מיזם ייחודי: יועצות הלכה לנשים

קבוצת נשים קיבלה בימים אלה מעמד של יועצות הלכה לנשים בתחומי טהרה. זאת בתום מסלול לימודי ארוך בתחומי הלכה פסיכולוגיה ורפואה.

אבי יוגב , ח' בשבט תשס"ח

11 נשים קיבלו בימים אלה מעמד של יועצות הלכה עבור נשים בתחומי הטהרה. זאת במסגרת התכנית הייחודית של 'קרן אריאל' במדרשת 'נשמת'.

בראש המיזם עומדים הרבנית חנה הנקין העומדת בראש המדרשה ובעלה הרב יהודה הנקין שיזמו יחד עם הרב יעקב ורהפטיג את הקמת מסלול הכשרה ייחודי זה. זאת לאחר שזיהו את הקושי שיש לנשים רבות לפנות לקבלת ייעוץ רבני בענייני אישות ומשפחה מדמות רבנית גברית. מסלול ההכשרה ליועצות הלכה מסמיך את הנשים לייעץ ולתת הכוונה בנושא של טהרת המשפחה ולסייע בזה לנשים אחרות לקבל תשובות לשאלותיהן. מסלול ההכשרה מורכב ומפרך וכולל לימודי הלכה ברמה גבוהה וכן לימודים בתחומי גניקולוגיה, הריון ולידה ופסיכולוגיה. ההכשרה נמשכת שנתיים והיא ניתנת עי מומחים בכל תחום ותחום. בסיום הלימודים נבחנות כל אחת מהלומדות בע"פ ע"י ארבעה רבנים וראשי כוללים ידועים. כמו כן נבחנות הנשים בכתב במהלך כל לימודיהן.

"הנשים הראשונות בתולדות עם ישראל המשמשות כתובת נשית-הלכתית לשאלות נשים בהלכות טהרת המשפחה", אומרים ב'נשמת'.

יצוין כי בכדי לאפשר לנשים אלו, שהן כולן נשים נשואות ועובדות להתפנות ללימודים מעניקה מדרשת נשמת מלגת מחייה חודשית לכל אחת מהתלמידות למשך שנתיים. בין הבוגרות: עולות חדשות וכן נשים ממגוון הזרמים הדתיים והחרדל"יים.
עם זאת יצוין כי מסלול ההכשרה הייחודי הוא רק תחילת הדרך עבור הבוגרות. המדרשה מפעילה שישה ימים בשבוע וכן במוצ"ש קו טלפון פתוח המאויש ע"י יועצות ההלכה בוגרות ההכשרה. היועצות נותנות תשובות לשאלות נשים בענייני טהרת המשפחה. כמו כן מופעל גם אתר אינטרנט באנגלית העונה על שאלות הלכתיות מהפן הרפואי וההלכתי. האתר מופעל ע"י ד"ר דינה צימרמן רופאת ילדים ויועצת הלכה שהוכשרה במסלול ההכשרה. אתר אינטרנט מקביל בעברית מוקם בימים אלה.

הרבנית הנקין, ראש מדרשת "נשמת", ציינה בטקס הענקת התעודות: "זהו יום חג עבורנו ועבור נשים יהודיות רבות, אשר יש להן כעת כתובת לפנות אליה בכל צרה וצוקה בנושא טהרת המשפחה, אני מתרגשת ושמחה לקחת חלק בפרויקט חשוב זה".

מספר הטלפון של הקו הפתוח לנושאי טהרת המשפחה של נשמת הוא: 02-6404343 אתר האינטרנט של "נשמת" www.nishmat.net כתובת האתר לשאלות ותשובות בנושאי טהרת המשפחה באנגלית הינו: www.yoatzot.org