תוכנית חדשה לצפייה: תיבת ניגונים

סיני תור, מפורצי הדרך במוסיקה היהודית מוציא דיסק שלישי "עולה מן הים" ומדבר לראשונה על יצירתו, כולל קליפ לשיר "אבא שכזה ".

, כ"ב בטבת תשס"ח


סיני תור (29), זמר לא קונוונציונלי שאחראי ללהיטים כמו 'דרשתי קרבתך', 'וארשתיך לי' ועוד, היה מראשוני הזרם האלטרנטיבי במוסיקה היהודית, שפרץ עם הדיסק הראשון לפני כעשור. אביו, אילן תור, היה ממייסדי היישוב היהודי בקריית ארבע-חברון, ואת שנות ילדותו בילה סיני בגזרה זו. את שנותיו כנער עשה בישיבה התיכונית הסביבתית במצפה רמון, שם התמקד פחות בלימודים ויותר בטיולים.טוען....צלילים של גאולה
כאמור, תור מוציא בקרוב את הדיסק השלישי, 'עולה מן הים', לאחר שנתיים של עבודה מאומצת. ההפקה המוסיקלית שייכת לגבריאל חסון, שגם הפיק את הדיסק השני, 'טוב כמו עכשיו'. כמו בדיסקים הקודמים, גם כאן יש הקפדה בשמירה על האותנטיות של הכלים והצלילים, במינימום אפקטים אלקטרוניים. הדיסק בנוי באופן שהחוט המקשר בים השירים הוא שיחות בין מרכיביה של משפחה: אבא, אמא וילדים, כל פעם בצירוף אחר.

הטקסטים ברובם אינם מן המקורות, אלא נכתבו על-ידי תור עצמו. "יש בדיסק איסוף של תורות צדיקים, עניינים שה' חיבר אותי אליהם, במילים שמתאימות לכולי עלמא". שיר הנושא, 'עולה מן הים', נכתב בהשראת הגירוש מגוש קטיף. "ישבנו למעלה משבוע על החוף בכפר ים. פתחנו זולה יפהפייה, הילדים בנו ארמונות בחול, הקשבנו לגלים. ניסיתי לדבר עם ה', אבל ה' כל הזמן דיבר אלי מהגלים, אז לא הצלחתי לדבר בכלל. כשחזרתי לפה, ירד כל מה ששמעתי שם במשך שבוע מהים".

(מתוך גיליון בשבע האחרון מאת חגית רוטנברג)