פורסמו זוכי פרס ישראל לאדריכלות

שרת החינוך, יולי תמיר הודיעה היום על זכייתם של, עדה כרמי – מלמד, ויעקב יער, בפרס ישראל בתחום האדריכלות לשנת תשס"ז

, ח' באדר תשס"ז


שרת החינוך, יולי תמיר, הודיעה היום (שני) כי הזוכים בפרס ישראל בתחום האדריכלות לשנת תשס"ז הם: עדה כרמי – מלמד, ויעקב יער.

צוות השופטים שבחר בזוכים הם היו"ר, פרופ' זאב דרוקמן, החבר אדריכל ברוך ברוך, החברה פרופ' פרלה קאופמן, יועץ השרה לפרסי ישראל פרופ' דב גולדברגר והממונה על פרסי ישראל גב' חיה הורביץ

הנימוקם לבחירתה של עדה כרמי מלמד כפי שנכתבו על ידי צוות חבר השופטים: עדה כרמי-מלמד היא אדריכלית עתירת נסיון וחוקרת תולדות האדריכלות. השקפת עולמה מציגה תהליכים המלכדים את עקרונותיהן של שפות אדריכליות שונות לכדי עימות גלוי, זהיר ועשיר. היא מעניקה למבנים האדריכליים שלה היבטים של אתרים שבהם השקט מגן על שוכניהם מפני התוהו ובוהו החזותי הסובב אותם בחלקים מסוימים של מדינת ישראל. כרמי-מלמד מוצאת חשיבות רבה בחיפושיה אחר ביטוי אדריכלי הולם השייך למקומיות הישראלית, לכאן ולעכשיו שלה. היא יוצרת אדריכלות המייחסת לנוף הישראלי ומתאימה עצמה אליו, לאקלים המקומי כמו גלם לניגודים הרבים שבין מזרח למערב המאפיינים את התרבות הישראלית. אחד המאפיינים הבולטים ביצירתה האדריכלית מתייחס ללא הרף לאור הישראלי שבו היא רואה חומר בנייה. את תפיסה האדריכלית של כרמי-מלמד ניתן להגדיר בתמציתיות כרצון בלתי נלאה לגלות מקום שהוא חלק מכולנו וליצור עבורו – ולא על חשבונו – מבנים שצירותיהם מרתקות, התואמות את מיקומן הגיאוגרפי. על כל אלה מצאה ועדת השופטים את האדריכלית עדה כרמי-מלמד ראויה לפרס ישראל באדריכלות לשנת התשס"ז.


הנימוקים לבחירתו של האדריכל יעקב יער כפי שנכתבו על ידי חבר השופטים: בעבודתו רבת השנים כאדריכל, יעקב יער מוביל בתחום העיצוב העירוני – במקוריות, בחכמה ובשיקול דעת והוא היה מופת לדורות של תלמידיו וממשיכי דרכו. תכניותיו לשכונות מגורים ומכלולים עירוניים בתחום הבנייה הציבורית וכן רגישותו בעיצוב החלל הציבורי – הרחוב, השדרה, הכיכר – שמו את תחום העיצוב האורבני על המפה בישראל. הפרויקטים שבהם הצטיין יעקב יער היו בחלקם בתחום חסר הברק של השיכון הציבורי – שיכוני עולים, "פתרונות דיור" למפוני שכונות מצוקה, בניה דלת אמצעים – תחומים נעדרי זוהר, איתם התמודד ובהם כנגד כל הסיכויים הצליח ואף הצטיין. חלקן הגדול של העבודות נעשו עבור גופים ציבוריים. יעקב יער השכיל להפוך את הדיון התכנוני בקרב גופים אלה לדיון בעל אספקטים חברתיים ואנושיים רחבים הגובלים מעבר לדיון העיצובי והכמותי. על כל אלה מצאה ועדת השופטים את האדריכל יעקב יער ראוי לפרס ישראל באדריכלות לשנת התשס"ז.