מבוכנוולד לפסגות של מצוינות - תערוכה

'בחזרה לחיים' היא תערוכה חדשה המתעדת את סיפורם של ילדים שיצאו ממחנה בוכנוולד לחיי מצוינות שהפתיעו את העולם.

יומן ערוץ 7 , כ' בסיון תשס"ח

.
.
מאגר הצילומים של יד ושם

ד"ר יהודית המנדינגר

תערוכת 'בחזרה לחיים' הושקה בבית יד שרה שבירושלים. ד"ר יהודית המנדינגר, מנחה את ערב ההשקה וביומן ערוץ 7 סיפרה על הסיפור מאחורי התערוכה.

"כשהצבא האמריקאי שחרר את מחנה בוכנוולד באפריל 45' הגיע עם הצבא רב צבאי שמצא בצריף מס' 66 אלף ילדים. הוא שלח מברק ל'עוזי', ארגון שטיפל בהצלם ילדים וממוקם בשוויצריה. במברק הוא סיפר על אלף הילדים שנמצאו.

הארגון ביקש מאנגליה צרפת ושוויצריה לקבל את הילדים האלה. צרפת קיבלה למעלה מארבע מאות ילדים. אנגליה ושוויצריה קיבלו מעט מאוד ילדים.

המנדינגר מספרת כי הילדים ניצולי המחנה שאיבדו את האמון באדם העקבות האירועים הפכו לאלימים מאוד ולא היה ניתן לשער שישתקמו. "אבל בצרפת היו פליטים נוספים שהגיעו לצרפת ושבויים שחזרו ממחנות בגרמניה כך שאף אחד לא שם לב אליהם וכולם היו בטוחים שהם יישאר מקרי סעד לכל חייהם".

ומסתבר שגורלם של הילדים הניצולים היה שונה לחלוטין וכיום "426 מהם מבוססים בצרפת. רבים מהם באוסטרליה כי זו המדינה הרחוקה ביותר מגרמניה. רבים בארץ ישראל. חלקם בארצות הברית". על אירועי הצלת הילדים נכתבו שלושה ספרים, הראשון בהם הוא הספר 'ילדי בוכנוולד' שנכתב על ידי המנדינגר עצמה.

הספר האחרון שיצא לאור בתקופה האחרונה מתמקד בסיפור הצלתם של חמישה עשר מהילדים ובמהלך הערב מגולל סיפורם. לדברי המידינגר חמישה עשר אלה נבחרו כי נשארו בחיים כיום בפריז, לאחר שלמדו בבית ספר צרפתי והגיעו למצוינות גם כיום בתחומים בהם בחרו, בין אם מדובר ברופא, סופר, או כל תחום אחר. אחד מהם אגב הוא אלי ויזל, זוכה פרס נובל. ילד נוסף הוא הרב ישראל מאיר לאו, רבה של תל אביב יפו.

התערוכה תהיה פתוחה החל מהערב למשך שבועיים וההסברים בה בעברית, אנגלית וצרפתית. לדברי המידינגר מדובר בתערוכה אופטימית המוכיחה שגם מנוראות המחנות יצאו ילדים למצוינות ואיכות חיים ומעשה.