המתאם מגלה: אילן פז היה עויין למתנחלים

מתאם הפעולות בשטחים, אלוף יוסף מישלב, תקף שלשום בחריפות, בלי לנקוב בשמו, את תא"ל מיל. אילן (פיצי) פז, לשעבר ראש-המינהל האזרחי.

חגי הוברמן , ז' בשבט תשס"ז

מתאם הפעולות בשטחים, אלוף יוסף מישלב, תקף שלשום בחריפות – בלי לנקוב בשמו – את תא"ל מיל. אילן (פיצי) פז, לשעבר ראש-המינהל האזרחי ביו"ש.

בטקס חילופי ראש המינהל האזרחי שלשום, נפרד האלוף מישלב מהרמ"א היוצא, תא"ל כמיל אבו-רוקון, כשהוא מציין את הישגיו בתפקיד. בין ההישגים שציין: "מעורבות אישית ותפניות שחוללת מול ההתיישבות הישראלית באיזור, מחוסר קשר - לקשר רציף מול ההתיישבות ובכל הרמות". המילים "מחוסר קשר" נאמרו בהדגשה, והם גם הודגשו בתמליל הנאום שהופץ לכתבים. האלוף מישלב התכוון למערכת היחסים הרעועה ששררה בין מתיישבי יו"ש למינהל האזרחי בתקופת כהונתו של תא"ל פז, קודמו של אבו-רוקון. תא"ל פז גילה עויינות מופגנת למתיישבים, ועשה כל שביכולתו כדי להצר את צעדיהם.

האלוף מישלב גם הזכיר כי תא"ל אבו-רוקון שיפר את הקשרים בין המינהל האזרחי לכלל הגורמים הפועלים ביו"ש, כמו השב"כ, המשטרה, אוגדת יו"ש, החטיבות השונות, פיקוד המרכז ומפקדת תיאום הפעולות בשטחים. גם כאן רמזו הדברים ליחסים הרעועים ששררו בין תא"ל פז לכל הגורמים הצבאיים ביו"ש.

במינהל-האזרחי מספרים כי תא"ל פז לא הצליח לקיים קשרים עם איזשהו גורם ביש"ע. הוא היה מנותק מהמתנחלים כמו שהיה מנותק מהפלשתינים. יחסים גרועים שררו בינו לבין אלוף פיקוד המרכז דאז משה קפלינסקי.