מסיר שומנים גורם לכוויות קשות

רופאים מהמרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה מזהירים: מסיר שומנים גורם למספר הרב ביותר של אשפוזים על רקע כוויות כימיות עמוקות.

, ה' בתמוז תשס"ח

מיטת אשפוז
מיטת אשפוז
אילוסטרציה
בהרצאה בכנס הכוויות השנתי, שהתקיים לאחרונה , הצביע ד"ר עופר ארנון מהמחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים סורוקה ומהפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון על הסכנות הטמונות בחומר תמים-למראה הנמצא כמעט בכל מטבח.

ד"ר ארנון ועמיתיו, ביניהם ד"ר אמיר חורב מהמחלקה לעור ומין בסורוקה, בדקו את כל החולים שאושפזו ב'סורוקה' בשנים 2006 – 2007 בשל כוויות כימיות (כוויות שנגרמו כתוצאה ממגע עם חומר כימי ולא כתוצאה מחום או מקור קיצוני). תוצאות המחקר הראו כי מסיר שומנים נפוץ המשמש לניקוי כיריים ותנורים הוא האחראי כמעט למחצית המקרים של כוויות כימיות חמורות שהצריכו אשפוז.

מתוך 33 חולים שאושפזו בשנים אלה בסורוקה, קרוב למחצית – 16 חולים – נפגעו מחומר ניקוי מסיר שומנים; 11 מתוכם – 33.3% מהכמות הכללית – נפגעו ממוצר אחד, הנפוץ ביותר בתחום זה. זאת לעומת 9 חולים בלבד (27.3%) שנפגעו מחומצות, 3 חולים (9.1%) מסודה קאוסטית ו-5 (15.1%) שנפגעו מחומרים שונים הנמצאים בשימוש תעשייתי.

הכוויות שנגרמו ממסיר השומנים הביתי היו, בממוצע, קשות יותר מהאחרות: דרגת הכוויה הממוצעת של החולים שנפגעו ממסיר השומנים הייתה 2.9 (כמעט כוויה בדרגה שלישית) לעומת ממוצע של 2.1 בכל החומרים האחרים – שכוללים, כזכור, חומרים בשימוש תעשייתי הידועים כמסוכנים. כתוצאה מכך, כמות ימי האשפוז שנזקק להם חולה שנכווה ממסיר שומנים הייתה גבוהה יותר גם היא – 5.63 בממוצע, לעומת 3.72 בחומרים האחרים.

הרכיב הפעיל במסיר השומנים הוא חומר בסיסי חריף. אנו רגילים לחשוב על חומצות כעל חומר מאכֵּל, אך חומרים בעלי Ph גבוה מאוד (בסיסים חזקים) מסוכנים לא פחות. כדי להשיג את מטרתו המקורית, הבסיס מתחבר לשומן ויוצר חומר דמוי-סבון הנשטף במים. במגע עם העור, החומר הופך את השומן התת-עורי למסיס במים וכך חודר עמוק יותר לרקמות וגורם נזק רב ומהיר. הרופאים התריעו על כך שחומר כה מסוכן נמצא באופן זמין כל כך בכל בית – לעתים בטווח השגתם של ילדים צעירים.

לדברי ד"ר עופר ארנון "במידה ונוצר מגע של העור ו/או העיניים עם חומר ניקוי מסוג זה יש לשטוף את האזור הפגוע במים זורמים פושרים, על מנת לסלק את החומר. בכל מקרה, מומלץ לפנות לחדר מיון להערכת מצב ולקבלת טיפול רפואי בהתאם".

עורכי המחקר מקווים להביא את הבעיה לידיעת הציבור, כדי להביא לשימוש זהיר יותר בחומר המסוכן ובמיוחד כדי שההורים יקפידו להגן על ילדיהם.