תמימי נגד היהודים במערת המכפלה

נשיא בתי המשפט השרעיים ברשות הפלשתינית מאשים את ישראל בניסיון להשתלט בכוח על מערכת המכפלה שהיא "מסגד" השייך רק למוסלמים.

דלית הלוי , י"א באלול תשס"ז

מערת המכפלה
מערת המכפלה
צילום: אתר חברון
השיח' תייסיר תמימי, נשיא בתי השרעיים, חוזר ומטיף להפוך את מערת המכפלה בחברון למסגד מוסלמי "נקי" מכל נוכחות יהודית. בדרשת יום השישי במערכת המכפלה (24 באוגוסט 2007) האשים תמימי את ישראל בניסיון להשתלט על מערת המכפלה והזהיר אותה מפני השלכות מעשיה.

לדבריו, מאז "הטבח המתועב שביצע המתנחל הקיצוני ברוך גולדשטיין" ישראל חותרת להשתלט בהדרגה על מערת המכפלה באמצעות חלוקת המקום בכוח, הקמת שערים אלקטרוניים בכניסות לאתר, מניעה ממתפללים מוסלמים להיכנס למקום ולהתפלל בו, מתן היתר למואזין לקרוא לתפילה רק עד 60 פעמים בחודש, הצבת מחסומים צבאיים בכניסה לעיר העתיקה על מנת לייהד אותה ולהופכה לעמדה צבאית והקמת גג בחצר שתימנע עריכת תפילות של המוסלמים.

תמימי הסביר בעניין זה, כי החצר מהווה מקום חיוני עבור המוסלמים, שכן היא מאפשרת למתפללים להינפש וכן היא מהווה מקום מפלט במקרה חירום. הקמת הגג, טען תמימי, חותרת לשנות את מאפייני האתר המוסלמי הקדוש כדי להופכו לבית כנסת יהודי. הוא הדגיש, כי הטענות של היהודים לבעלות על מערת המכפלה בדומה למסגד אל-אקצה עומדות בסתירה לדברי אללה והאמנות הבינלאומיות האוסרות על קיום תפילות של שתי דתות באותו אתר. "אל-חרם אל-איבראהימי (מערת המכפלה) נחשבת למסגד הרביעי בחשיבותו באסלאם מבחינת חשיבותו ומעמדו הדתי. האתר על כל חלקיו ומבואותיו... איסלאמי והוא מסגד השייך אך ורק למוסלמים ואין ליהודים כל זכות בו בשום פנים ואופן", אמר.