מי מפחד ממדינה יהודית?

תלוי את מי שואלים. בכנס בירושלים נדונה סוגיית המדינה היהודית. השתתפו: הרב אורי שרקי, פרופ' הלל וויס, משה פייגלין וד"ר גדי אשל.

ישי פרידמן , י"ט בניסן תשס"ח

עשרות הגיעו אמש לבית הכנסת בית יהודה בשכונת קריית משה בירושלים, תוך זמן קצר אולם בית הכנסת התמלא עד אפס מקום. דני חלמיש, חבר מנהיגות יהודית, הנחה את הדיון תחת הכותרת מי מפחד ממדינה יהודית? חברי הפאנל דנו במשמעות המושג מדינה יהודית ומה הצעדים המתבקשים כדי להפוך את המדינה למדינה יהודית.

פרופ' וויס אמר שכולם מפחדים מהמדינה היהודית, "כולם זה השמאל, אומות העולם, יהודים וגויים - "המפחדים מהדר גאונו של ה' הבא לשפוט את כל העמים". פרופ' וויס טען שבמציאות הנוכחית יש למרוד כנגד המדינה כיוון שהיא מנותקת מכל סממן יהודי ומתנכרת כלפי ההיסטוריה והערכים היהודיים. הרבי מסאטמר צדק כיוון "שהמדינה ניתקה ומנתקת בין עם ישראל לאביהם שבשמיים."

הרב אורי עמוס שרקי ממכון מאיר חלק על עיקרי דבריו של פרופ' וויס. הרב שרקי אמר שיש ליצור תודעה יהודית רחבה ועמוקה שתוכל לענות על הצרכים והתביעות הרוחניות של הדור. הרב שרקי הוסיף ואמר שחייבים לצאת מתסמונת הראש הקטן כדי לשנות דברים משמעותיים במציאות, "ישנו ראש קטן דתי וראש קטן חילוני. החילוני אומר באנו לכאן כדי להקים מקלט בטוח ולחיות כמו בשוויץ. הראש הדתי אומר באתי לכאן כדי שבני ילמד בישיבת הסדר יקבל דרגת קצין בצבא ויהיה איש מחשבים. הגיע הזמן לצאת מהתפיסות הללו שעוצרות את האומה היהודית מלהתקדם. הממסד כיום חי בצרות אופקים מפחידה ולצערנו גם מאמץ את התזה של האויב בזה שמדינת ישראל קיבלה את טענתו שהיא 'כובשת' בארצה".

משה פייגלין, האישיות הפוליטית של מנהיגות יהודית, טען בכנס שהיום יותר מתמיד יש נכונות לדבר ב"מושגים יהודיים" ובשפה יהודית ללא חשש, "לציבור הישראלי היה את הדתיים ששמרו על יהדותה של המדינה והמתנחלים ששמרו על ארץ ישראל אבל עם זה הם נתפסו כמאיימים על החופש של החילוני המצוי. הדתיים והמתנחלים היו הדמון שאפשר להילחם איתו. עכשיו מה שקרה אחרי תהליך מסוים זה שהדתיים והמתנחלים הובסו בשתי החזיתות. בחזית הדתית מה שנקרא חקיקה דתית מעולם לא ניצחנו".

"בג"ץ והמערכת התקשורתית כתשו עד דק את כל היכולת של הדתיים לייצר איזו שהיא חקיקה דתית. הדוגמא הבולטת והעכשווית ביותר היא חוק החמץ. הציבור הדתי כיום לא כופה שום דבר על אף אחד. אם כבר, המצב הפוך תפתחו טלוויזיה או אם רק נלך ברחוב - תכפה עלינו תרבות מסוג אחד בלבד. בחזית המדינית - "המתנחלים" ודאי שהפסידו, לא נשאר שום דבר. יוצא שהישראלי נותר ללא כפיה דתית וללא כפיה מדינית. הריק הזה והלבדיות שחווה הציבור הדתי לאומי יוצר תופעות מאוד יפות. ברגע שהובסנו, לשמאל כבר אין את האמירה שלו. אין אחד שחושב שמההתנתקות או מההתכנסות יצא משהו. מה שנשאר זה ממסד שמתפרק הדורש לייצר לו אלטרנטיבה חלופית. ההתפרקות של הממסד יוצרת חיפוש מחדש אצל רבים וטובים. היום יותר מתמיד אני מגלה שדברים שלא יכולתי לומר או להגיד מלפני כמה שנים אפשר להגיד היום. היום אנשים מצפים לזה. מותר היום ל"דבר יהודית" ומותר לצטט מפסוקים. עם ישראל נשאר לבד ורובו הגדול חיובי מאוד יש עם מי לעבוד."