טקס חילופי מזכירים צבאיים לנשיא המדינה

טקס חילופי מזכירים צבאיים לנשיא המדינה נערך היום בבית הנשיא. אל"מ חסון חסון מחליף את תא"ל שמעון חפץ שמסיים 15 שנים כמזכיר צבאי.

טליה רוט , כ"ח בסיון תשס"ח

טקס חילופי מזכירים צבאיים לנשיא המדינה
טקס חילופי מזכירים צבאיים לנשיא המדינה
צילום: אנה קפלן

טקס חילופי מזכירים צבאיים לנשיא המדינה נערך היום (ג') במשכן הנשיא במעמד נשיא המדינה, שמעון פרס, שר הביטחון, אהוד ברק וראש אמ"ן, אלוף עמוס ידלין. אל"מ חסון חסון, קצין שטח מעוטר מקהילת המודיעין, מחליף את תא"ל שמעון חפץ, שמסיים 15 שנים כמזכירם הצבאי של הנשיאים וויצמן, קצב ופרס.

במהלך הטקס אמר הנשיא למזכיר הצבאי היוצא שמעון חפץ כי "להחזיק מעמד בתפקיד כמו מזכיר צבאי לנשיא במשך 15 שנים זה דבר לא פשוט הדורש מקסימום אמינות, אמון, רגישות ודייקנות בהבנת מפת הקרב".

למזכיר הצבאי הנכנס, אל"מ חסון חסון, אמר הנשיא כי "הדבר הראשון ששמעתי על חסון חסון הוא שאסור לספר את מה שעשה. אולי זו המחמאה הכי גדולה שהוא יכול היה לקבל. כל מי שהכיר אותו ומפקדיו סיפרו כי הוא איש אמיץ, אחראי ושאפשר לסמוך עליו. בשבילי זו חוויה לראות אותך נכנס לאחד התפקידים העדינים, הרגישים והקשים ביותר בישראל".

הנשיא הוסיף כי "אם יש הוכחה שכולנו מדינה אחת, זהו המינוי הזה. לא משנה אם אדם שייך לקבוצה אתנית כזו או אחרת – הוא יכול להגיע לרמה הגבוהה ביותר והעובדה הזו משליכה אור חיובי על ישראל ועל העדה הדרוזית".

המזכיר הצבאי היוצא, תא"ל חפץ, הודה בחום לצבא ולנשיא פרס על תמיכתם ועל עבודתם המשותפת והבטיח כי גם לאחר פרישתו הוא ימשיך לעמוד בקשר ולסייע למשפחות השכולות וימשיך בכל העשייה של פדיון שבויים והחזרת הנעדרים. "כקצין וכמפקד בצבא ההגנה לישראל הייתי גאה בכל מקום ובכל מאורע בראש מורם להיות אותו חייל המייצג את המדינה וצה"ל, ולהצדיע תמיד לדגל ול'תקווה', לצידו של מי שמסמל את סמלה של המדינה – האזרח מספר אחד".

חפץ פנה לפרס ואמר "נשיא המדינה, אני בטוח כי מחליפי, אל"מ חסון חסון, הינו מינוי ראוי וביטוי למקומה של העדה הדרוזית בחברה הישראלית, בטוחני כי יצליח וברכת דרך צלחה נתונה לו ממני ומכולנו".

קורות חיים של המזכירים הצבאיים:

* תא"ל שמעון חפץ שליווה את שלושת הנשיאים האחרונים במהלך 15 השנים האחרונות, נולד בשנת 1949 בירושלים וכיום הוא תושב חולון. חפץ נשוי ואב לשלושה ילדים, והוא בוגר בית הספר החקלאי בעין כרם. הוא בעל תואר ראשון ושני במדעי המדינה וביטחון לאומי מאוניברסיטת חיפה.

חפץ התגייס ב-1968 כלוחם קרבי בשריון, עבר קורס קצינים, נפצע קשה במלחמת יום הכיפורים, שירת כקצין המבצעים של חיל השריון ורל"ש מפקד גייסות השריון. כמו כן שירת חפץ כרל"ש סגן הרמטכ"ל, האלוף קותי אדם ז"ל בתקופת היציאה מסיני וההערכות בנגב. לאחר מכן שירת כעוזר הנספח הצבאי בוושינגטון.

בין השנים 1983-1993 שימש תא"ל חפץ כשליש הצבאי של שר הביטחון, משה ארנס, ושל יצחק רבין ז"ל בכהונותיו כשר ביטחון ולאחר מכן כשר הביטחון וראש הממשלה. בשנת 1993 מונה למזכיר הצבאי של הנשיא עזר וייצמן ז"ל.

המזכיר הצבאי היוצא תא"ל שמעון חפץ, אשר משמש כמזכירם הצבאי של נשיאי ישראל מזה כ-15 שנה הוא קצין מוערך בקרב הקצונה הבכירה של צה"ל ונחשב איש מקצוע מעולה ואיש אמונם של הנשיאים.

במהלך שירותו בבית הנשיא היה חפץ שותף בצוות החיפוש של נעדרי מלחמת יום הכיפורים במצרים שהוביל להבאת 3 מנעדרי צה"ל לקבר ישראל (95-99) והיווה גורם מסייע ואיש קשר אישי לכ-1000 משפחות שכולות, פצועי צה"ל ולמשפחות החיילים החטופים.

* המזכיר הצבאי הנכנס, אלוף משנה חסון חסון, הוא בן 45 יליד ותושב דליית תל כרמל. חסון נשוי ואב לארבעה ילדים והוא בעל תואר ראשון במשפטים, תואר שני במדעי המדינה ובוגר המכללה לבטחון לאומי של צה"ל.

חסון התגייס ב-1981 כלוחם קרבי בחטיבת גולני, עבר קורס קצינים, מונה למ"פ בגולני ולאחר מכן שרת כמפקד (ממ"ח) בבית הספר לקצינים (בה"ד 1). עם תום שרותו בבית הספר לקצינים מילא שורת תפקידי פיקוד רגישים בחיל המודיעין ובקהילת המודיעין (תפקידים מן השורה הראשונה אשר השתיקה יפה להם).

בשנות האינתיפאדה הראשונה, מונה אל"מ חסון לקצין מבצעים מיוחדים במלחמה בטרור באיו"ש. בשנים 2004-2001 שימש בתפקיד בכיר במטה ללוחמה בטרור במשרד רה"מ, תחת אריאל שרון.

בשנת 2007 סיים לימודים במכללה לביטחון לאומי ולמישרין המשיך בתפקידי מפתח בחיל המודיעין.