולנס בדרך לביה"ח בעזה
אמבולנס בדרך לביה"ח בעזה
חדשות ערוץ 10
נזאר ריאן, בכיר בתנועת חמאס, קרא הבוקר לחזור לביצוע פיגועי תופת וחטיפת יותר חיילים, בתגובה לאירועי בית חנון.

ריאן שדיבר עם סוכנות הידיעות הפלשתינית "מעאן" אמר כי "אני לא יודע איך תהיה התגובה על הפשעים נגד הפלשתינים אם לא ביותר טילים ורקטות וביותר פיגועים וחטיפת חיילי כיבוש, על ישראל לשלם מחיר יקר על פשעיה".

לא יודע איך תהיה התגובה על הפשעים נגד הפלשתינים אם לא ביותר טילים ורקטות וביותר פיגועים וחטיפת חיילי כיבוש, על ישראל לשלם מחיר יקר על פשעיה (נזאר ריאן)

לשאלה אם חמאס תשחרר את החייל האסיר השיב ריאן: "זה לא יקרה בלי שישראל תשלם מחיר יקר בשחרור אסירים ומוג'אהדין עצורים אצלה".

על פי דיווחי הפלשתינים לפחות 20 אזרחים נפצעו מפגיעת פגז טנק אחד או יותר בבית מגורים בעיירה בית חנון. פצועים מהתקרית הועברו לבית החולים בעזה.

בתגובה אומרים בצה"ל שהאירוע נבדק ונסיבותיו המדויקות אינן ברורות לפי שעה. עם זאת נציין כאן את דבריו הבוקר של סגן שר הביטחון אפרים סנה בראיון לגל"צ. סגן השר סנה אמר כי אמנם הנסיבות אינן ברורות אולם אל לנו לשכוח כי המחבלים הם אלה שהופכים את אזרחי רצועת עזה לבני ערובה כשהם מנהלים את מאבקם הטרוריסטי מתוך בתי התושבים ברצועה.

למרות דבריו אלה של סגן שר הביטחון הועברה הוראה מיידית לצה"ל לחדול מהירי הארטילרי לעבר בית חנון עד להשלמת בדיקת האירוע. שרת החוץ הביעה צער על התקרית.

גורמים צבאיים אומרים הבוקר כי המקום בו טוענים הפלשתינים שהאזרחים נהרגו והמקום אליו כוון הירי הישראלי, מרוחקים זה מזה. בצה"ל בודקים אם לא היתה טעות בכינון של אחד התותחים של ישראל.

גורם צבאי מסר שצה"ל ירה הבוקר לעבר המקום ממנו נורו אתמול ארבע הרקטות לעבר אשקלון. הרקטות שוגרו אתמול מפאתי בית-חנון, במקום בו פעלו כוחות צה"ל עד שלשום בלילה במסגרת מבצע "ענני סתו". הגורם הדגיש כי מדובר באיזור שאיננו מיושב באזרחים. "לא היה ירי מכוון למקום בו נפגעו האזרחים הפלשתינים" - הדגיש הגורם הצבאי - "ולכן אנו בודקים כעת מה בדיוק קרה שם".

בצה"ל גם מדגישים כי האחריות לאירועים כאלו מוטלת על אירגוני הטרור, הפועלים מתוך אוכלוסיה אזרחית, ובכך מסכנים אותם לפגיעות.

דובר ממשלת הרש"פ, ראזי חמד, הגיב על הירי הישראלי ואמר: "ישראל היא מדינת דם, היא הוקמה על בסיס הדם ולא נחה אלא אם הדם נשפך וצריך למחוק אותה מהמפה".


יצוין כי במהלך הבוקר נורתה לפחות רקטת קסאם אחת מרצועת עזה. אין נפגעים באירוע.