נשיא הטכניון קיבל תואר כבוד בגרמניה

פרופסור יצחק אפלויג הוא המדען הישראלי הראשון שמקבל את התואר מהאוניברסיטה הטכנולוגית של ברלין, שבה נהגה הטכניון לפני כתשעים שנה.

, כ"ז בכסלו תשס"ז

פרופסור אפלויג (משמאל) מקבל את התואר מידיו של
פרופסור אפלויג (משמאל) מקבל את התואר מידיו של
פרופסור קורט קוצלר

נשיא הטכניון, פרופסור יצחק אפלויג, קיבל תואר "דוקטור לשם כבוד" מהאוניברסיטה הטכנולוגית של ברלין. הוא המדען הישראלי הראשון שמקבל את התואר הנכבד מאוניברסיטה זו, שבה נהגה רעיון הקמת הטכניון בחיפה לפני כתשעים שנה, "כהוקרה על הישגיו יוצאי הדופן בחקר הכימיה של תרכובות אורגנו סיליקון, מצויינות בהוראה, מנהיגות אקדמית וקידום היחסים המדעיים עם מדענים גרמנים".

פרופסור אפלויג הוא מחלוצי השימוש בשיטה של מכניקה קוונטית במחשבים לניבוי תכונותיהם של חומרים. במשך שנים רבות צעד נגד הזרם בתחום זה, שכן מדובר בחישובים מסובכים מאוד שמעטים האמינו ביכולתם לנבא נכונה את התכונות המורכבות של חומרים. כיום זו שיטה מקובלת למחקר כימי והיא מיושמת, למשל, בתכנון של תרופות חדשות.

בטקס נכחו ראשי האוניברסיטה ואנשי ציבור מברלין, שגריר ישראל בברלין, מר שמעון שטיין, חתן פרס נובל בכימיה, פרופסור אהרן צ'חנובר, ואורחים רבים. "אני מאמין", אמר פרופסור אפלויג, "שהדרך לנסות להתגבר על הטראומה של היחסים בין שני העמים, היא באמצעות קשרים אישיים, והמדע הוא אמצעי יוצא מן הכלל להשגת מטרה זו". הוא הדגיש את חשיבות קבלת התואר הנכבד דווקא מהאוניברסיטה הטכנולוגית של ברלין, שמדענים יהודים הגו בה את הקמת הטכניון בחיפה ודיבר גם על תחושותיו האישיות בקבלו את התואר. "אשתי ואני באים ממשפחות של ניצולי שואה", אמר.

"אני נולדתי במהלך מלחמת העולם השניה ברוסיה הסובייטית, לשם נמלטו הורי מפולין. בשנת 1947 הם עלו לישראל, דרך ברלין. כפי שאתם יכולים לתאר לעצמכם, לא הייתה זו התחלה מבטיחה ליחסי עם גרמניה. ובכל זאת, בהתמדה, בסבלנות, לאט-לאט, טיפחתי מערכת קשרים מדעיים עם מדענים גרמנים שהכרתי. הם הראו לי פנים אחרות של גרמניה. עם הזמן התחזקו הקשרים ורבים מהם היו לידידי, חלקם – לידידים לחיים. אני שמח לראות כמה מהם יושבים כאן עימנו היום. אני אכן מאמין באמונה שלמה ביכולתו של המדע להוות גשר בין תרבויות ועמים".